Reklama

Siły zbrojne

F-35 nie uświetni chrztu lotniskowca Royal Navy. Myśliwce nowej generacji uziemione

Fot. Staff Sgt. Jessica Smith/US DoD.
Fot. Staff Sgt. Jessica Smith/US DoD.

Myśliwce nowej generacji F-35B nie wezmą udziału w chrzcie nowego lotniskowca Royal Navy Queen Elizabeth. Cała flota maszyn tego typu została uziemiona przez służby Departamentu Obrony.

Zawieszenie lotów samolotów wielozadaniowych F-35 ma związek z pożarem jednego z myśliwców, który miał miejsce 23 czerwca i dotyczy wszystkich wersji maszyn tego typu. Podjęta decyzja oznacza, że F-35B nie wezmą udziału w ceremonii chrztu nowego lotniskowca Royal Navy.

Według komunikatu Departamentu Obrony nadal nie zidentyfikowano pierwotnej przyczyny omawianego wypadku. Loty F-35 mogą zostać wznowione po analizie wyników prowadzonych badań. Nadal planuje się udział myśliwców w lipcowych pokazach lotniczych w Wielkiej Brytanii (Royal International Air Tattoo i Farnborough International Airshow), jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta na początku przyszłego tygodnia.

Siły powietrzne i lotnictwo marynarki wojennej Wielkiej Brytanii zamierzają wykorzystywać myśliwce piątej generacji w wariancie krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B. Wcześniej nieoficjalnie zapowiadano, że maszyny tego typu wezmą udział w ceremonii chrztu nowego brytyjskiego lotniskowca Queen Elizabeth, który ma według serwisu Defense News osiągnąć pełną gotowość bojową w 2020 roku.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Popieram JKM

  CHRZEST W 2020 A WY PISZECIE, ŻE NIE WEZMĄ UDZIAŁU.

  1. sg 1

   chrzest okrętu już się odbył

 2. Rafofall

  Samolot który ulega samozapłonowi i samolot który nie lata raczej nie są warte tych pieniędzy... [pół żartem pół serio] :)

Reklama