Reklama

Siły zbrojne

Europoltech 2017: Modułowa strzelnica kryta

 • fot. US Army
  fot. US Army

Podczas targów Europotech 2017 firma Klimawent zaprezentowała koncepcję Modułowych Strzelnic Taktycznych (MoST) na których można prowadzić strzelania z broni ręcznej do kalibru 7.62 mm. Obiekt złożony z modułów można nie tylko posadowić w bardzo krótkim czasie, ale też rozbudować lub przenieść. Strzelnica MoST może zostać zbudowana w ciągu miesiąca na odpowiednio utwardzonym terenie. Obiekty spełniają wymagania odbiorców wojskowych i służb mundurowych. 

Klimawent funkcjonował dotąd na rynku filtrowentylacji, nie powinno więc dziwić, że projekt strzelnicy modułowej powstał w oparciu o doświadczenia firmy z modernizacją strzelnic wykorzystywanych przez służby mundurowe. Istotną zaletą systemu MoST ma być nie tylko łatwość budowy i rozbudowy ale też wysokie standardy dotyczące jakości powietrza, zawartości ołowiu oraz zanieczyszczenia środowiska i poziomu hałasu.

Strzelnice modułowe oferowane są w dwóch wersjach MoST-4 i MoST-8 o szerokości użytkowej 6,8 lub 12,6 m. Pozwala to na wydzielenie 4 lub 8 stanowisk strzeleckich i długości osi strzeleckiej od 25 do nawet 100 metrów. Długość zależna jest od ilości zastosowanych modułów. W podobny sposób możliwa jest rozbudowa pod względem ilości torów. Cały obiekt posiada poza torami strzeleckimi również moduły związane z eksploatacją: logistyczny, komunikacyjny i stanowiskowy (ze stanowiskami dla strzelców) przed torami balistycznymi oraz moduły kulochwytu i moduły wentylacyjne, zapewniające bezpieczeństwo i odpowiednie warunki. Na strzelnicach MoST możliwe jest prowadzenie strzelań z użyciem amunicji do kalibru 5,56 i 7,62 mm zarówno ogniem pojedynczym jak i ciągłym w szerokim zakresie kątów.

MoST Strzelnica Klimawent
Fot. Klimawent

W skład wyposażenia balistycznego wchodzą: kulochwyty główne i boczne z granulatu, system ruchomych celów (tarczociąg, obrotnica, podnośnik), oświetlenie taktyczne, komputerowy system sterowania, umożliwiający ćwiczenia taktyczne system audio i system monitoringu.

Standardowa strzelnica ma 40 metrów długości przy osiach 25 metrowych. Do jej montażu niezbędny jest wyrównany i utwardzony terem. Moduły dostarczane są na miejsce i tam skręcane, oraz pokrywane elewacją i izolacją autystyczną, która zapewnia na zewnątrz poziom hałasu poniżej 60 dB. Całość jest gotowa do eksploatacji w przeciągu miesiąca od rozpoczęcia prac. Co ważne, możliwa jest rozbudowa obiektu w dowolnym momencie eksploatacji. Obiekty tego typu będą dostępne zarówno dla służb i wojska jak i użytkowników komercyjnych. Pierwszy obiekt w systemie MoST już powstaje i ma zostać oddany do eksploatacji w maju bieżącego roku. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. MP

  " Moduły dostarczane są na miejsce i tam skręcane, oraz pokrywane elewacją i izolacją autystyczną" - wielokrotnie słyszałem o izolacji akustycznej, ale o autystycznej nigdy. :-)

 2. Autochton

  Słyszałem że koło 3 mln zł za 8 torów strzeleckich na 25m. Czyli znacznie opłacalniej niż takie na przykład strzelnice kontenerowe z Tarnowa w której może strzelać jedna osoba i hałas jest jak przy odkrytej. Kryta jest lepsza bo cichsza i mniej truje otoczenie. Jak odkryte są takie fajne NN to zamieszkaj koło jednej. Albo pracuj 8 godzin obok. A taką krytą możesz dać w środek osiedla. 60 decybeli to mniej niż na niejednej ulicy w Krakowie.

 3. P

  Świetny pomysł na nowe orliki :D

  1. Sebas

   Popieram wypowiedź kolegi ,,P,, . Mam nadzieje że w każdej gminie powstanie taka strzelnica z obowiązkowym corocznym lub częściej przeszkoleniem dla każdego obywatela z różnych rodzajów broni aby w razie czego wiedział co i jak a nie uciekał w popłochu. Pozdrawiam. P.S. co z dostępem do broni palnej ułatwcie w końcu obywatelom aby można było się bronic samemu przed zielonymi ludzikami.

 4. ms

  nie taniej koparka by załatwia sprawę?

 5. NN

  Ile za to cudo 2-5 mln? Strzelnice otwartą (cywilną bo mniejsza ilość wymagań) można zbudować za jakieś 150 tys. Strzelnice jak Orliki - 3x TAK

Reklama