Reklama

Siły zbrojne

Dwaj Rosjanie wtargnęli do łotewskiej bazy wojskowej podczas ćwiczeń Saber Strike 2015

Fot. Latvijas armija
Fot. Latvijas armija

Łotewskie władze wojskowe poinformowały o aresztowaniu dwóch Rosjan, którzy wtargnęli do bazy wojskowej w Adażi w trakcie trwających w tym kraju manewrów Sojuszu Północnoatlantyckiego Saber Strike 2015.

Dwaj Rosjanie, zidentyfikowani jako Andriej Popko i Aleksandr Kurkin, wtargnęli do bazy armii łotewskiej w Adażi w środę, jednak o ich aresztowaniu poinformowano dopiero teraz. Intruzi okręceni byli pomarańczowo-czarnymi wstęgami, symbolizującymi rosyjski order wojenny św. Jerzego, kojarzonymi w ostatnich miesiącach z rosyjskim militaryzmem. Rosjanie mieli przy sobie antynatowskie ulotki.

Po ich zatrzymaniu wszczęto wobec nich śledztwo w związku z podejrzeniem o szpiegostwo i usiłowanie dokonania aktów terroru – grozi za to wyrok dożywotniego więzienia. Łotewska agencja prasowa LETA podaje, że minister obrony Łotwy Raimonds Vejonis oświadczył, że incydent ten „może być elementem wojny informacyjnej, ale służby (bezpieczeństwa) podejmują stosowne działania w celu eliminowania takich prowokacji".

Ambasada rosyjska w Rydze nie wydała w tej sprawie żadnego oświadczenia. Wiadomo natomiast, że lider nacjonalistycznej partii Inna Rosja, Eduard Limonow, powiedział w wywiadzie dla radia Baltkom, że obaj zatrzymani są członkami jego ugrupowania.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Kilo

  Weszli po drabinie i zdjęli flagę USA bodajże, próbując powiesić flagę św. Jerzego. Mieli przy sobie ulotki. Są zdjęcia z tej akcji na sieci. Zgadzam się Styks, że to jest kpina z zabezpieczeń, jeśli w ogóle jakieś były. A przy okazji, zachodnie i polskie media już trąbią, że to pierwsze "zielone ludziki" i znaczący element "wojny hybrydowej". Przy okazji - M1A1 - nie ma już czegoś takiego, jak "łotewscy Rosjanie". Poczytaj trochę o procesie nadawania (pozbawiania) obywatelstwa na Łotwie w latach '90. Bezpaństwowców są tam setki tysięcy, w tym kilkanaście tysięcy dzieci. Paradoksalnie, oni są solidnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa UE bo wolno im jeździć bez wizy zarówno do Rosji jak i do UE.

 2. Kilo

  Przy takim kamuflażu i uzbrojeniu to nic dziwnego, że wtargnęli. Cud, że nikogo nie zabili...

 3. 88v8

  Bosz, z kim my się sprzymierzyliśmy! Dobrze że cała armia łotewska nie poddała się wraz z ćwiczącymi wojskami NATO tym dwóm oszołomom w gaciach św. Jerzego.

 4. ito

  Łotysze najwyraźniej też przeszli na chronienie baz przez firmy cywilne. Brawo. "Intruzi okręceni byli pomarańczowo-czarnymi wstęgami, symbolizującymi rosyjski order wojenny św. Jerzego(...)Rosjanie mieli przy sobie antynatowskie ulotki. Po ich zatrzymaniu wszczęto wobec nich śledztwo w związku z podejrzeniem o szpiegostwo i usiłowanie dokonania aktów terroru "- Tak, na pewno. Owinięci kolorowymi wstęgami powszechnie kojarzonymi z Rosją i z ulotkami w ręce mieli zamiar szpiegować albo się zamachiwać. Najwyraźniej Łotysze zapomnieli zmontować swoim trepom mózgów, bo pieprzą jak za najlepszych czasów Czieriezzwyczajki.

  1. Viktor

   Czyli zielone ludziki owinięte we flagę i z ulotkami są ok i mogą panoszyć się po wojskowej bazie?

  2. zby79

   Owiń się we flagę NATO i wtargnij do bazy w Sewastopolu. Ciekawe, jak Rosjanie zareagują. Ubranie koszuli z Ukraińskim wzorem to teraz na Krymie 5 lat więzienia. Ciekawe co by zrobili z takim incydentem.

