Reklama

Siły zbrojne

Drugi Karakurt w służbie. Rakiety Kalibr we Flocie Bałtyckiej

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

W bazie morskiej w Bałtyjsku podniesiono banderę na małym okręcie rakietowy „Sowietsk” (577) drugiej jednostce proj. 22800 Karakurt. Podobnie jak prototypowy „Mytiszczi” (567) zasili on rosyjską Flotę Bałtycką. Łącznie powstanie 18 pełnomorskich okrętów uderzeniowych tego typu uzbrojonych między innymi w system rakietowy Kalibr-NK, którego pociski manewrujące mogą razić cele w niemal całej Europie.

Pierwszy seryjny Karakurt powstał w stoczni OAO Pełła w miejscowości Otriadnoje pod Sankt Petersburgiem pod numerem stoczniowym 252. Stępkę tego okrętu położono 24 grudnia 2015 r. i zwodowano 24 listopada 2017 r. pod nazwą „Tajfun”. Stoczniowe próby morskie tej jednostki rozpoczęły 22 maja 2019 r. na jeziorze Ładoga, natomiast próby państwowe realizowane były na Bałtyku.

image
Fot. Andrzej Nitka

Okręt ten, podobnie jak prototyp, powstał zgodnie ze wstępną konfiguracją, tzn. bez zamontowanego systemu radarowego z antenami ścianowymi oraz z uzbrojeniem przeznaczonym do samoobrony w postaci dwóch armat AK-630M kal. 30 mm, które w docelowej konfiguracji zastąpione zostaną przez rakietowo-artyleryjski systemem obrony bezpośredniej Pancyr-M.

image
Fot. Andrzej Nitka

Koszt jednostkowy okrętów typu Karakurt szacuje się na 2 mld rubli (ok. 120 mln zł). Aktualnie, w różnych fazach budowy, znajduje się 12 jednostek tego typu. Docelowo powstanie ich 18 i trafią one do wszystkich flot WMF FR. Podstawową przeszkodą w szybkim wprowadzaniu ich do służby, jest wolne tempo dostaw silników wysokoprężnych napędu głównego typu M507 D-1 produkowanych przez firmę Zwiezda.

Reklama

Komentarze (13)

 1. sdf

  Ale my nie mamy zapędów imperialnych.

 2. Niuniu

  !8 sztuk na 4-ch odległych akwenach to tyle co nic. Szczególnie,że łączna lilość Kalibrów na tych okrętach odpowiada ilości takich samych rakiet na jednym podwodnym strategicznym okręcie atomowym. problem by był jak by zbudowali takic pływających baterii Kalibrów nie 18 a 180. A przy podanej cenie jest to jak najbardziej realne. Bardzo śmiesznie za to brzmią głosy krytyki mieszkańców Państwa (Polski) które nie posiada żadnego okrętu wojennego z prawdziwego zdarzenia nie mówiąc o umiejętności budowy takowego.

 3. Davien

  No to popatrzmy: Armata 57mm z amunicja 3P jest lepsza od całej OPL Karakurta razem wzietych a do tego mamy jeszcze RIM-116. Pociski pokr to NSM znacznie lepsze i nowoczesniejsze od Oniksów czy 3M54:)A co do tej ochrony, to jak chcesz je ochronić przed zwykłym seaskimmerem, skoro rosyjskie systemy OPL ladowe nie moga ich zwalczac:)

 4. w tyle...

  Hm, a ja takie coś przeczytałem: Armament: 1 × 76.2 mm 59-caliber AK-176MA or 100 mm A-190 automatic dual-purpose guns 1 × Pantsir-M CIWS with Hermes-K missiles or 1 × 3M89 Palash/ Palma CIWS with Sosna-R missiles (4+4 SAM in total 8 plus under reload units) or 2 × AK-630M-2 CIWS (on first 2 vessels) 2 × 4 UKSK VLS cells for Kalibr or P-800 Oniks anti-ship/cruise missiles 2 × 14.5 mm MTPU machineguns Aircraft carried: Launch pad for Orlan-10 UAV[3]

 5. lech

  a my mamy Ślązaka na próbach i co nam zrobią?

 6. Andrettoni

  Ceny rosyjskiego uzbrojenia są niskie właśnie z powodu małej wartości rubla. Inaczej by to brzmiało, gdyby zamiast 2 mld rubli było 2 mld złotych. Jak to się im opłaca? Po prostu maja inne ceny w sklepach i żyją u siebie za wypłatę, za która u nas nie byłoby ich stać na marchewkę. Z powodu naszej niechęci do Rosjan i ograniczeń nie wyjadą do nas do pracy, więc system się trzyma. Gdybyśmy otwarli im granicę i przyjęli ich chętnie w UE to Rosja wyludniłaby się jak Ukraina i nie miałby im kto produkować tanich okrętów i czołgów. Nie mieli by tez ludzi do armii. Człowiek na bezludnej wyspie nie umiera tylko robi szałas z liści. Rosja odcięta od zachodu tez nie umarła, a robi trochę bardziej zaawansowane rzeczy niż szałasy, tylko za cenę porównywalną z muszelkami. Sposób na FR to nie są sankcje tylko ich całkowite zniesienie i umożliwienie wyjazdu z FR każdemu kto chce.

