Reklama

Siły zbrojne

DSEI 2015: Morskie działko laserowe Rheinmetall

 • Zwodowano pierwszy okręt patrolowy dla rosyjskich służb wewnętrznych FSB – fot. ОАО Зеленодольский завод имени А.М. Горького
  Zwodowano pierwszy okręt patrolowy dla rosyjskich służb wewnętrznych FSB – fot. ОАО Зеленодольский завод имени А.М. Горького

Niemiecki koncern Rheinmetall pokazuje podczas targów DSEI 2015 laserowy system rażenia HEL (High Energy Laser), w tym w wersji przeznaczonej do działań morskich.

Rheinmetall demonstruje po raz pierwszy podczas DSEI 2015 laserowy system rażenia, przeznaczony do instalacji na jednostkach pływających. W jego konstrukcji wykorzystano elementy morskiej armaty 27 mm. Dysponuje jednostką formowania wiązki o mocy 20 kW.

Przedstawiciele Rheinmetall wskazują, że laserowe systemy rażenia mogą się okazać szczególnie przydatne w zwalczaniu celów o niewielkich rozmiarach, poruszających się z małą prędkością i na niskiej wysokości (np. lekkich bezzałogowców). Laserowe systemy rażenia mogą być używane również np. do zwalczania pocisków rakietowych, moździerzowych i artyleryjskich (C-RAM).

W stosunku do zestawów rakietowych laserowe systemy rażenia charakteryzują się bowiem znacznie mniejszym kosztem pojedynczego „strzału”. Jednocześnie ich zastosowanie pozwala na ograniczenie strat ubocznych (np. w wyniku upadku odłamków pocisków). Dają również możliwość neutralizowania optoelektronicznych systemów obserwacyjnych.

Przedstawiciele Rheinmetall podkreślają, że koncern opracował technologię pozwalającą na połączenie wiązek laserowych, zarówno emitowanych przez lasery na pojedynczej platformie, jak i przez kilka oddzielnych stanowisk laserowego systemu rażenia (np. wieżyczek morskich czy lądowych). Pozwala to na znaczne zwiększenie siły oddziaływania na cele.

Laserowy system rażenia wykorzystujący elementy naziemnego zestawu Skyshield. Fot. Defence24.pl

W trakcie DSEI niemiecki koncern pokazuje również laserowy system rażenia wykorzystujący elementy konstrukcji lądowego zestawu przeciwlotniczego Oerlikon Skyshield, standardowo uzbrojonego w armaty 35 mm. Laserowy system rażenia, oparty o elementy zestawu Skyshield wykazał się już wcześniej podczas prób zdolnością m.in. do zwalczania pocisków moździerzowych 82 mm. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. heh

  podzielona Europa to słaba Europa, utrzymanie sojuszu gospodarczego i militarnego oraz nie zakłóconego funkcjonowania daje nadzieje na przetrwanie, jednak jak doskonale wiemy pomysł silnej uni nie podoba się kilku potęgom światowym dlatego też ciągle mamy próby rozbicia tego porozumienia. Wojny w klasycznym tego słowa znaczeniu nie trzeba wypowiadać. Typowym przykładem próby zarysowania najbardziej zainteresowanej strony czyli rasyjji jest ciągłe mącenie w szykach europy i np. powstanie a obecnie rozbudowa nord-stream (taka ciekawostka że przyblokowe to wpływanie dużych statków do portu w Świnoujściu np gazowce maja zanurzenie średnio 11-12m a przez rury ograniczenie jest do 15m ale 14,5m zanurzenia ma Maersk Mc-Kinney Moller - pomimo to Niemcy celowo nie zakopali rur i tego typu kontenerowiec musi płynąć aż do Gdańska), mógłbym podać setki takich przykładów. Obecnie to co kluczowe dla inwazji zielonych islamskich ludzików to: 09.2015 Ajman al-Zawahiri (Szef Al-Kaidy) "Wzywam każdego muzułmanina, który może zadać cios krajom koalicji krzyżowców, aby porzucił wahania, ponieważ jeśli wojna dotrze do ich miast, (...) przemyślą swą politykę" 02.2015 Anjem Choudary (ktywista) "Jednego dnia prawo szariatu zostanie wprowadzone także w Polsce, bo wierzymy, że należy usunąć wszystkie opresyjne reżimy. Jeśli rządzi wami ktoś inny niż Allah, to jest to forma ucisku. Dzięki naszej polityce i ten wasz reżim zostanie usunięty, a ludzie będą szczęśliwsi" to nie jest pierwszy raz, historia jak widać lubi się powtarzać: 09.1683 Imperium Osmańskie próbuje zadać cios chrześcijańskiej europie a ta skutecznie broni Wiednia przy pomocy Jana III Sobieskiego, naszej husarii oraz wojsk sprzymierzonych. Pytanie jak tym razem poradzi sobie Europa.

