Siły zbrojne

Egipt: 13 dżihadystów zabitych na Synaju

Fot. USAF, SSGT CHERIE A. THURLBY
Fot. USAF, SSGT CHERIE A. THURLBY

Trzynastu domniemanych dżihadystów zginęło w starciach z egipskim wojskiem na półwyspie Synaj na wschodzie Egiptu – poinformował rzecznik armii.

Półwysep Synaj od lat nękany jest zbrojną rebelią, a egipska armia systematycznie informuje o ofiarach śmiertelnych walk na tym obszarze.

"W ramach wysiłków sił zbrojnych w walce z terroryzmem na północnym i środkowym Synaju wyeliminowano 13 elementów (ekstremistycznych)" - powiedział rzecznik sił zbrojnych Egiptu w oświadczeniu wydanym w czwartek wieczorem.

Dodał, że dziewięciu egipskich żołnierzy zostało "zabitych lub rannych". Nie ujawnił szczegółów dotyczących okoliczności ani daty walk.

Reklama
Reklama

Armia przekazała również, że skonfiskowała 15 karabinów automatycznych, amunicję, motocykle, telefony komórkowe, lornetki i duże sumy pieniędzy w różnych walutach.

Od lat egipskie siły starają się powstrzymać obecność grup ekstremistycznych na półwyspie Synaj, głównie lokalnego odłamu dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Ataki dżihadystów i przemoc nasiliły się po obaleniu w 2013 roku przez armię islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Od lutego 2018 r. armia prowadzi szeroko zakrojoną operację przeciwko dżihadystom, głównie na północnym Synaju i Pustyni Zachodniej. Według oficjalnych danych na Synaju zginęło ponad tysiąc dżihadystów i dziesiątki funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Nie są jednak dostępne żadne niezależne dane, a muhafaza (prowincja) Synaj Północny jest zamknięta dla dziennikarzy - zwraca uwagę agencja AFP.

Źródło:
PAP

Komentarze