Reklama

Siły zbrojne

Elita rosyjskich wojsk pancernych przygotowuje się na Zapad-2021

Jednostki należące do 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej przechodzą intensywne ćwiczenia, które rozpoczęły się sprawdzeniem gotowości bojowej i wielokilometrowymi przemarszami w rejon szkoleń poligonowych. Na trasie trenowane jest odpieranie ataków lotnictwa i grup dywersyjnych. W ten sposób sprawdzana jest gotowość jednostek do planowanego na wrzesień ćwiczenia Zapad-2021.

Cykl ćwiczeń, rozpoczęty 27 lipca od sprawdzenia gotowości bojowej i wymarszu z jednostek wraz ze sprzętem, ma objąć około 7 tys. żołnierzy 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, stanowiącej trzon sił rosyjskiej armii w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Treningi, przemarsze i ćwiczenia poligonowe są realizowane na terenie pięciu obwodów: moskiewskiego, niżnonowogrodzkiego, smoleńskiego, iwanowskiego i jarosławskiego.

W ramach działań szkoleniowych, których zwieńczeniem będą manewry Zapad-2021 prowadzony jest szeroki zakres szkoleń specjalistycznych oraz transportem sprzętu i ludzi oraz przemarszami na długie dystanse w warunkach zagrożenia przez lądowe i powietrzne siły przeciwnika.

Wśród aktywnych elementów ćwiczeń pojawiło się m. in. przekraczanie przeszkód wodnych, obrona przed atakami na sieci transportowe, ale również tworzenie bezpiecznej sieci łączności między jednostkami wojskowy na dystansie ponad 500 km oraz walki radioelektronicznej połączonej z rozpoznaniem, identyfikacją i eliminacją przeciwnika. Innym interesującym elementem są rozbudowane ćwiczenia walki w terenie zurbanizowanym, zdobywania budynków i likwidacji oporu w silnie ufortyfikowanych obiektach. Wykorzystano w nich m. in. budynki przeznaczone do rozbiórki.

Równie istotne są działania związanych z logistyką, uzupełnianiem paliwa i amunicji ale też odtwarzaniem zdolności bojowych sprzętu w warunkach polowych. Np. na poligonie Mulino oprócz ćwiczeń ogniowych i manewrowych jednostek pancernych oraz zmechanizowanych trenowane są również procedury ewakuacji uszkodzonego sprzętu kołowego i gąsienicowego, jak również naprawy i przywracania gotowości bojowej w warunkach polowych. Są to elementy związane z planowaniem długotrwałych działań bojowych o wysokiej intensywności.

 1. Gwardyjska Armia Pancerna to jeden ze związków operacyjnych wchodzących w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego. Powołana do życia ponownie w 2014 roku, kontynuuje tradycje formacji jeszcze z okresu II wojny światowej. Głównym celem jej powstania była konsolidacja, dotąd niepołączonych pododdziałów pancernych z rejonu Moskwy w wielką jednostkę pancerną szczebla operacyjnego, która ma stanowić swoistą pancerną pięść rosyjskiej armii. Z tego właśnie powodu wchodzące w jej skład pododdziały są uważane za elitarne, a sam związek używa najnowszych wozów bojowych, jakie znajdują się na wyposażeniu SZ FR i jest na bieżąco przezbrajany w kolejne. W jego skład wchodzi po jednej dywizji i brygadzie pancernej i strzelców zmotoryzowanych, a także brygady: artylerii, rakietowa, rozpoznawcza i rakietowej obrony przeciwlotniczej.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (9)

 1. hehe

  Roskie Krym oddajcier i Gruzji tereny. Przyznajcie się do rozpętania do spółki z Hitlerem wojny i wypłaćcie odszkodowania. A co do artykułu.. Elity elity.... :) skojarzyło mi się z elitarną gwardią pancerną Saddama czyli ruski sprzęt i szkolenie, jaka była jej wartość bojowa w starciu z technologiami zachodnimi każdy pamięta :)

  1. Nerv

   Ty tak serio? Nie porównuj sadama do ruskich!! Przykład... 3 rzesza miała technologicznie lepszy sprzęt. I jak skończyli?

  2. Blabla

   No i przyszła zima hehe

 2. Bolek

  Bo zachód pomagał trudno jest walczyć na dwa fronty a właściwie trzy. Gdyby zaatakowali tylko Rosję to szybko by weszli do Moskwy.

