Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2016: Vulcano - precyzyjna amunicja artyleryjska. Zasięg: 80 km

Fot. A. Hładij/Defence24.pl.
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Diehl Defence prezentuje na targach Eurosatory 2016 pociski dalekiego zasięgu rodziny Vulcano, przeznaczone do haubic 155 mm oraz okrętowych armat 127 mm. Maksymalny zasięg tych pierwszych wynosi 80 km.

Pociski rodziny Vulcano zostały opracowane wspólnie przez Diehl Defence oraz Leonardo, z myślą o wprowadzeniu na uzbrojenie armii Niemiec i Włoch, a także użytkowników eksportowych. Jest to amunicja podkalibrowa, wyposażona w system naprowadzania i stabilizowana brzechwowo, o zasięgu zwiększonym w stosunku do tradycyjnych pocisków artyleryjskich.

Pociski Vulcano kalibru 155 mm mogą być kierowane za pomocą systemu INS/GPS z opcjonalną możliwością dodatkowego wykorzystania laserowego półaktywnego układu naprowadzania, bądź też bez systemu naprowadzania (Ballistic Extended Range). Według producenta maksymalny zasięg strzelania wynosi 80 km dla haubic z lufami o długości 52 kalibrów (jak np. PzH 2000) i 57 km dla dział z lufami o długości 39 kalibrów.

Z kolei „morskie” pociski Vulcano do armat 127 mm mogą – obok wymienianych wcześniej opcji być również wyposażone w system naprowadzania na podczerwień (stanowiący uzupełnienie INS/GPS), który ma umożliwić zwalczanie celów ruchomych. Maksymalny zasięg amunicji precyzyjnej 127 mm jest zależny m.in. od długości lufy, wynosi od 80 do 100 km.

Niemcy przeprowadzili już wcześniej strzelania próbne pociskami Vulcano z haubic PzH 2000, według zapewnień producenta próby, obejmujące m.in. precyzyjne strzelanie z użyciem systemu naprowadzania przebiegły zgodnie z założeniami. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Marek

  Doskonałe uzupełnienie amunicyjne dla Kraba. Ma on również lufę o długości 52 kalibrów, więc chyba się do użycia pocisków Diehl nadaje ...

  1. Mart

   Nie całkiem, chyba że ładowane ręcznie. Coś tam nasi nakombinowali z automatem ładowania i ilością pocisków w rezerwie ale nie bardzo się tym chwalą więc chyba jest skucha. W każdym razie pociski trzeba opracować na nowo.

 2. emigrant

  a jaka cena jednej pestki?

  1. 123

   ok 40 normalnych pocisków 155

 3. Tofik

  Jesli cena niezaporowa to Krab by wszedł do innej ligi z takim pociskiem.

 4. ciekawy

  do naszego Kraba by pasował taki pocisk?

  1. maruda

   mam nadzieje ze ktos przypilnuje tego zeby lufa byla 155mm i kraby kompatybilne z amunicja natowska, nie pi razy drzwi jak w mozdzierzach lm60 tak zeby tylko amunicja wyprodukowana przez polskiego producenta bedzie do nich pasowala.

 5. maniek

  To jest to czego potrzebują nasze kraby...

 6. sPIT

  Rozumiem, że Krab również mógłby strzelać tymi pociskami?

Reklama