Siły zbrojne

Egipskie Mistrale zostaną wyposażone w rosyjskie śmigłowce Ka-52K

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dyrektor generalny rosyjskiego holdingu śmigłowcowego JSC Russian Helicopters Alekander Michajew poinformował o podpisaniu porozumienia z Egiptem, zgodnie z którym Kair otrzyma 46 śmigłowców uderzeniowych Kamov Ka-52K Katran, mających wejść na wyposażenie dwóch egipskich śmigłowcowców typu Mistral.

Śmigłowce Ka-52K Katran (według NATO typu Hokum B) to morska wersja rosyjskich helikopterów bojowych Ka-52 Aligator (zastosowano między innymi składane skrzydła i płaty śmigieł oraz wzmocniono podwozie).

Rosjanie opracowali ją na potrzeby dwóch okrętów śmigłowcowych doków typu Mistral: „Władywostok” i „Sewastopol”, które mieli otrzymać od Francji. Sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu spowodowały, że oba okręty zostały ostatecznie sprzedane dla Egiptu, a Rosjanie zostali z wyprodukowaną już partią śmigłowców pokładowych. Teraz okazuje się, że koncernowi Rosoboronexport prawdopodobnie udało się ją sprzedać do Egiptu. Negocjacje na te temat trwały prawdopodobnie od sierpnia br.

Jak na razie nie wiadomo, za ile i z jakim wyposażeniem Rosjanie przekażą helikoptery Ka-52K. Przypomnijmy, że śmigłowce te mogą być również uzbrojone m.in. w rakiety przeciwokrętowe Ch-38 i Ch-35.

Komentarze (18)

 1. As

  Rosjanie opracowali ją na potrzeby dwóch okrętów śmigłowcowych doków typu Mistral: „Władywostok” i „Sewastopol”, które mieli otrzymać od Francji. Myślałem, że je kupili.

  1. Zenio

   Kupili ale nie otrzymali. Mieli otrzymać ale jednak nie otrzymali.

 2. Plush

  Świetny zakup Egiptu i tyle

 3. tadek

  w świetle ostatnich wydarzeń na linii Arabia Saudyjska - Iran teraz już dokładnie widać do czego mogą się przydać ARABOM zakupione dla nich przez Egipt MISTRALE..traci na tym straszliwie ROSJA ,którą pozbawiono transportu i wsparcia dla Syrii a zyskują Arabowie którzy mogą ich użyć do przerzut swych sił do Iranu..,wojna w tle..w świetle faktów widać propagandę proruskich trolli których ośmieszają wydarzenia.

 4. tadek

  to ARABIA SAUDYJSKA kupiła MISTRALE podstawiając EGIPT..a wiadomo wszystkim że ARABIA jest zdecydowanym wrogiem PUTINA i ROSJI.także bredzenie że wkrótce Rosja odkupi od Egiptu Mistrale to płacz rusofobów na tym portalu..ARABII te MISTRALE w obecnej sytuacji mogą się bardzo przydać..

 5. mistral dwa

  I za chwile rusaki przejma Mistrale od egiptu z byle powodu. I tak wy....ają Francyjkę i w nos zaśmieją się z zachodnich sankcji. To byłby maistersztik. A my z łapą w nocniku. Ciekawe jak będzie.

 6. poznaniak

  musze się przyznać,że wcześniej nie słyszałem o tych życzeniach Rosji.swoją drogą powiedzcie ,który śmigłowiec amerykański jest odpowiednikiem ka-52-seahawk?co oprócz oczywiście uzbrojenia ,czyni śmigłowiec morskim?mówiąc o wojnie falklandzkiej nie zapominajmy ,że Argentyna walczyła z 3 potęgą morską świata i wydaje mi się,że sprzęt argentyński naprawdę dawał rade,a decydujące było oczywiście poparcie wujka sama ,tak jak w czasie wojny jom kippur.

 7. byrrbyć

  W wojnie falklandzkiej Argentyna miała krążownik i lotniskowiec, wiadomo co zdziałały. Tego typu okręty - duże, wolne, z uzbrojeniem defensywnym niewystarczającym do samodzielnej obrony, we flotach Egiptu czy Arabii Saudyjskiej będą wspaniałym okrętem-celem. Z Kamowami (Kamovami) czy bez.

  1. db

   Miała również pociski Exocet, Super Etendarty i Skyhawki, które wiadomo co zdziałały. Kamovy jako nosiciele pocisków przeciwokrętowych mogą bardzo dużo zdziałac - nawet jeżeli okaże sie że nie mają gdzie wylądować wracając z misji. A krązownik (szkolny), o którym wspominasz jak zapewne pamietasz został zatopiony przez brytyjski okręt pddwodny poza strefą działań wojennych za osobistą zgoda Żelaznej Damy - co stało sie powodem (pretekstem?) zerwania przez Argentyńczyków rokowań nt zawieszenia broni.

