Reklama

Siły zbrojne

Eurofighter z wielozadaniową wyrzutnią pocisków i bomb

Eurofighter startujący do operacji nad Libią w 2011 roku. Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Eurofighter startujący do operacji nad Libią w 2011 roku. Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Siły zbrojne Wielkiej Brytanii zamierzają wprowadzić na uzbrojenie wielozadaniowe belki do przenoszenia środków rażenia dla myśliwców Eurofighter Typhoon, między innymi w celu rozszerzenia zakresu zadań wykonywanych w trakcie jednej misji.

Zgodnie z komunikatem BAE Systems, brytyjski resort obrony zlecił rozpoczęcie prac studyjnych w celu opracowania wielozadaniowej belki, dzięki której myśliwce Eurofighter Typhoon będą mogły przenosić różne typy uzbrojenia na pojedynczym punkcie podwieszenia. Badania mają być prowadzone wspólnie przez brytyjski koncern, MBDA oraz Raytheon UK.

Według informacji BAE Systems, wielozadaniowa belka mogłaby pozwolić np. na przenoszenie pocisków Brimstone 2 i bomb kierowanych Paveway IV na jednym punkcie podwieszeń – łącznie do trzech środków rażenia. W założeniu takie rozwiązanie miałoby przyczynić się do zwiększenia elastyczności wykorzystania Eurofighterów i rozszerzenia zakresu zadań wykonywanych w trakcie jednej misji.

Siły zbrojne Wielkiej Brytanii prowadzą obecnie prace w celu rozszerzenia zdolności myśliwców Eurofighter do wykonywania zadań z zakresu powietrze-ziemia. Docelowo Typhoony drugiej i trzeciej transzy mają zostać wyposażone np. w pociski powietrze-ziemia Brimstone 2. Zostaną także zintegrowane z rakietami manewrującymi Storm Shadow.

Eurofightery, wraz z myśliwcami F-35, mają stanowić trzon lotnictwa taktycznego Wielkiej Brytanii. Wiąże się to z koniecznością przejęcia części zadań wykonywanych przez uderzeniowe Tornado. Wcześniej Brytyjczycy przeprowadzili testowe zrzuty bomb Paveway IV z myśliwców Typhoon.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Urko

    Jeśli wierzyć opublikowanym wizualizacjom, nowe 4 belki będą umieszczane na miejscach dotychczasowych belek, które mogły nosić po jednej rakiecie AMRAAM lub dwóch ASRAAM. Być może nowej konfiguracji będzie można pod tymi belkami podwiesić po 2 AMRAAM-y lub 3 ASRAAM-y. Znaczyło by to, tyle że jeśli ten samolot będzie w stanie się oderwać od ziemi, będzie nieprawdopodobnie silnie uzbrojonym i przeciążonym kawałkiem latającego metalu. Z drugiej strony, będzie można zabierać więcej paliwa, nie rezygnując z części uzbrojenia, z powodu zajęcia belki dodatkowym zbiornikiem, albo pozostawić rozsądną ilość rakiet do obrony, mimo wzięcia solidnego ładunku do zwalczania celów naziemnych. Ale to oczywiście truizmy.

  2. PaVelsky

    no ale F-35 ma właśnie zastąpić Tornada a Eurofighter ma być ich osłoną. Wyposażenie Typhoonów w Brimstone2 to chyba tak z potrzeby chwili, dobre w erze bombardowania celów np.ISIS nie mających własnej OPL

Reklama