Reklama

Siły zbrojne

Dwa kolejne Leopardy 2PL dostarczone

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, dwa kolejne zmodernizowane czołgi podstawowe Leopard 2PL zostały dostarczone dla Wojska Polskiego. Wozy zostały przekazane w ubiegłym tygodniu po pomyślnym zakończeniu odbiorów.

W ostatnim czasie do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej dostarczono dwa inne zmodernizowane Leopardy. Tym samym obecnie dostarczono łącznie 18 egzemplarzy tych czołgów. Do końca bieżącego roku planowane jest dostarczenie kolejnych sześciu egzemplarzy, czyli łącznie 24 Leopardów 2PL. Dostawy tych czołgów były wielokrotnie opóźnianie, w wyniku czego finalny termin realizacji tego programu został znacznie przesunięty. Leopardy 2PL trafiają sukcesywnie do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (w tym podlegającego brygadzie Ośrodka Szkolenia Leopard)

Kontrakt na modernizację 128 czołgów podstawowych Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL o wartości ponad 2,4 mld zł został podpisany 28 grudnia 2015 roku. Wykonawcą umowy jest konsorcjum PGZ i Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A., które współpracuje w tej kwestii z partnerem zagranicznym jakim jest niemiecki koncern Rheinmetall Defence. W modernizacji tej udział bierze także szerokie grono państwowych zakładów wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. takich jak: PCO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania czy Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

W wyniku podpisania wartego ok. 300 mln zł aneksu do umowy w lipcu 2018 roku zakres prac został rozszerzony o kolejnych 14 pojazdów, przez co zmodernizowane zostaną wszystkie 142 czołgi podstawowe Leopard 2A4 będące na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP. Pierwotnie zakładano, że dostawy czołgów zakończą się w 2021 roku, jednak z różnych powodów uległy one opóźnieniu. Zgodnie z ostatnim aneksem z grudnia 2019 roku, obejmującym remonty wynikowe czołgów, łączna wartość umowy wynosi 3,29 mld zł, a ostatnie z czołgów mają zostać dostarczone do końca lipca 2023 roku.

image
Reklama

Modernizacja Leopardów 2A4 do standardu Leopard 2PL jest nastawiona na podniesienie zdolności tych czołgów w zakresie siły ognia, ochrony balistycznej i świadomości sytuacyjnej, a także komfortu pracy załogi przy jak największym stopniu ich polonizacji siłami krajowego przemysłu obronnego. W ramach zwiększenia siły ognia zdecydowano się na wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów nowoczesnej amunicji (w tym programowalnej) oraz instalację polskiej kamery termowizyjnej III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Poprawę ochrony balistycznej osiągnięto dzięki montażowi dodatkowych modułów opancerzenia wokół wieży.

Oprócz tego czołg otrzymał szereg nowych elementów, które wpływają na ułatwienie eksploatacji. To między innymi nowy system sterowania i monitoringu dowódcy, dzienno-nocna kamera cofania kierowcy KDN-1 Nyks, modyfikacje układu przeciwpożarowego w przedziale transmisyjnym i pomocniczej jednostki napędowej (APU). Zainstalowano też układ przeciwwybuchowy w przedziale załogi i dodatkowy agregat elektryczny (APU) o mocy 17KW. Wreszcie, zamontowano dodatkowe kosze na wyposażenie dodatkowe załogi. Przystosowano też sprzęt holowniczo-ewakuacyjny do zwiększonej w wyniku modernizacji masy całkowitej czołgu. W wyniku modernizacji masa czołgu wzrosła do 59,2 ton, w stosunku do bazowego Leoparda zwiększyła się więc o około 4 tony.

Reklama

Komentarze (37)

 1. Obserwator

  A co dalej z o. p. Dlaczego o,, Orkach,, taka kompletna cisza,? Przecież na te okręty tak są potrzebne jak, Mieczniki,, choć powinno ichbyć co najmniej 4, a także jednostki co najmniej 100 m dobrze uzbrojone gdyż przecież te, amerykany,, wieczne nie będą , a taka mała na dziś ilość okrętów bojowych gdyż wycofane będą zapewne jeszcze inne jednostki bojowe, będące jeszcze w służbie będzie wymagała uzupełnienia ilościowego i nowoczesnego uzbrojenia jednostek 3 FO.