 8. tadek

  MISTRALE zakupiła Arabia Saudyjska wykładając pieniądze za Egipt..tak naprawdę na bezpośrednią sprzedaż Arabii nie zgodziła się Rosja ,ale cóż te okręty i tak wkrótce zostaną przekazana przez Egipcjan ich prawowitym właścicielom z Arabii..one Arabom się przydadzą bardzo ,Egiptowi są niepotrzebne..

 9. Sergey z Rosji

  http://bastion-karpenko.ru/ka-52k/

 10. wariag

  Skladane platy smigiel...hmmm...moze skladane lopaty wirnika.

 11. pp

  A dlaczego artykuł o Ka-52K ilustrowany jest zdjęciem innego śmigłowca?

 12. poznaniak

  a to ciekawe Egipt jest już użytkownikiem super hiper ekstra apaczy a na mistrale wybrał rosyjskie aligatory ka 52

  1. Maras

   A co mial wybrac? Ka-52 sa przystosowane, odpowiednio uzbrojone. Nie mieli lepszego wyboru i pod wzgledem technologicznym i politycznym.

  2. Urko

   Nie wybrał. Takie warunki postawili Rosjanie Francuzom, że kupujący Mistrale będzie musiał zobowiązać się do zakupu rosyjskich śmigłowców oraz wyszczególniono kraje, których Rosjanie wykluczyli. Np. Rosjanie między innymi nie zgodzili by się na to, by Mistrale trafiły do Polski. Informacje o tych rosyjskich "życzeniach" były podane przez francuską agencję AFP.

 13. Plush

  Świetny krok Egiptu. Mają pieniądze to i mają Mistrale a teraz również świetne śmigłowce do nich. Wszak trzeba trochę rozsądku, planu i zdecydowania w działaniu ludzi którzy są za sprawy obronności odpowiedzialni. Jak w tym MON wypada?

 14. vodka

  a rosyjska armia zostanie wyposarzona w egipskie piramidy finansowe :P

 15. Riddler

  Dlaczego mam dziwne wrażenie, że za jakiś czas Egipt odsprzeda te okręty FR?

  1. c_p

   "Dlaczego mam dziwne wrażenie, że za jakiś czas Egipt odsprzeda te okręty FR?" Nie wiem skąd te wnioski, pojawiające się zawsze przy temacie egipskich Mistrali. Ruscy bardziej potrzebowali tego miliarda Euro zwrotu, jak tych okrętów. Wszystko wskazuje też na to, że Rosjanie zgodzili się na zwrot zapłaty bez żadnych kar, pod warunkiem, że rosyjskie koncerny zrealizują kontrakty z nim związane. Więc pozwolono, by Egipt odkupił okręty, ale razem ze śmigłowcami, specjalnie dla niego przeprojektowanymi. Rosjanie na gwałt szukający dewiz dostali więc z powrotem swój miliard, przy okazji uratowali potężny kontrakt na śmigłowce. Francja pozbyła się problemu i opchnęła okręty, Egipt zyskał prestiż i stał się właścicielem okrętów, które współfinansuje Arabia Saudyjska (Jemen!) Stany zadowolone że Rosja obeszła się smakiem, a przy okazji będzie można przyjrzeć się bliżej Kamovom. Dlaczego więc, to optymalne rozwiązanie dla wszystkich, ma być zniszczone jednym posunięciem Egiptu? Już widzę reakcję Saudów, gdy odzyskane od Egiptu rosyjskie Mistrale przypłynęły by do Syrii, by wesprzeć wojnę z sunnitami. Ma być dokładnie na odwrót. Mistrale kupione są dla koalicji arabskich sunnitów, w walce z szyitami.

  2. negev

   Jakoś też o tym pomyślałem. Ciekawe, dlaczego ?

 16. Rosyjski troll

  Jaka inteligencja emanuje z komentarzy tutejszych komentatorow.

 17. domin

  A potem ruskie przejma wyposażony sprzęt od Egiptu.

  1. edi

   Zapomnij te Mistrale maja pomóc SUNITOM/EGIPT w walce z Szyitami których popiera Rosja.

 18. ale co ja tam wiem...

  ..."oba okręty zostały ostatecznie sprzedane dla Egiptu"... Moim zdaniem oba okręty zostały sprzedane Egiptowi lub do Egiptu!