Reklama
  • Wiadomości

Duda w Estonii o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. "Obecność sił Sojuszu jest dla naszych krajów gwarancją"

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Estonii wezwał do wzmocnienia obecności NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Andrzej Duda stwierdził, że po przesunięciu granic Paktu Północnoatlantyckiego obecność NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej powinna być tego naturalną konsekwencją. Prezydent przypomniał, że przed 1989 rokiem na ówczesnej wschodniej flance NATO były i nadal funkcjonują znaczne instalacje wojskowe Sojuszu, w tym Stanów Zjednoczonych.

Świat się zmienił, ale świat się zmienia cały czas, dynamicznie. I raz jest w tej przestrzeni światowej bezpieczniej, raz mniej bezpiecznie. Dzisiaj są trudne czasy, także dla naszej części Europy, sytuacja jest wszystkim znana, odradzają się tendencje imperialne i obecność sił Sojuszu dla naszych krajów jest gwarancją.

Prezydent RP Andrzej Duda

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dokładne rozwiązania w zakresie wzmocnienia obecności NATO w naszym regionie będą wymagać konsensusu. W tym celu właśnie konieczne jest prowadzenie rozmów. Sposób wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu ma również zostać ustalony również po konsultacji z ekspertami wojskowymi.

Prezydent podkreślił, że obecność wojskowa na terenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej ma mieć charakter pokojowy. W jego opinii byłaby ona realizacją założeń, w których Sojusz Północnoatlantycki funkcjonował do chwili obecnej. Andrzej Duda wskazał również, że obecna sytuacja dla Europy Środkowo-Wschodniej jest „trudna”, z uwagi na odrodzenie „tendencji imperialnych”.

Mam powody, żeby wierzyć że nasz wschodni sąsiad postrzega ten region jako najbardziej wrażliwy obszar NATO. Jako miejsce gdzie można testować zaangażowanie, zdecydowanie NATO.

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves

Z kolei prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves stwierdził, że istnieje niebezpieczeństwo „przetestowania” zdecydowania i determinacji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej przez Rosję. Z tego powodu konieczne są działania w celu wzmocnienia zdolności obronnej NATO. Estoński prezydent odniósł się również do zobowiązania Polski do przeznaczania na obronność co najmniej 2% PKB.

Polski prezydent wizytę w Estonii rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia. Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej odniósł się również między innymi do konieczności szerszego upamiętnienia umowy pomiędzy III Rzeszą a ZSRR na Zachodzie, a także historii odzyskania niepodległości przez państwa bałtyckie.

Czytaj więcej: Pierwsza wizyta prezydenta Dudy w Estonii. Początek starań o bazy NATO

WIDEO: Ile czołgów zostało Rosji? | Putin bez nowego lotnictwa | Defence24Week #133
Reklama
Reklama