Reklama

Siły zbrojne

F-15E wylądowały w Emiratach

F-15E Strike Eagle lądujący w 33 BLTr w Powidzu po zakończeniu ćwiczenia Rapid Forge 19 / Fot. B. Sulik
F-15E Strike Eagle lądujący w 33 BLTr w Powidzu po zakończeniu ćwiczenia Rapid Forge 19 / Fot. B. Sulik

Jak poinformował Pentagon, myśliwce F-15E Strike Eagle zostały przebazowane do bazy sił powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Al-Dahfra Air Base (ADAB), gdzie mają „wspierać trwające operacje”.

Samoloty należą do 494th Fighter Squadron ("Panthers") ze składu 48th Fighter Wing z bazy myśliwskiej Lakenheath w Wielkiej Brytanii. Samoloty wzmocnią stacjonujący tam już amerykański kontyngent należących do 380th AEW (Aerial Expeditionary Wing) F-35A, KC-10, E-3 i RQ-4. F-15E rozmieszczone będą w obszarze odpowiedzialności Air Forces Central Command w celu wsparcia bieżących operacji.

Samoloty te będą mogły wykonywać zadania utrzymania przewagi powietrznej czy wsparcia sił lądowych. Ich misja będzie też stanowić podkreślenie zaangażowania USA w bezpieczeństwo i stabilność w regionie.

Al-Dahfra Air Base (w kodzie IATA: DHF, ICAO: OMAM) położona jest ok. 30 km na południe od stolicy kraju, Abu Dhabi. Dysponuje dwoma asfaltowymi pasami na kierunku 13/31. Oprócz US Air Force stacjonują tam 3 dywizjony sił powietrznych ZEA  (1., 2., 3.) wyposażone w samoloty F-16E/F Desert Falcon, oraz 2 (71. i 76.) wyposażone w samoloty Mirage 2000-9EAD/DAD. Jest też miejscem stacjonowania jednostek francuskich — samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale, tankowania w powietrzu Boeing C-135FR, a także patrolowania morskiego Bréguet 1150 Atlantic.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Odporny na propagande.

  Jezeli juz to ma powstac 144 F-15EX ktore sa o wiele bardziej zaawansowanymi maszynami niz F-15QA. F-15X/EX maja lepsza konstrukcje platowca zwiekszajaca jego zywotnosc do 21000 godzin, nowe lepsze silniki o wiekszym ciagu, zupelnie nowe wyposazenie awioniczne i WRE. Cytuje portal Defence24: "Wprowadzenie samolotów F-15EX, zaliczanych do tzw. generacji 4+, oficjalnie ma przyczynić się do odświeżenia mocno wyeksploatowanej floty F-15C/D (planowane wycofywanie od 2020 roku) i F-15E. Wszystkie te wersje bazują na konstrukcji opracowanej ponad 45 lat temu. Zmiany w konstrukcji płatowca mają pozwolić na wydłużenie resursu do 20 tys. godzin lotu (prawie trzy razy więcej niż w obecnie eksploatowanych maszynach). Również dzięki nowym belkom AMBER nowa maszyna może przenosić do 22 rakiet p-p AIM-120 (w sumie do 13 000 kg uzbrojenia w różnych konfiguracjach, w tym pociski kolejnej generacji jak np. hiperdźwiękowe). Możliwość przenoszenia dużej ilości uzbrojenia była kolejnym powodem, dla którego USA chcą wrócić do wprowadzania tych maszyn". No i w ostatnim zdaniu cytatu jest napisane, ze USA CHCA wrocic do wprowadzania tych maszyn. I kolejna twoja bajka obalona.

 2. Ryszard 56

  My powinniśmy zakupić najnowsze e-15ex że 100 sztuk

  1. Navjjfi

   Kierunek 13/31 to dokladnie wkierunku Bagdadu

  2. Davien

   Ryszard, a kiedy polska stała sie stanem USA?? Bo F-15X sa wyłacznie dla USAF.

  3. Edi

   Stać nas na 12

 3. ktos

  Fajni jestescie.... jakby byl artykul o Grippenie to byscie pisali - powinnismy kupic ze 100 sztuk. Dzieki ze nie jestescie decydentami w MON.

 4. devlin0

  my powinnimy je kupic zamiastf-35

  1. Davien

   Cenax 2 w stosunku do F-35, koszty utrzymania wyzsze, a regularnie dostaja od F-35 podczas manewrów nawet w najnowszych wersjach:) Istotnie "interes":)

  2. Ok bajdur

   Zgadzam się z tą opinią. Polsce wystarczy 12 szt. F 35. Potrzebujemy myśliwce przewagi powietrznej i dwie eskadry f-16. Lepiej by było kupicyod Boeinga, bo współpraca z LM nie wychodzi dobrze.

  3. Dokladnie.

Reklama