Siły zbrojne

Elbit ujawnia nowy lekki moździerz kalibru 120 mm

Fot. Elbit Systems.
Fot. Elbit Systems.

Firma Elbit Systems ujawniła nowy moździerz kalibru 120 mm Soltam Spear, który może być osadzony także na pojazdach terenowych 4x4, jak amerykański Humvee.

Nowy moździerz 120 mm Elbitu jest przeznaczony głównie dla jednostek piechoty, ale może być wykorzystywany także przez siły specjalne czy wojska aeromobilne. Jego główną zaletą jest zredukowany odrzut, pozwalający na osadzanie moździerza także na lekkich pojazdach w układzie 4x4, jak Humvee.

W porównaniu do moździerzy typu Cardom poprzedniej generacji, odrzut systemu Soltam Spear został zredukowany ponad trzykrotnie. Nowy moździerz Elbitu jest zaopatrzony w nowoczesny system kierowania ogniem wraz z systemami nawigacyjnymi. Naprowadzanie na cel moździerza odbywa się automatycznie dzięki  napędom elektrycznym, na podstawie danych z systemu kierowania ogniem. Średni błąd trafienia ma według informacji producenta wynosić nie więcej niż 30 metrów, a maksymalna szybkostrzelność – 15 strzałów na minutę.

Producent informuje, że nowy izraelski moździerz może być przewożony przez samoloty i śmigłowce. Soltam Spear jest przygotowany do integracji z systemami zarządzania polem walki. Ma on możliwość operowania zarówno samodzielnie, jak i w ugrupowaniu plutonu lub baterii. Co więcej, Soltam Spear może wykorzystywać wszystkie istniejące typy amunicji przeznaczone dla moździerzy kalibru 120 mm. Nowy system został opracowany na bazie sprawdzonego moździerza samobieżnego typu Cardom, znajdującego się na uzbrojeniu Sił Obronnych Izraela oraz użytkowników eksportowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.