Siły zbrojne

Dwa testy amerykańskich rakiet balistycznych w ciągu 5 dni

Fot. L.Huss/USAF
Fot. L.Huss/USAF

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły drugą w ciągu tygodnia próbę rakiety międzykontynentalnej LGM-30G Minuteman III.

Rakietę wystrzelono 27 marca br. z bazy sił powietrznych Vandenberg 160 mil morskich na północny zachód od Los Angeles w Kalifornii. Zgodnie z przekazanymi przez Amerykanów informacjami głowica testowa pocisku trafiła 40 minut po starcie w cel na wodach koło wyspy Guam.

Testy przeprowadził zespół specjalistów z 341. Skrzydła Rakietowego z bazy sił powietrznych w Malmstrom w Montanie. Wcześniejsze strzelanie Minutemana odbyło się 23 marca br. i realizowała je obsada z 90. Skrzydła Rakietowego z bazy US Air Force F.E Warren w stanie Wyoming.

W ten sposób sprawdzono specjalistów z dwóch stanów, w których jest rozmieszczonych czterysta rakiet międzykontynentalnych Minuteman (pozostała jeszcze północna Dakota). Za każdym razem specjaliści ci, byli jednak nadzorowani przez obsadę 576. skrzydła rakietowego bazy Vandenberg. Baza ta jest jednocześnie centralnym kosmodromem amerykańskich sił powietrznych i rezerwowym kosmodromem NASA.

Rakieta LGM-30G Minuteman ma zasięg ponad 10000 km.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.