Reklama

Siły zbrojne

F-16 z Włoch ponownie atakują cele w Afganistanie

Fot. Master Sgt. John E. Lasky/USAF.
Fot. Master Sgt. John E. Lasky/USAF.

Myśliwce F-16 z eskadry stacjonującej we Włoszech biorą udział w działaniach w celu zapewnienia wsparcia lotniczego siłom koalicji w Afganistanie. Amerykanie nadal więc wykorzystują jednostki rozlokowane na stałe w Europie do działań poza obszarem kontynentu, pomimo wzrostu napięcia związanego z kryzysem ukraińskim.

Maszyny zostały wydzielone przez 555. Eskadrę Myśliwską „Triple Nickel”, stacjonującą w Aviano. W ubiegłym roku ta sama jednostka brała udział w działaniach w ramach rozszerzonej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, operując z bazy w Łasku.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych podkreślają, że myśliwce z Aviano zostały rozmieszczone w bazie Bagram w celu prowadzenia czynnego wsparcia sił Stanów Zjednoczonych oraz wojsk koalicyjnych w okresie nasilonych walk w 2015 roku. Pełnią zadania w Afganistanie od kwietnia bieżącego roku.

Rozmieszczenie maszyn F-16 w celu wykonywania misji bojowych jest kolejnym dowodem, że siły koalicji oraz afgańskie wojska rządowe wciąż potrzebują bezpośredniego wsparcia. Należy także zauważyć, że do działań wydzielono jednostki stacjonujące na stałe w Europie, co oznacza iż Amerykanie nadal wykorzystują je poza obszarem Starego Kontynentu, pomimo pogorszenia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w związku z kryzysem na Ukrainie.

Z drugiej strony do Europy przebazowywane są okresowo wydzielone jednostki rozlokowane na stałe w Stanach Zjednoczonych, jak ma to miejsce z elementami 169 Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej, rozmieszczonymi czasowo w Łasku. Obecnie Amerykanie dysponują na Starym Kontynencie sześcioma eskadrami myśliwskimi stacjonującymi na stałe – trzema na F-16, dwoma na F-15E Strike Eagle i jedną wykorzystującą F-15C/D. 

Reklama

Komentarze

    Reklama