Siły zbrojne

Euronaval 2012 - „Czarny wąż” pogromcą torped

Cel pozorny dla torped Black Snake - fot. Maksymilian Dura
Cel pozorny dla torped Black Snake - fot. Maksymilian Dura

Rzadko wystawianymi systemami uzbrojenia na imprezach takich jak Euronaval są holowane sonary linearne. Dlatego w Paryżu szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się antena i konsola operatorska sonaru Black Snake, wystawiona przez włoskie konsorcjum WASS.


Jest to urządzenie o tyle interesujące dla nas, że przez swoje niewielkie rozmiary może być zamontowane nawet na niewielkich, nawodnych jednostkach pływających. Wyciągarka zajmuje bowiem na pokładzie tylko powierzchnię 1,5x1,5 m, jego główna część – nawijarka jest również niewielkich rozmiarów, ponieważ kablolina o długości 600 m ma średnicę jedynie 16 mm, natomiast sama antena holowana ma średnicę 60 mm i długość mniejszą niż 5 m. Black Snake jest elementem systemu przeciwtorpedowego C1310 reklamowanego jako najnowocześniejszy, najlżejszy i wysoce zautomatyzowany. Głównym zadaniem sonaru ma być wykrycie zbliżających się torped. Specjalny, opatentowany przez WASS algorytm formowania wiązki odbiorczej (antena jest pasywna) pozwala na określenie zarówno namiaru, jak i odległości do zbliżającego się obiektu.


Podstawowe funkcje realizowane automatycznie przez sonar to wykrycie źródła hałasu lub ewentualnie aktywnej głowicy torpedy, klasyfikacja według zasady: torpeda, nie-torpeda oraz lokalizacja obiektu w odniesieniu do okrętu. Przy czym konstrukcja hydrodynamiczna anteny (również opatentowana) pozwala na łatwe określenie: czy obiekt zbliża się z lewej, czy z prawej burty bez konieczności wykonywania specjalnych manewrów przez okręt i stosowania złożonego systemu antenowego. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala zmniejszyć wymiar anteny, co automatycznie umożliwia zastosowanie cieńszej kabloliny. Po drugie przyśpiesza sam proces identyfikacji, co jest szczególnie ważne w odniesieniu do najnowszych, z założenia wyciszonych torped (a więc wykrywanych z mniejszej odległości od okrętu).


(MD)

Komentarze