 2. Mysle ,że

  dotarło czemu kupujemy sprzęt z półki. To co cały czas piszę wszystko jest rozwalone ,a czasu coraz mniej.

  1. BUBA

   Tylko ci co doprowadzili do rozbrojenia WP i zatopienia PMW ciagle jeszcze lataja wolni. W normalnym kraju ich dawno by juz nie bylo. Ale co sie dziwic gdy n kazym szczeblu Skarb Panstwa jest okradany i nikomu za to nic niema. Przyklad prosze... Slask - Tarnowskie Gory. Jest nieruchomosc warta ponad 200 000 tys.zl. Sa kupcy - chca dac jeszcze wiecej ale nagle nie i nie nie do sprzedaania. I co i kupil ja pweien jegomosc za 9 000 tys.zl. mozna - mozna. 200 000 tys.to nie ale 9 to tak. I co i tyle ze ten jegomosc zaplaci podatek ( a moze mu go jeszcze umorza ) z 9tys. a nie z 200 000 tys.zl. Skarb Polski okradziony i kasa miejska pusta. mozna-mozna. Legalnie-legalnie. Bo jak sie podzieli to nawet NIKt nie patrzy w tym kierunku. Legelnie-legalnie.

  2. Realista66

   Panie buba. 200000 tys 200 000 000 mln PLN A 9 tys 9000pln Czy aby jest pan pewien czy wie co pisze czy ma pan problem szkoły podstawowej której to pan nie ukończył. Zgadzam się są przekręty i to grube i nitką za to nie bekna ani nie beknie. Pozdrawiam

 3. dfgdfg

  Spokojnie klep Andrzeju. Wyklepiesz Leopardy będziem klepać Abramsy.

 4. Slayer

  Śmiech na sali. Bumar powinno się zaorać i tyle w temacie.

  1. wert

   PO co nam Bumar przecież jest KMW. I tyle w temacie

 5. Jato

  Niesamowite, nasz przemysł zbrojeniowy, a w szczególności PGZ to jednak potęga. Zmodernizowane dwa kolejne Leopardy, to naprawdę wielkie osiągnięcie. Zapewne cały świat się tym zachwyca

  1. zdzisław

   Zmodernizowano łącznie 54 czołgi z tego 49 w Z.M Bumar-Łabedy.

 6. say69mat

  Hmmm ... nie pozostaje mi nic innego, niż bronić godności Bumaru ;))) Mianowicie, jakim to cudem państwowy moloch na rządowym zasilaniu ma podołać życzeniu gestora, czyli Ministerstwa ON. Ministerstwu, które zażyczyło sobie aby równolegle realizowano dwie kompletnie odmienne pod względem technologicznym modernizacji. Modernizacji czołgów Leopard 2Pl i T72. Jak więc widzimy obciążenie załogi okazało się zbyt poważne dla państwowego molocha na państwowym zasilaniu. Stąd mamy efekt synergii dwóch p. Czyli - pozornego - modernizacji czołgów T72 i - powolnego - modernizacji czołgów Leopard.

 7. TrzcinQ

  I to jest dobra wiadomość. 2 leopardy :/

  1. sie ma

   no bo jak się ma takie zaplecze jak się ma to dwa się ma. Zaplecze techniczne też się musi zmodernizować :)

  2. Gewsa

   Lepsze dwa Leopardy niż dwie setki zamówione,przepłacone i nie dostarczone...

  3. TrzcinQ

   Zakup Abramsów to iluzoryczny lrok w przód. Na to wszystko potrzeba czasu. Korea deklarowała pierwsze K2pl za 5 lat a więc do tego czasu wszystko można było przygotować ale po co nie?