  1. Sarmata

   Ceny w sklepach mają wyższe niż Polacy, dlatego miedzy innymi Rosjanie z Kalingradu jeżdzą na zakupy do Polski.Zarobki mają porównywalne.Widac że mało wiesz o sprawach o których piszesz.

  2. Obalaczbredni

   I te miliony turystów z Rosji w Turcji i Grecji to z tych minimalnych płac? Czas się obudzić. I te 1,3 mln nowych samochodów co roku to z tej biedy. Z Rosją i statystka internetowa czytana bez znajomosci tematu jest problem. Bo do statystyki wrzuca się no Dagestan , czy inne republiki południowe w których życie przypomina życie koczownicze i to nie z przymusu ale z wyboru, tradycji i kultury. To takie polskie Bieszczady tylko jakieś 100 x większe

 7. Pirat

  Stateczki które nie mają żadnej obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu lub obrony przeciwko okrętom podwodnym. To są jednorazowe przenośniki rakiet Kaliber.

  1. śmiech z "pirata"

   Ciągle pod różnymi podpisami wypisujesz ten sam durny tekst. Karakurty po skończeniu będą mieć Pancyra lub AK-630 + AK-176MA (ma bardzo dobre właściwości przeciwlotnicze na 15km, szczególnie z programowaną amunicją). Obrona przeciw okrętom podwodnym na jednostkach przybrzeżnych? Zdrowyś? Przecież będzie pływał pod osłoną brzegowego A2/AD i lotnictwo z brzegu zajmie się okrętami podwodnymi (zwalczanie okrętów podwodnych z jednostek nawodnych jest nieskuteczne w dzisiejszych czasach) oraz opl. Mimo to deklasuje obroną przeciwlotniczą takiego bubla jak Litoral Combat Ship.

  2. R

   Zanim cos glupiego napiszesz pomysl dzieciaku i zerknij np. na amerykanskie LCSy. Rosyjskie okreciki nie beda nigdzie daleko wyplywac od portu, beda od ochrona.

  3. Davien

   No to zaczynamy:0 AK-176MA jest bardzo przecietnym systemem ze starym SKO z AK-230 i bez programowalnej amunicji:) Pancyr-M to przeróbka starego Kasztan-a a jak sie sprawdziły 57E6 w Syrii... Ak-630 to stary system tez mało skuteczny na nowe pociski. A co do OPL na LCS-ach to sama 57-ka z amunicja 3P bije na głowe cała OPL Karakurta:) Do tego dochodzi RIM-116 wiec jak widać ...

 8. MI6

  A tymczasem u nas Orka bez manewrujących, stado łódek z rakietami (ps. "Murena") i Ślązak z "wróblem" na uzbrojeniu, sorry zapomniałem, że mają jeszcze groma ręcznego...a może w ramach PMT zbudujmy zasieki na plażach??? oczywiście po 2035 bo wcześniej trzeba analizy i dialogi przeprowadzić...

  1. Marek

   Ślązak jakoś niestety szczególnie uzbrojony nie jest, ale nie wiem gdzie kolega na nim wróbla zobaczył? Ja nie miałem takiego szczęścia. Pewnie jak byłem w porcie, to żadnemu nie chciało się usiąść na dachu.

  2. kjhlkuikjl

   Podstawą naszej floty będą NDRy i F-35 to jest w obecnej sytuacji dosyć rozsądne podejście. Choć oczywiście ciachało by się więcej.

 9. Stafan

  W cenie jednego Kormorana Ruscy kupują 3 Karakurty...

 10. Klakier

  A my mamy golasa Ślązaka,znaczy nie mamy bo jakoś nikt go do uzbrojenia nie chce przyjąć i będziemy mieli flotę holowników bojowych

 11. As

  A nas kadłub Ślązaka bez jakiegokolwiek uzbrojenia kosztował 1 miliard 171mln i utrzymuje się na wodzie. Zatem sukces jak zwykle po naszej stronie.

 12. Marek1

  "Koszt jednostkowy okrętów typu Karakurt szacuje się na 2 mld rubli (ok. 120 mln zł)" - aż nieprawdopodobna jest ta cena, ale sprawdziłem i faktycznie NIE przekracza 150 mln PLN za sztukę.

  1. kola

   cena za jednorazowe użycie.

  2. MK

   Czy to jest cena obejmująca uzbrojenie?

  3. sża

   Kwestia siły nabywczej pieniądza w danym kraju, przemnożona przez szeroko rozumiane koszty produkcji. Dlatego takie wprost przeliczanie budżetów przeznaczanych na obronę w poszczególnych państwach na dolary, jest trochę mylące. Bo w Rosji te koszty zawsze będą mniejsze niż w USA [chociażby płace i zyski koncernów].

 13. BUBA

  Takie okrety sa Polsce potrzebne

Reklama