Reklama

Siły zbrojne

Drugi Super Hercules w barwach Francji

Fot. Adj Eric Dubois/defense.gouv.fr
Fot. Adj Eric Dubois/defense.gouv.fr

Koncern Lockheed Martin dostarczył drugi samolot transportowy C-130J-30 Super Hercules - poinformowało francuskie ministerstwo obrony.

W komunikacie francuskiego resortu obrony podano, że maszyna C-130J, druga nosząca barwy lotnictwa Francji, wystartowała z fabrycznego lotniska Marietta w Stanach Zjednoczonych i po przeleceniu Atlantyku wylądowała w bazie sił powietrznych w  Orléans-Bricy.

Dostawa samolotu odbyła się zgodnie z harmonogramem. Ministerstwo obrony poinformowało też, że samoloty tego typu otrzymały z końcem maja certyfikaty pozwalające na odbywanie lotów z zaopatrzeniem i pasażerami.

Pierwszy C-130J, dostarczony w grudniu 2017 r., a oficjalnie przyjęty na stan lotnictwa francuskiego w styczniu 2018 r., wykonał w dniu 21 maja lot do bazy francuskich sił powietrznych w Jordanii.

Kolejne dwie maszyny tego typu, tym razem w wersji KC-130J-30, zostaną dostarczone w przyszłym roku, dzięki czemu lotnictwo francuskie uzyska zdolność do tankowania śmigłowców w locie.

Nowe maszyny KC/C-130J-30 będą wraz z transportowcami Airbusa zastępować we francuskich siłach powietrznych Transalle C-160 oraz samoloty C-130H/H-30.

Reklama

Komentarze (1)

  1. aptekarz

    Dialogi techniczne, przetargi i odwołania długo trwały?

    1. rED

      Krócej niż produkcja A400 :D

Reklama