Reklama

Siły zbrojne

Dwa lata opóźnienia w budowie tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii

Budowa „amerykańskiej” tarczy w Europie będzie opóźniona o dwa lata – fot. USAF
Budowa „amerykańskiej” tarczy w Europie będzie opóźniona o dwa lata – fot. USAF

Amerykański Departament Obrony zamierza ogłosić, że elementy europejskiej części tarczy antyrakietowej budowane w drugiej i trzeciej fazie programu BMD mają być gotowe w 2015 i 2018 r. Będzie to jednak „gotowość techniczna”, a nie operacyjna, ponieważ niektóre z równolegle toczących się podprogramów są wyraźnie opóźnione.

Wcześniejsze plany zakładały, że druga faza ruszy już w 2014 r. Zadecydowano, że zostanie ona podzielona na dwa, rozciągnięte w czasie etapy. W 2015 r. mają być osiągnięte tylko bazowe możliwości systemu, natomiast jego pełne uruchomienie jest przewidziane dopiero na 2017 r. W Kongresie tłumaczy się taką decyzję napotkaniem większych problemów technicznych, niż wcześniej zakładano.

Co do fazy 3 to realistyczne plany zakładają jej zakończenie w 2020 r. a więc dwa lata później niż planowano.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone uaktywniły fazę pierwszą program po wysłaniu radaru AN/TPY-2 do Turcji i niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke uzbrojonego w antyrakiety Standard Missile 3 Block 1A na Morze Śródziemne.

Reklama

Komentarze (3)

 1. A_S

  Na miejscu Amerykanów pod żadnym pozorem nie przyśpieszałbym prac nad programem. Najpierw niech Polacy zmuszeni trudną sytuacją kupią od USA system przeciwrakietowy, dopiero USA pomyśli o tarczy. Ale żeśmy wdepnęli w sojuszników. Francja dozbraja przeciw nam Rosję, Niemcy linię obrony chcą ustawić na Wielkopolsce i Śląsku, a Anglików i tak trzeba będzie bronić.

 2. Saladyn

  ehhhhhhhhhhh........ jak sobie pościelesz tak sie wyśpisz a co kupisz sam, to będziesz to miał

 3. say69mat

  Cokolwiek porażający realizm ... intencji???

  1. Scooby

   buduj sam - zamiast narzekać ....

Reklama