Reklama

Siły zbrojne

F-16 wylądowały w Bułgarii [FOTO]

Fot. Airman 1st Class Brooke Moeder
Fot. Airman 1st Class Brooke Moeder

Część jednej z amerykańskich eskadr stacjonujących na południu Europy przebywa w Bułgarii, by razem z tamtejszymi pilotami przeprowadzać wspólne ćwiczenia w powietrzu. Po stronie amerykańskiej piloci operują myśliwcami F-16, podobnymi do tych, na których dostawę oczekuje Bułgaria. Oznacza to zatem, że bułgarscy piloci stoją przed szansą zapoznania się z samolotami na ich własnej ziemi.

555. eskadra myśliwska w lipcu odwiedziła bazę lotniczą Graf Ignatiewo, w celu odbycia ćwiczeń pod kryptonimem Thracian Star 21, które prowadzone są przez Bułgarskie Siły Powietrzne w dniach od 9 do 23 lipca. W tym celu z miejsca swojego codziennego stacjonowania – Bazy Sił Powietrznych Aviano we Włoszech – przyleciało do Bułgarii osiem myśliwców F-16 oraz 150-osobowy personel USAF.

Jak się okazuje, w ćwiczeniach udział bierze również komponent sił powietrznych z Rumunii i Grecji. Wszyscy uczestnicy wzmacniają swoje umiejętności współpracy, interoperacyjności i walki. Sprawdzają one również zdolność do szybkiego reagowania na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej w tej części Europy. 

Osiem myśliwców F-16 to dokładnie tyle, ile zamówiła Bułgaria, aczkolwiek Sofia zdecydowała się na maszyny w wersji F-16V - nowszej od tej, którą dziś eksploatują Amerykanie. Do standardu F-16V ma też zostać podniesiona część greckich F-16 C/D, a dokładnie maszyny w wersjach Block 52+ i Block 52+ Advanced, tożsame z polskimi Jastrzębiami.

Od dłuższego czasu ona dąży do pozyskania wielozadaniowych myśliwców F-16. W 2019 roku za kwotę 1,2 mld dolarów zakupiła osiem samolotów, kwota kontraktu obejmuje też wsparcie uzbrojenie, części zamienne, pakiety szkoleniowe, zasobniki. Dodatkowo ten kraj otrzyma dwa nienadające się do lotu używane maszyny, z których będzie korzystał personel naziemny, szkoląc się do obsługi pełnosprawnych samolotów. F-16, a dokładniej sześć jednoosobowych i dwa dwuosobowe, zastąpią MiG-29, znajdujące się w złym stanie technicznym (nominalnie jest ich 14, ale znaczna część pozostaje niesprawna). Bułgaria posiada również siedem Su-25, których użyteczna wartość bojowa jest raczej symboliczna. Docelowo Sofia zamierza zakupić kolejne F-16V, ale realizacja tego zamiaru będzie zależna od dostępności środków finansowych.

Reklama
Reklama

image
Fot. Airman 1st Class Brooke Moeder
image
Fot. Airman 1st Class Brooke Moeder
image
Fot. Airman 1st Class Brooke Moeder
image
Fot. Airman 1st Class Brooke Moeder
Reklama

Komentarze (2)

 1. spil

  Białorus wyraziła zgode na Rosyjska baze lotnicza. Bułgarzy to "szczęściarze latali na starych Migach, a teraz beda latac na starych f16.

  1. kapusta

   Pomyliły ci się kraje - Bułgarzy będą mieli nowe.

  2. Davien

   Bułgarzy beda latać na F-16V czyli maszynach nowoczesniejszych od dowolnego rosyjskiego mysliwca:)

  3. Jarząbek

   Akurat F -16 będą mieli nowej generacji. Blok 70. Najnowocześniejsze z awionika i radarem tym samym co w F-35

 2. franek

  Ruski złom na złom

Reklama