 8. kmdr

  "Zakład Pracy Chronionej" „BUMAR-ŁABĘDY” S.A spisał się na medal.

  1. JSM

   Tak krawiec kraje jak mu klient płaci.

  2. kmdr

   Tak sobie tłumacz. Brak innych zamówień to taka dłubanina, z 5 lat dłubać będą żeby było potrzymanie. Eksportu brak. A później się zobaczy.

  3. Nawet Pani Prezes z Poznania nie dała rady uporządkować tego zakładu. Co tam jest nie tak , że od dwudziestu lat mają problem z produkcją wyrobów ? O mało nie utraciliśmy programu Krab przez ich niekompetencję. Dobrze,

 9. Chahahha

  Szybko je modernizują po kilka sztuk na rok. I oni chcieli produkować nowe....

 10. Leo

  A co z dodaniem wykrywania opromieniowaniem laserem? Zapomnieli?

 11. Janush

  Całe 2?!?! Rzeczywiście sukces jak cholera! Róbmy lepiej PT-91M2 z naszych teciakow to będzie szybciej więcej i z większym pożytkiem.

 12. MilWaw

  Niestety tempo tej modernizacji idzie tragicznie wolno. Bumar powinien być tak zarządzany aby mógł skutecznie modernizować a w perspektywie kilku lat także produkować na licencji około batalionu czołgów rocznie, 4-5 sztuk na miesiąc. Najwyższy czas aby zainwestować w poważną modernizację polskich zakładów zbrojeniowych, rozbudować je, zadbać o kontrakty wieloletnie i odpowiednio ściśle nadzorować proces odbudowy naszej zbrojeniówki ustalając konkretną odpowiedzialność poszczególnych osób za realizację programów. Kiedy decydenci to zrozumią? Oby wystarczyło czasu...

 13. Nemo - prawdziwy

  Kiedy w końcu zintegrujecie je z Trophy? Na co czekacie?

 14. GUCIO

  Spokojnie ...modernizacja Leo trwa opieszale z prozaicznej sytuacji cześć parku maszynowego jest przestrajane do modernizacji naszych rewitalizowanych T-72 ,które mają mieć dodatkowo zmodernizowaną wieże ( obudowaną dodatkowym jednolitym pancerzem "plastrem miodu") do tzw opcji Goryl 2 oraz wzmocnione boki czołgu nowatorską polską metodą w nomenklaturze fachowej nazywa się to strukturą plastra miodu oraz dodatkowo siatką ppanc ,masa czołgu ma wzrosnąć nieznacznie do 1,2- 1,5 tony więc nadal czołg będzie lekki ,zresztą jest tak postrzegany przez NATO na teatrze Europa po rewitalizacji ma wyglądać jak pomniejszona wersja Abramsa ,są również wznowione rozmowy wzmocnienia dodatkowym tzw polskim pancerzem naszych Leo 4 modernizowanych do opcji Leo PL

  1. Przytomny

   Z tego wszystkiego najbardziej podobają mi się nasze Leo 4.

  2. Fflyer

   Gdyby wspomniane T-72 miały wreszcie zapewnioną nową stabilizację armaty i SKO razem z lepszą amunicją i jej poprawioną ochroną w kadłubie plus napęd elektryczny wiezy to byłby pewien krok do przodu i jeszcze pewien potencjał tych maszyn. Tylko tyle i aż tyle

 15. gość

  Przy takim tempie modernizacja wszystkie wozy w linii będą około 2028r.

  1. Lord Godar

   Niestety nie , bo te pierwsze po modernizacji trzeba będzie ponownie dać do remontu , więc praktycznie nigdy nie będą w komplecie . No ale to niestety efekt tego , że obecny Bumar to już tylko wydmuszka tego co było kiedyś.

  2. Chyżwar dawniej Marek

   Fakt.

  3. @Lord Godar: Trudno się nie zżymać na taki „postęp” prac. W tym tempie nie wyrobią się do 2023. Ale skoro nasi rządzący na coś takiego poz

 16. JOK3R

  Z pustego to i Salomon nie naleje ):

  1. Jues

   Raczej "na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje". Albo i dwa drzewa. Pozdrawiam.