 3. Przewidujacy

  Podobno Napad2021 przewidziany jest na listopad

  1. Mały

   Mogliby trochę później bo nie zdążymy się przygotować.

  2. Jerry

   Mam wrażenie, że ta jednostka już ma manewry. I coś może być na rzeczy

 4. rozpłaszczony

  Nam 1. Gwardyjska Armia Pancerna nie straszna . Już przemieszczamy nasze Abramsy , Himarsy na pozycje obronne , startują nasze F-35 ... Nie ma ich ? Jak to ? Przecież minister chwali się wszędzie , że kupił .

 5. robo

  Warto pamiętać że w rosyjskiej nomenklaturze "gwardyjskie" to były jednostki które poniosły najwyższe straty, wg mentalności Stalina: im wyższe straty tym lepiej, to znaczy że chcą się bić! :D

 6. Viktor

  Na 20tys czołgów zaledwie 500 gotowych na te 500km

 7. Naiwny

  poprawię cię - tp poprawiaj się dalej. Czerwoni towarzysze to też dzisiejsi Ukraińcy. To Ukraina, Litwa, Estonia, Łotwa czy Gruzja były za ZSRR wylęgarnią krwawych wodzów tego komunistycznego kraju. Kraju którego już nie ma ale za którego spóściznę odpowiadają wszystkie wymienione Państwa a nie tylko Rosja. Zresztą nie tylko te wymienione. PRL czynnie i bez specjalnego przymusu uczestniczył napszykład w tłumieniu Praskiej Wiosny. Jakoś nie słyszałem żeby jakiś polski żołnierz odmówił wykonania rozkazu wkroczenia do Czechosłowacji. Zresztą Zaolzie przedwojenna Polska zajmowała wspólnie z Hitlerem zaj,ującym w tym czasie czeskie sudety. Pakt Mołotow-Ribentrop tylko kopiował wcześmiejsze działania polskich władz.

  1. Patrzący z boku

   Macie dzisiaj jakiś ostry dyżur, bo nagle tylu was się tu zleciało?

  2. nienaiwny

   "Pakt Mołotow-Ribentrop tylko kopiował wcześmiejsze działania polskich władz."-w niszczeniu i mordowaniu? raczysz chłopie żartować. Nikt nie mógł się równać czy nawet porównywać z krwawymi reżimami komunistycznymi i nazistowskimi. I za to towarzysze powinniście chodzić zawsze z głową w dół i kajać się aż pamięć ludzka zaginie.

  3. Jaknikt.

   Zaolzie ciosem w plecy zabrali Czesi gdy my walczyliśmy z Rosją Sowiecką. My odebraliśmy co było nasze... . Jak już piszesz - pisz prawdę.

 8. lizol

  Proponowałbym Jug-2021. Bo tam zaczyna się robić gorąco, a na tym kierunku była nie tak dawno totalna klęska.

 9. Obserwator

  Przygotowania obronne w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Federacji Rosyjskiej w obliczu coraz bardziej agresywnych działań Paktu Północnoatlantyckiego na tzw. flance wschodniej są jak najbardziej zasadne. To jest niezaprzeczalny fakt w przeciwieństwie do bełkotu antyrosyjskiej propagandy.

  1. 123

   Oczywiście bo to NATO napadło na Gruzję i Ukrainę :)

  2. Łuki

   Nie,napadło na Irak,afagnistan ,Wietnam, Korea, nie wspominając o rewolucjach w libi czy syrii

  3. Gnom

   Czyli co, w piątek 17 września Rosja znów przybędzie nas bronić przed "zgnilizną zachodu"? Czyżby zatem znów 1 września Niemcy miały ruszyć nam z pomocą bo 17 przyjdą ruskie (skąd o tym wiedzieli w 1939 roku, ciekawe, nie)? Bądź poważny, W NIEPODLEGŁYCH KRAJACH jakimi są Polską, Litwa, Łotwa, Estonia MOŻE STACJONOWAĆ DOWOLNE WOJSKO ZAPROSZONE PRZEZ WŁADZE TYCH KRAJÓW I RUSKIM NIC DO TEGO (choc moskalom marzy się koniec XVIII wieku w RON lub czasy PRL). Nie jestem fanem obecności wojsk USA w Polsce, ale większość sejmowa (a i raczej obywateli) jest za i "tyle w temacie". A ruskie to są dobre pierogi (bo nie maja nic wspólnego z moskalami, nawet nazwa dotyczy rusi, ale w granicach RON, czyli dzisiejszej Ukrainy).

Reklama