Siły zbrojne

Działka Oerlikon Millenium na kolejnym europejskim okręcie

System artyleryjski 35 mm Oerlikon Millenium - fot. Rheinmetall
System artyleryjski 35 mm Oerlikon Millenium - fot. Rheinmetall

Jeden z budowanych obecnie w Europie okrętów zostanie wyposażony w działka Oerlikon Millenium kalibru 35 mm. Informacje o podpisaniu umowy o wartości 12 mln euro na ich dostawę udostępnił koncern Rheinmetall.

Dostawę dwóch okrętowych systemów artyleryjskich Oerlikon Milenium zakontraktowano na rok 2015. Umowa obejmuje nie tylko samo uzbrojenie, ale też integrację systemu, dokumentację techniczną, części zapasowe, szkolenia personelu oraz obsługę techniczną. 

Nie ujawniono kraju z którym podpisano kontrakt, ograniczając się do zwrotu "europejska marynarka". Obecnie w działka Oerlikon Millenium uzbrojone są jedynie modułowe okręty duńskiej marynarki wojennej typu Absalon i Iver Huitfeldt.

System Millenium, podobnie jak lądowy system Skyshield wykorzystuje rewolwerowe działka kalibru 35 mm, mogące wykorzystywać amunicję AHEAD o programowanym momencie fragmentacji. Morski system Millenium może zwalczać cele powierzchniowe na dystansie do 5 km i cele powietrzne w zasięgu 3,5 km. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.