Reklama

Siły zbrojne

Euronaval 2014: Nowa trzylufowa armata od OTO Melara

W trakcie targów Euronaval 2014 OTO Melara zaprezentowała po raz pierwszy publicznie nową armatę okrętową kalibru 20 mm HITROLE 20 Sea Cat, która integruje w sobie amerykańskie działko trzylufowe General Dynamics 20x102 mm.

System artyleryjski HITROLE 20 Sea Cat powstał w wyniku współpracy włoskiego koncernu OTO Melara i firmy Siham Al. Khaleej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w bardzo krótkim czasie, bo od lutego 2014 roku. Produkcja seryjna ma natomiast się zacząć w maju przyszłego roku.

Nowy system oparty na sprawdzonych rozwiązaniach

Podczas prac nad HITROLE 20 Sea Cat bazowano na wcześniej opracowanych systemach artyleryjskich małego kalibru, w tym rodziny HITROLE oraz korzystano z doświadczeń w integrowaniu na platformach lądowych i statkach powietrznych działek M191 20 mm i M61 Vulcan 20 mm.

Pomocne okazało się również doświadczenie OTO Melara w integrowaniu karabinów maszynowych i działek małego kalibru w systemach wieżowych, przeznaczonych do różnorodnych zadań. Wcześniej realizowane prace obejmowały między innymi integrację trzylufowych karabinów maszynowych 12,7 mm i działek sześciolufowych 20 mm zarówno na morskich systemach rodziny HITROLE, jak i na statkach powietrznych, a także różnych typów uzbrojenia 25 i 30 mm w systemach morskich Marin oraz lądowych Hitfist.

Założeniem HITROLE 20 Sea Cat jest stworzenie systemu o wyższej skuteczności w odniesieniu do zagrożeń asymetrycznych i większym zasięgu przy zachowaniu wszelkich cech, jakie są obecne w dotychczas proponowanych rozwiązaniach. Wskazuje się przy tym, że omawiany system uzbrojenia może przyczynić się do odstraszania ewentualnych napastników. Sama wiedza o posiadaniu wyposażenia podobnej klasy może bowiem wyraźnie zmniejszyć prawdopodobieństwo ataku.

Budowa systemu HITROLE 20 Sea Cat

Wewnątrz już opracowanej wieży zainstalowano trzylufowe działko z mechanizmem Gatlinga, co przyczyniło się do wzrostu skuteczności. Systemy elektroniczne wewnątrz wieżyczki są w pełni cyfrowe podobnie, jak interfejsy dzięki czemu system działa według zasady: „podłącz się i walcz” (Plug and Fight). Do jej zainstalowania potrzeba tylko poprowadzenia dwóch kabli, bez konieczności przebijania się przez kadłub (wieża niepenetrująca). System jest sterowany z oddzielnego monitora, ale istnieje możliwość podłączenia go do konsol wielofunkcyjnych w Bojowym Centrum Informacyjnym.

HITROLE 20 Sea Cat jest w pełni stabilizowany, a sama wieża została zaprojektowana zgodnie z zasadami technologii stealth. System ma integralnie wbudowaną głowicę optoelektroniczną, która pozwala na prowadzenie obserwacji zarówno w dzień, jak i w nocy. Głowica jest bowiem wyposażona w kamerę termowizyjną na pasmo średniofalowe 3-5 μm z matrycą chłodzoną, kolorową kamerę telewizyjną oraz dalmierz laserowy bezpieczny dla oczu i pracujący na fali długości 1550 nm (o zasięgu efektywnym 6000 m).

Samo działko ma szybkostrzelność 750 strzałów na minutę z zapasem 750 nabojów. Zastosowany mechanizm obrotowy w elewacji pozwala na strzelanie w zakresie kątów od -30° do +75°. Cała wieżyczka waży około 600 kg, natomiast działko - 73 kg. Zasięg skuteczny określono na 2000 m.

System HITROLE 20 Sea Cat wykorzystuje standardową amunicję NATO 20 mm x 102 o wadze od 428 do 261 g (M246 HEIT, M56A3 HEI,, M22 TPI, M70A2 oraz M53 API).

Reklama

Komentarze (3)

  1. ja

    ZM Tarnów robi podobne działka. Mogłby je zamontować na małych łodziach patrolowych. http://www.zmt.tarnow.pl/pl/oferta/uzbrojenie-strzeleckie-pokladowe-oraz-wsparcia-ogniowego/wielolufowy-karabin-maszynowy-wlkm.html#1

  2. bsh

    Można użyć w charakterze CIWS?

  3. Przemo

    Ze specyfikacji wynika, że można użyć ten system uzbrojenia nawet na statkach cywilnych do obrony przed piratami.

Reklama