Siły zbrojne

Dwie wersje tankowców dla francuskich sił powietrznych

Francuskie samoloty MRTT będą budowane w dwóch wersjach – fot. Airbus Military
Francuskie samoloty MRTT będą budowane w dwóch wersjach – fot. Airbus Military

Z przyczyn budżetowych Francuzi są zmuszeni zamówić najpierw tańszą wersję tankowca powietrznego A330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) i dopiero po zgromadzeniu funduszy będą mogli kupić tą, która spełni ich wszystkie wymagania.

Zgodnie z francuską Białą Księgą siły powietrzne miały kupić 12 tankowców powietrznych MRTT, które zastąpią flotę 14 starzejących się samolotów C-135 FR. Jednak brak pieniędzy spowoduje, że pierwsze samoloty będą pozbawionego pełnego, zamówionego wyposażenia w tym: nowego urządzenia dostarczającego paliwo, bocznych drzwi ładunkowych oraz systemu łączności satelitarnej.

Nie oznacza to jednak, że pierwsze samoloty nie będą mogły wykonywać stawianych im zadań. Chodzi o uszczuplenie ich zakresu. Stara oferta miała kosztować rząd francuski ponad miliard euro (1,4 miliarda dolarów), ale koncern Airbus już przygotował propozycję nowej umowy.

Druga transza samolotów ma być wyposażona już we wszystkie zamówione na początku rozwiązania i zakłada się również przerobienie w przyszłości tankowców MRTT pierwszej partii do wersji docelowej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.