 17. zaqwsx

  Trophy przydało by się jeszcze dorzucić dla zwiększenia ochrony. Wysoki koszt, ale znacznie wyższe możliwości przetrwania na polu walki. Ciekawe jak z osiągami przy dociążeniu wozu o 4 tony, 5 w przypadku ASOP?

  1. Gosc

   Czy czasami obecne wanny nie pekaly podczas testowania obciazenia docelowego wersji PL? Niemcy mieli bodajze problemy z tym podwoziem. Moze stad te opoznienia... Jak widac fabryczne obliczenia nie zawsze musza sie zgadzac z seryjnym produktem, a przeciez nikt wczesniej tego nie testowal.

 18. podatnik

  brawo! jeszcze 128 lat i będzie komplet

 19. Gustav III Starszy

  Dla wszystkich zachwyconych zakupem Abramsów. Wojen NIE WYGRYWA armia. Wojny wygrywa PRZEMYSŁ. Nie mając przemysłu możecie wygrać wojnę z Luksemburgiem lub San Marino ale nie z Białorusią, Ukrainą czy nie daj Boże Rosją.

  1. Ohlers

   Zbombardowany przemysł wojny nie wygra. Trzeba by mieć Ural i obronić się przed pociskami hipersonicznymi.

  2. Tani

   Nic nie wyprodukujesz. Niemcy w 39 nie niszczyli przemyslu tylko obezwladniali elektrownie i przesyl energii elektrycznej. Musisz zapewnic sobie dostawy sprzetu z zagranicy. Tyle i az tyle. Po co dwa razy sie uczyc?

  3. trzeba mieć jeszcze przemysł w odpowiedniej odległości od linii frontu. Niemcy w II w. św. mieli przemysł ale bombardowania robiły spustoszenie.

 20. biały

  czy ktoś tutaj merytorycznie może opisać w czym leży problem tak nieudolnej i powolnej modernizacji ??? co jest podzespołów które mają zainstalować nie można dostać ( wyprodukować ) czy też Bumar tak szybko to wszystko instaluje

  1. Infernoav

   1. Leopardy2A4 są bardzo zużyte i nigdy nie były porządnie wyremontowane. 2. Niemcy nie produkują już wielu części do wersji A4 3. Bumar ma słabe możliwości remontowo-profukcyjne 4. Umowa z Niemcami zabrania nam kupowania części z innych źródeł niż niemieckie (jesteśmy uzależnieni od nich, mimo że oni sami już nie mają danych części).

  2. Wojciech

   3. Bumarowi wcale nie zależy na większym tempie. Żeby zrobić w rok to trzeba zatrudnić i wyszkolić pracowników. A co z nimi później zrobić jak rząd kupuje gotowce z USA zamiast produkować w Polsce? 4. Kłamstwo. Możemy instalować dowolne części o ile spełniają odpowiednią niemiecką normę.

  3. wert

   4. Kłamstwo. Żeby spełnić niemiecką normę część praktycznie musi być niemiecka

 21. Zyga

  A gdzie osłona czołgu i ludzi przeciw Kornetom.Na to nie ma kasy.Niech sobie ci grubi generałowie razem zMON wsiądą

 22. cuŚ

  To kolejna kompromitacja i porażka!.Czekamy na kolejne-porażki.

 23. tagore

  Kiedy wreszcie skończy się tolerowanie działania Bumaru jako firmy specjalnej troski. Czas wreszcie skończyć z realizacją zamówień MON tylko przez namaszczone firmy z dawnego kompleksu wojskowego niezależnie od kompetencji.

 24. ja

  Czyli za sto lat będzie dwieście. Wtedy to Polska będzie silna zwarta in gotowa (do czego)

  1. sdfghjk

   Dwieście czego?

 25. Dark

  WoW! .... To już możemy atakować ? Jeszcze 2 takie sukcesy i zatrzymamy się na granicy Rosja-Chiny ;)

Reklama