 5. szyderca

  Ale tow. Eduard Limonow to przecież idol Gazety Wyborczej i Krytyki Politycznej: nie dość że lewak, to jeszcze Żyd, opozycjonista, homoseksualista i zaciekły krytyk Putina, czyli idealne wszystko w jednym! Bije nawet samego tow. Martina Schulza (bo ten nie jest homoseksualistą)! Nie raz na ich łamach były peany pod adresem tow. Limonowa! Zdziwiło mnie tylko, że tow. Limonow przebywa na Łotwie. Wiem że wcześniej przebywał w Sowietach, potem jako "prześladowany" "opozycjonista" Żyd i homoseksualista wyemigrował do USA. Niestety tam nie da się wyżyć z bycia "anty" i z samego krytykowania Rosji, więc obrażony wrócił do Rosji, gdzie zorganizował Narodowo Bolszewicką Partię Rosji, która urządzała szeroko nagłaśniane w "polskich" mediach demonstracje antyputinowskie (co prawda w Gazecie Wyborczej i TVN przedstawiane jako demonstracje "demokratycznej opozycji" a nie narodowych bolszewików, ale na takie drobiazgi zwracają uwagę tylko takie upierdliwce jak ja). Teraz zaś podajecie, że tow. Limonow działa na Łotwie w nacjonalistycznej partii Inna Rosja? O tym nie wiedziałem. To że ambasada Rosji nie wydała oświadczenia, to mnie nie dziwi: w Rosji ten oszołom ma obecnie promilowe poparcie, władze mają go dość i zapewne rosyjska ambasada szczerze żałuje, że np. wartownicy w bazie NATO nie odstrzelili tego czubka. :-)))

  1. kez87

   Wartownicy nikogo nie odstrzelili,bo wartowników pewnie nie było.Zauważ,że nie piszą kto zatrzymał.Stawiam,że ćwiczący Łotewscy (albo inni) żołnierze już wewnątrz bazy...

 6. Urko

  Trzeba przyznać, że rosyjscy agenci mają dużą fantazje by jako szpiegowski kamuflaż wybierać strój w pomarańczowo-czarne pasy! Ciekawe, że tak trudno przyszło Łotyszom by ich zauważyć i zatrzymać.

  1. kez87

   Czego chcesz,Łotwa też ma armię specjalnej troski.150 % stanu Chińskiego z czasów tego dowcipu: A:Wyślemy milion żołnierzy,a po bokach czołgi B:Wszystkie dwa ?! I nie,nie żartuję, 3 T55 ma ta cała potęga militarna zwana "Łotwą",więc w sumie nie ma się co dziwić,że 2 Rosjan z ulotkami to dla nich inwazja...

 7. A_S

  W krajach Bałtyckich Rosyjska V kolumna jest na tyle potężna że warto ich wydalać z kraju bo nie będzie miejsca w więzieniach. Przecież to setki tysięcy sabotażystów, szpiegów, bojówkarzy opętanych ideą Rosji aż po Ocean Atlantycki

 8. Afgan

  Osądzić za terroryzm i na dożywocie do paki. Dla przykładu, aby nikt już nie ponawiał takiego durnego wyczynu. Jak się odpuści to następni idioci wtargną nie z ulotkami ale z granatami.

 9. As

  A Radio Erewań pewnie poda, że wraże wojska NATO uprowadziły dwóch pokojowo nastawionych obywateli rosyjskich...

  1. ito

   Z pewnością... A uzasadnisz jakoś dlaczego AZEROWIE mieliby się do sprawy mieszać?

  2. say69mat

   Na nasze szczęście było ich tylko ... dwóch ;)))

 10. AM

  Szpiegostwo i terroryzm? Bez przesady, to zwykła prowokacja. Jeżeli będziemy strzelać z armaty do muchy to czym my się będziemy różnić od Putlera? On by takich delikwentów wysłał już do Gułagu. My tak nie robimy.

  1. M1A1

   Jakie "my" ? Łotyszem jesteś ? Obywatele obcego państwa (Bo to nie byli łotewscy Rosjanie) wtargnęli do bazy wojskowej. Szpiegostwo jest "oczywistym" zarzutem.

 11. P.P.

  Welcome to Guantanamo Towariszczi!

 12. kriss

  Powinni zostac zastrzeleni i żaden kacap nie wtargnąłby więcej na teren jakiejkolwiek bazy wojskowej :)

 13. olo

  ROZSTRZELAĆ obcych terrorystów w europejskim kraju jakim jest ŁOTWA. Rosjanie wypad do domu do azjatyckiej dziczy jak wam się w Europie nie podoba i to tyczy sie tez EUROPEJSKIEGO Królewca.

 14. Ja

  test ochrony bazy wojskowej

Reklama