Reklama

Siły zbrojne

Dzień Weterana: rywalizowali o miano najlepszego strzelca

Ponad 100 weteranów misji zagranicznych stanęło do walki o miano najlepszego strzelca w ramach III zawodów strzeleckich weteranów im. generała broni Tadeusza Buka. Odbyły się one w ramach tegorocznych obchodów Dnia Weterana, zorganizowanych w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu.Zawody, które zorganizowały wspólnie Dowództwo Wojsk Lądowych i Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, odbyły się tym razem w przeddzień głównych uroczystości, 28 maja, na strzelnicy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Rywalizujący w nich weterani walczyli nie tylko o najwyższy dorobek punktowy, ale także o puchary, które ufundował patron honorowy imprezy Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Więcej: Dzień Weterana: dzisiaj centralne obchody we Wrocławiu

Zgodnie z regulaminem zawodów, każdy z uczestników oddawał trzy strzały próbne, a następnie dziesięć ocenianych. O miejscu w ostatecznej klasyfikacji decydowała liczba punktów uzyskanych na strzelnicy. W przypadku równej liczby punktów wyższe miejsce zajmował ten z weteranów, który miał orzeczony wyższy procent uszczerbku na zdrowiu.

- Te zawody to kolejny pomysł, w jaki staramy się integrować środowisko weteranów. Dzięki współpracy naszego Stowarzyszenia z Dowództwem Wojsk Lądowych i innymi podmiotami podejmujemy działania, których naczelnym przesłaniem jest uzyskanie szacunku i wsparcia dla weteranów wśrd ogółu naszego społeczeństwa” – podkreślał prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Tomasz Kloc.

W wyniku zaciętej rywalizacji najlepszym strzelcem III edycji zawodów strzeleckich weteranów im. śp. generała broni Tadeusza Buka okazał się zdobywca 93 punktów młodszy chorąży Mirosław Augustyn. Drugie miejsce zajął, zdobywając 92 punkty, sierżant sztabowy rezerwy Marek Rzodkiewicz. Trzecie miejsce na podium zajął podpułkownik rezerwy Tomasz Zdziarski. uzyskując w sumie 91 punktów. Nagrodę dla najlepszego weterana rezerwisty, ufundowaną przez Dowódcę Wojsk Lądowych, wywalczył zdobywca 89 punktów starszy plutonowy rezerwy Mariusz Saczek.

Więcej: Rząd tworzy Korpus Weteranów. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Tegoroczna edycja zawodów, zorganizowana w ramach obchodów Dnia Weterana miała wyjątkowy charakter. Wśród uczestników byli bowiem przedstawiciele amerykańskiego personelu medycznego, który na co dzień pomaga naszym weteranom w powrocie do zdrowia, lecząc ich w szpitalu w Remstein.

Tekst i zdjęcia: Jacek Matuszak

 
Reklama

Komentarze

    Reklama