Reklama

Siły zbrojne

Dzień Weterana – świętem 10 tys. bohaterów

Fot. Adam Roik/Combat Camera DOSZ
Fot. Adam Roik/Combat Camera DOSZ

29 maja jest od 2012 roku Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Status weterana posiada obecnie 10158 żołnierzy polskich, którzy służyli w siłach pokojowych i sojuszniczych na całym świecie. 

Dzięki uregulowaniu przez polskie prawo statusu osób poszkodowanych w misjach zagranicznych i weteranów wojennych znacznie łatwiejsze stało się uzyskanie dla nich i ich rodzin pomocy oraz wsparcia. Dotyczy to również wojskowych, którzy zginęli podczas pełnienia służby zagranicznej (chodzi o 118 Polaków).

Istotną rolę, zarówno w walce o ich upamiętnienie, status, jak też opiekę i pomoc pełnią stowarzyszenia i fundacje. Ich członkowie zajmują się popularyzacją tematu misji w społeczeństwie. Jedną z takich inicjatyw jest akcja społeczna realizowana pod hasłem „Szacunek i wsparcie”, w ramach której osoby znane i rozpoznawalne przybliżają społeczeństwu wspomnianą tematykę.

Jednym z pierwszych i najbardziej aktywnych uczestników opisywanej inicjatywy jest koszykarz Marcin Gortat, który wraz ze swoją fundacją bardzo aktywnie wspiera weteranów misji zagranicznych.

W bieżącym roku obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa odbywają się w całym kraju. Centralna część obchodów będzie miała miejsce w Szczecinie w godzinach popołudniowych. O 14:00 odbędzie się msza św. w intencji weteranów misji poza granicami państwa. Po mszy będzie miał miejsce uroczysty apel z udziałem wiceministra obrony narodowej Macieja Jankowskiego oraz ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. W programie znalazła się m. in. ceremonia wręczenia weteranom odznak i tytułów honorowych, apel poległych oraz pokaz musztry i defilada.

Równolegle z oficjalnymi uroczystościami na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbywać się będzie Piknik Weterana, podczas którego przewidziane są m.in. pokazy statyczne sprzętu wojskowego oraz występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.