Reklama

Siły zbrojne

Duńska flota przejęła ostatnią fregatę typu Iver Huitfieldt

W bazie duńskiej marynarki wojennej w Korsør Inspektorat Zaopatrzenia Materiałowego i Logistyki Sił Zbrojnych (Forsvarets Materieltjeneste – FMT), przekazał duńskiej flocie (Søværnets) fregatę rakietową Niels Juel (F 363), trzecią i ostatnią jednostkę typu Iver Huitfieldt. 

Okręt ten został zbudowany pod numerem stoczniowym L716 przez stocznię Odense Stålskibsværft A/S z Odense na wyspie Fiona. Jego budowę rozpoczęto 26 stycznia 2009 r., stępka położono została 22 grudnia 2009 r.,  a kadłub zwodowano 21 grudnia 2010 r. Chrzest tej jednostki z udziałem żony następcy tronu księżnej Marii miał miejsce 7 listopada 2011 r. Drugi raz księżna gościła na pokładzie tej fregaty wraz z mężem księciem Fryderykiem podczas ich wspólnej wizyty w Polsce, a konkretnie w Szczecinie, w maju br.

Wraz z wejściem do służby fregaty Niels Juel zakończył się bardzo szeroki i rozciągnięty na dwie dekady proces transformacji duńskich sił morskich, którego symbolicznym początkiem było oddelegowanie w 1990 r. korwety rakietowej Olfert Fischer (F 355) na wody Zatoki Perskiej w celu wsparcia działań sił ONZ. W wyniku z tych zmian z floty przeznaczonej wyłącznie do obrony własnego wybrzeża, stała się ona nowoczesną marynarką zdolną do realizacji całej gamy operacji od typowo bojowych po nadzór rybołówstwa i neutralizację zanieczyszczeń, wszędzie tam gdzie będzie tego wymagał interes Danii.

(AN)

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. CUDO

  Miałem okazję podziwiać ten wspaniały okręt z odległości kilku metrów w Szczecinie w tym roku na Wałach Chrobrego ( nie można było na niego wejść ) - coś pięknego w porównaniu z polską marynarką wojenną to jak zderzenie dwóch światów !!!

 2. Darek

  Coś takiego taki mały kraik i taki duży statek, taki statek to pewnie im nie potrzebny, bo to machanie szabelką i Rassijja i tak zaraz, natychmiast go zatopi a najlepiej w porcie, tak jak i nam nie potrzeby taki statek czy statki podwodne, jest tu dużo znafców na forum albo kilku co tak własnie uważają ;) A Grenlandia nie warta takiego statku. Też. No.

  1. Boruta

   Okręt nie statek. Zatopić w porcie fregatę dedykowana do zwalczania lotnictwa i rakiet. Ciekawe czym? Ostatni pancernik Rosja wycofała w 1956.

 3. ryszard56

  I taki powinien być nasz Gawron

 4. tomicki1914

  Ładniej by to brzmiało " Polska flota......." no ale to tylko sen.

 5. Mariano Italiano

  A w Polsce z byle Gawronem jest problem...

Reklama