Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2014: Nowe oblicze granatnika AT4

Różne odmiany wyrzutni AT4 proponowanej przez Saab – fot. M.Dura
Różne odmiany wyrzutni AT4 proponowanej przez Saab – fot. M.Dura

Saab chce współdziałając z koncernem Nexter Munitions wziąć udział w przetargu dotyczącym granatnika przeciwpancernego nowej generacji (Roquette Nouvelle Génération) dla francuskich sił zbrojnych. Na ukończeniu są prace nad dwoma nowymi pociskami dla szwedzkiego granatnika przeciwpancernego AT4 kalibru 84 mm, który jest także na wyposażeniu polskiej armii.

Granatnik AT4 został opracowany i jest produkowany od połowy lat osiemdziesiątych przez zakłady FFV (Förenade fabriksverken) w Zakrisdal, które są obecnie częścią firmy Saab. Uzbrojenie to ze względu na swoje właściwości bojowe zyskało bardzo dużą popularność stając się jednym z najpowszechniej wykorzystywanych na świecie lekkich systemów przeciwpancernych jednorazowego użytku. AT4 wprowadzono w sumie na wyposażenie 15 państw, w tym w Szwecji (pod nazwą Pskott m/86 - Pansarskott m/86), w Stanach Zjednoczonych (pod nazwą Lightweight Multipurpose Weapon M136) i w Polsce (jako ręczny granatnik przeciwpancerny AT-4).

W granatnikach AT4 były wprowadzane pewne modyfikacje (np. składaną do przodu uchwyt – różnica między wersją szwedzką i amerykańską), jednak część parametrów pozostawała stała, w tym kaliber 84 mm, długość 1,02 m i waga około 6,7 kg. Standardowy pocisk przeciwpancerny waży 1,8 kg, ma prędkość wylotową 290 m/s, zasięg około 300 m i

W czasie wystawy Eurosatory 2014 Saab poinformował, że kończy pracę nad nowego typu amunicją dla granatnika AT-4CS przygotowywaną m.in. dla francuskiej armii: pocisku przeciwpiechotnego typu AT4CS HE oraz przeciwpancernego typu AT4CS ER.

W pierwszym przypadku chodzi o pocisk, który może zwalczać siłę żywą przeciwnika do odległości 1000 m. Przy czym strzelec ma mieć możliwość wyboru przed wystrzałem sposobu wyzwalania głowicy: poprzez zapalnik uderzeniowy lub czasowy (inicjujący wybuch w powietrzu).

Drugie rozwiązanie to przeciwpancerny pocisk AT4CS ER (extended range), w którym zwiększono zasięg rażenia pojazdów opancerzonych i czołgów z 300 do 600 m przy zachowaniu takiej samej przebijalności.

Reklama

Komentarze (3)

  1. zielony ludek

    to jest pilny zakup a nie jakies smiglowce szturmowe czy transportowe

  2. podbipięta

    Mamy kilkaset /200,300?/ w DWS

  3. T.B.

    Szkoda że występuje on w WP w śladowych ilościach. Można by kupić większą partię zanim opracuje się coś u nas o podobnych parametrach.

Reklama