  1. jasio

   chłopie geografii trochę, cieśniny duńskie mają tor wodny o głęb. 13 m i nic o większym zanurzeniu na Bałtyk nie jest w stanie wpłynąć.

 2. g.gnomy

  Na pohybel muslimskiej małpie.! Poczytać mu na Youtubie te fragmenty Pana Wołodyjowskiego, gdzie Sienkiewicz ( Henryk oczywiście, nie mylić z popluczynami) opisuje jak ongiś w Rzeczpospolitej ukarano niejakiego Azję Tuhajbejowicza, ktoremu sie też szariaty marzyły. Może ktoś zna arabski, bo zapewne ten tłuk w żadnym innym języku nie rozumie. IIustracja niech będą właściwe fragmenty ekranizacji tego dziela,a puentą- cieśle strugajacy pieniek dla tego brodatego dziada :)))))))! 02.2015 Anjem Choudary (ktywista) "Jednego dnia prawo szariatu zostanie wprowadzone także w Polsce, bo wierzymy, że należy usunąć wszystkie opresyjne reżimy. Jeśli rządzi wami ktoś inny niż Allah, to jest to forma ucisku. Dzięki naszej polityce i ten wasz reżim zostanie usunięty, a ludzie będą szczęśliwsi"

 3. pln

  Nasi związkowcy na pewno już nad jednym takim pracują na razie od 3 lat prowadzą prace badawcze na kolorem blachy do obudowy. A na poważnie gdzieś wyczytałem, że amerykański laser ADAM 10kW może zestrzelić 4 lecące "małe" rakiety z odległości 2 km, może zestrzelić także pociski artyleryjskie itp. Amerykanie pracują teraz na laserem 100kW i większym na dalekie odległości lecz problemem jest to iż wraz z odległością następuje rozchodzenie się wiązki światła. Nie znam czasu potrzebnego do "przepalenia" pocisku ale na YT są materiały z zestrzelenia 2 pocisków wystrzelonych z moździerza. Zestrzelenie polega na wypaleniu systemów sterujących lub zbiornika z paliwem lub silnika itp.

 4. bez żartów

  No bez jaj, że 20kW laser zagrozi rosyjskim rakietom przeciwokrętowym.

  1. Marek

   Z laserami pewnie będzie tak, jak z kartaczownicami, które przekształciły się z czasem w elektro-napędowe systemy "Gatlinga". To tylko kwestia czasu. I to chyba niezbyt już odległego.

  2. ZWTP

   Rakiety przeciw okrętowej nie trzeba niszczyć, wystarczy ją unieszkodliwić. 20kW z nadwyżką wystarczy by trwale oślepić lub zniszczyć systemy naprowadzania rakiety, ślepa rakieta przeciwko ruchomemu celowi, jakim jest okręt, jest zupełnie bezużyteczna.

  3. WojtekMat

   Gdyby to była moc wiązki to zgoda - było by to bez sensu (papierosa by można było tym co najwyżej przypalić). Ale być może chodzi tutaj raczej o moc agregatu zasilającego a nie samej wiązki. Czyli działko dostarczane jest od razu ze źródłem energii. Tylko, że przy takiej mocy agregatu (34 KM) problematyczna staje się szybkostrzelność działka -ile czasu musi ten agregacik pracować aby wytworzyć energię potrzebną do jednego strzału.

 5. Bolek

  A co ze skutecznością czegoś takiego podczas opadów deszczu albo zamglenia?

  1. 0,00

   zerowa, juz odległość jest problemem z uwagi na nośnik jakim jest kiwający się na wodzie statek

 6. kto błądzi nie zniknie

  Może ktoś bardziej zorientowany powie mi jaką jest szybkostrzelność ,zasięg skuteczny takiego zestawu ? Czy potrafi zestrzelić rakietę przeciwokretową o prędkości naddźwiekowej? Czy to tylko zabawka na konflikty nisko intensywne.

  1. Willgraf

   prędkość światła 300 000 km/s masz jakieś jeszcze pytania - w stylu szybkostrzelność lub innej bzdury

  2. vipmig

   Pisze jak byk-" mogą się okazać szczególnie przydatne w zwalczaniu celów o niewielkich rozmiarach, poruszających się z małą prędkością i na niskiej wysokości (np. lekkich bezzałogowców)"

  3. vipmig

   Odpowiedz jest w artykòle.Pisze wrecz dosadnie.

 7. sdfsadff

  Niemcy mają w dalszym ciągu technologie...pytanie takie kto im na te zbrojenia znowu pozwolił ?? Będzie powtórka z historii ???

  1. gość

   oni się, głąbie, nie muszą nikogo pytać...

  2. Pedro

   Po za Polską każdy ma technologię. My mieliśmy co prawda technologię wielkiej płyty, ale to dawne czasy.

Reklama