Reklama

Siły zbrojne

Dwa latające tankowce dla Australii powstaną z samolotów pasażerskich

Fot. Airbus D&S
Fot. Airbus D&S

Australia zdecydowała się na pozyskanie kolejnych dwóch samolotów tankowców-transportowców Airbus A330 MRTT. Co ciekawe, maszyny te zostaną przebudowane z pasażerskich A330-200 należących do krajowych linii Quantas Airlines. 

Dwie nowe maszyny, noszące w australijskim lotnictwie oznaczenia KC-30A, dołączą do pięciu już znajdujących się w służbie samolotów w 2018 roku. Przebudowa pasażerskich A330-200 realizowana będzie w zakładach koncernu Airbus Defence and Space w Getafe, nieopodal Madrytu. Prace nie będą trudne, ponieważ wojskowy A330 MRTT (ang. Multi Role Transport Tanker) bazuje na płatowcu wersji A330-200.

Australijskie maszyny wyposażone są zarówno w zasobniki podskrzydłowe z elastycznymi przewodami, stosowane do tankowania np. myśliwców F-18 Hornet, jak też w sztywny bom. Ta ostatnia opcja służy obecnie do tankowania samolotów E-7A Wedgetail  (B737 AEW&C) oraz samych KC-30A, jednak w przyszłości posłużą też australijskim F-35.

Australia posiada już na wyposażeniu pięć samolotów KC-30A. Maszyny tego typu mogą zabrać na pokład 111 ton paliwa lub 300 osób, 120 rannych na noszach czy też 45 ton ładunku. KC-30A zostały już wykorzystane operacyjnie podczas działań na Bliskim Wschodzie, gdzie służyły zarówno do tankowania samolotów RAAF jak też innych maszyn koalicji. 

Reklama

Komentarze

    Reklama