Reklama

Siły zbrojne

Drony RQ-11B Raven dla Ukrainy

Fot. US Army
Fot. US Army

Administracja amerykańska poinformowała o przyznaniu kontraktu na dostawę małych latających systemów bezzałogowych RQ-11B Raven dla Ukrainy.

Zgodnie z informacjami podanymi przez rząd amerykański, kalifornijska firma Aerovironment Inc. otrzymała kontrakt na dostawę małych bezzałogowców RQ-11B Raven dla Ukrainy. Kontrakt o wartości 9,049 mln USD jest realizowany w ramach programu Foreign Military Sales. Datę sfinalizowania kontraktu ustalono na 11 maja 2016 r.

RQ-11B Raven jest używany ponad trzydziestu armiach całego świata, w tym w armii USA. Siły lądowe Stanów Zjednoczonych posiadają na wyposażeniu ok. 2000 tego rodzaju dronów. Amerykanie zapowiedzieli wcześniej dostawy systemów typu Raven dla Ukrainy w ramach programu pomocy wojskowej, najprawdopodobniej więc drony będą sfinansowane przez rząd USA.

Masa RQ-11B Raven wynosi ok. 2 kg, aparat po złożeniu mieści się do zasobnika plecakowego. Dron startuje z ręki, może latać przez ponad 80 minut na wysokości 30-150 m, przekazując obraz w czasie rzeczywistym do operatora. Kolejnym zastosowaniem tego bezzałogowca jest podświetlanie celów wiązką lasera naprowadzającego. RQ-11B obsługiwany jest przez dwóch operatorów.

Kilka tygodni temu identyczne drony zakupiła armia Hiszpanii.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Mg

  Szkoda, że nasze FlyEye nie mają (z tego co wiem) podświetlania laserowego. Jak by miały to do tego kierowana amunicja moździerzowa do Raków i nie tylko i byłoby niezłe wsparcie.

  1. xxx

   Ciekawe, czy taka propozycja mogłaby "pójść" wyżej i dojść tam, gdzie trzeba...

 2. gosc

  Promien dzialania to tylko 10 km. Brakuje tego w tej informacji. Taki promien jest niewystarczajacy dla potrzeb dzialan w Donbasie.

  1. dropik

   bo to mały bsp. 2 razy mniejszy niż flyeye.

 3. wojciech

  Ciekawe dlaczego polskie FlyEye nie maja możliwości podświetlania laserem? Razem z moździerzami Rak i odpowiednia amunicja byłby naprawdę mocny zestaw.

Reklama