Reklama

Siły zbrojne

Emerytura bombowców B-1 coraz bliżej

Szukając oszczędności proponuje się odstawić do rezerwy bombowce B-1 – fot. USAF
Szukając oszczędności proponuje się odstawić do rezerwy bombowce B-1 – fot. USAF

Amerykańskie instytucje szukające sposobów na znalezienia oszczędności w budżecie obronnym coraz częściej proponują Pentagonowi wycofanie ze służby bombowców strategicznych B-1.  

Amerykańskie centrum analiz strategicznych i budżetowych CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) opracowało propozycje działań, które mają ograniczyć amerykański budżet obronny w najbliższej dekadzie aż o 500 miliardów dolarów. Szczegółowe wnioski zostały przedstawione podczas konferencji Air Force Association Air & Space. CSBA razem z instytutem AEI (American Enterprise Institute) i centrum studiów strategicznych i międzynarodowych CSIS (Center for Strategic and International Studies) przeanalizowali 650 propozycji budżetowych.

Wszystkie trzy instytucje wskazały na konieczność wycofania bombowców B-1 natomiast AEI rekomendowała również zakończenie eksploatacji bombowców B-52. Propozycje te były zgodne z wnioskami jakie znalazły się w przeglądzie SCMR Departamentu Obrony (Strategic Choices and Management Review).

W uzasadnieniu podkreślano, że w ciągu najbliższych 20 lat nie przewiduje się użycia lotnictwa bombowego, a do tego czasu i tak trzeba będzie opracować nowy bombowiec strategiczny i wycofać stare modele. Tak więc można to zrobić od razu.

Podkreśla się również konieczność obniżenia gotowości w niektórych dywizjonach lotniczych, co może przynieść dalsze i od razu dostępne oszczędności. O ile jednak samoloty można odstawić do rezerwy i po krótkim czasie ponownie wprowadzić do działań to z pilotami już nie jest to taka łatwa sprawa.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama