Reklama

Siły zbrojne

Elbit ujawnia nowy lekki moździerz kalibru 120 mm

Fot. Elbit Systems.
Fot. Elbit Systems.

Firma Elbit Systems ujawniła nowy moździerz kalibru 120 mm Soltam Spear, który może być osadzony także na pojazdach terenowych 4x4, jak amerykański Humvee.

Nowy moździerz 120 mm Elbitu jest przeznaczony głównie dla jednostek piechoty, ale może być wykorzystywany także przez siły specjalne czy wojska aeromobilne. Jego główną zaletą jest zredukowany odrzut, pozwalający na osadzanie moździerza także na lekkich pojazdach w układzie 4x4, jak Humvee.

W porównaniu do moździerzy typu Cardom poprzedniej generacji, odrzut systemu Soltam Spear został zredukowany ponad trzykrotnie. Nowy moździerz Elbitu jest zaopatrzony w nowoczesny system kierowania ogniem wraz z systemami nawigacyjnymi. Naprowadzanie na cel moździerza odbywa się automatycznie dzięki  napędom elektrycznym, na podstawie danych z systemu kierowania ogniem. Średni błąd trafienia ma według informacji producenta wynosić nie więcej niż 30 metrów, a maksymalna szybkostrzelność – 15 strzałów na minutę.

Producent informuje, że nowy izraelski moździerz może być przewożony przez samoloty i śmigłowce. Soltam Spear jest przygotowany do integracji z systemami zarządzania polem walki. Ma on możliwość operowania zarówno samodzielnie, jak i w ugrupowaniu plutonu lub baterii. Co więcej, Soltam Spear może wykorzystywać wszystkie istniejące typy amunicji przeznaczone dla moździerzy kalibru 120 mm. Nowy system został opracowany na bazie sprawdzonego moździerza samobieżnego typu Cardom, znajdującego się na uzbrojeniu Sił Obronnych Izraela oraz użytkowników eksportowych.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Scooby

  Znam od roku . A to może być ciągnione quadem : https://www.youtube.com/watch?v=v5wE1HEtSLQ

  1. inter

   ciekawe jak Elbit poradzi sobie w przetargu na drony. Tam to jest dopiero rywalizacja.

  2. Alex

   Bardziej mi sie podoba "Dragon II"

 2. Wojtekus

  Czyli jak dowiemy sie jaki ma on zasieg to moze okazac sie ze bije on Raka! Jednak sadze iz Rak ma nieco dluzszy zasieg. Podoba mi sie pomysl takiego dziala na 4x4.

  1. observer

   Rak potrafi strzelać na wprost bardzo celnie na dystansie ok 1,5 km co dodatkowo zwiększa jego potencjał bojowy. Bwp trafiony bezpośrednio granatem mozdzierzowym 120mm raczej jest wyeliminowany z walki, a czołg co najmniej pozbawiony gasienic lub przyrzadow obserwacyjnych (przy odrobinie szczescia).

 3. Miroo

  Super sprawa... Ciekawe jaki ma zasięg... Ale odrzut musiał zostać mocno ograniczony przez odpowiednią konstrukcję amortyzującą a być może także niższemu ciśnieniu ładunku miotającego... To super rozwiązanie dla broni precyzyjnego rażenia - wszędobylskie tego typu moździerze w pobliżu poruszających się kolumn pancernych z pociskami precyzyjnymi - to wielki problem dla pojazdów pancernych... co więcej - gdyby natknęły się na śmigłowce... pociski kierowane na podczerwień atakujące śmigłowce od góry - także dla nich byłyby mocno niebezpieczne... Polska powinna się tym bardzo zainteresować..

  1. Moździerzysta

   Fantazja bez granic.

 4. maniek

  uważam, że nasz RAK też powinien zostać osadzony na mniej kosztownym podwoziu, może jelcza albo żubra a może na którymś z wycofywanych BWP... tym bardziej że sam system wieżowy raka waży jedynie ok 3 ton...

 5. AAA

  Nie jest to konkurencja do naszego RAKa

Reklama