Reklama

Siły zbrojne

Druga zmiana US Air Force w Polsce

Fot. Kenny Holston/ USAF
Fot. Kenny Holston/ USAF

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciało 140 amerykańskich żołnierzy.  To  druga zmiana US Air Force w Polsce w ramach realizowanego wspólnie z USA projektu Aviation Detachment.140 lotników i techników z 76 Eskadry Lotnictwa Taktycznego USAF Air National Guard z bazy Truax w Madison przybyło do Polski 10 maja br. na pokładzie transportowców C-17.  W Łasku, w piątek wieczorem, wylądowały również amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon.

Czytaj też: Pierwsza rotacja USAF w Polsce

Amerykanie będą w najbliższych dniach trenować wspólnie z polskimi kolegami loty F-16 (2 razy w ciągu dnia po ok. 2 godziny), a także uczestniczyć w ćwiczeniach z polskimi załogami Su-22 i MiG-29. Ćwiczenia wesprze również prawdopodobnie samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS.

Aviation Detachment to stacjonujący od 9 listopada 2012 r. na stałe w Polsce niewielki pododdział USAF, którego celem jest przygotowanie logistyczne rotacji zespołów lotniczych. Na podstawie umowy z Amerykanami takie zespoły mają przybywać do naszego kraju raz na kwartał, na przemian do Powidza (razem z transportowcami C-130J Super Hercules) oraz do  Łasku i Krzesin (F-16 Fighting Falcon). Poprzednia zmiana amerykańskich lotników przybyła do Powidza w 23 lutego br., gdzie szkoliła się razem z żołnierzami z 14. eskadry lotnictwa transportowego do 10 marca.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama