Siły zbrojne

Dragon - największe ćwiczenia Wojska Polskiego w 2017 roku

Ćwiczenia Dragon-15 | Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Ćwiczenia Dragon-15 | Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Rozpoczęły się przygotowania do największego w 2017 roku ćwiczenia poligonowego wojsk pod kryptonimem Dragon-17. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wysłuchał wstępnego zarysu przyszłorocznego ćwiczenia i przedstawił swoje wytyczne do przygotowania koncepcji. Manewry odbędą się w układzie połączonym, z udziałem państw sojuszniczych i partnerskich.

Manewry pod kryptonimem „Dragon” są jednym z największych ćwiczeń w Polsce i odbywają się cyklicznie co 2 lata. Dotychczas były domeną głównie wojsk lądowych, niemniej jednak przyszłoroczne będą miały charakter operacji połączonej, w którą zaangażowane będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Natomiast w tym roku największe manewry to oczywiście czerwcowa Anakonda, z udziałem ponad 30 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej: Gen. Różański: Anakonda egzaminem dojrzałości Dowództwa Generalnego [Defence24.pl TV]

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w przyszłorocznych manewrach uwzględniono obecność wojsk sojuszniczych i partnerskich oraz pododdziałów Obrony Terytorialnej. W 2015 roku w manewrach uczestniczyła między innymi batalionowa grupa bojowa, z udziałem pododdziałów zmechanizowanych Bundeswehry oraz British Army. 

Czytaj więcej: Prezydent, rezerwiści i sojusznicy na ćwiczeniach Dragon [FOTO]

Warto jednak zaznaczyć, iż w poprzedniej edycji ćwiczeń w 2015 roku, w których brało udział ok. 7000 żołnierzy, wzięli udział również żołnierze z batalionu Obrony Terytorialnej. Wówczas ćwiczenie Dragon-15 było najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w 2015 roku. Miało za zadanie sprawdzenie planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych jako odwodu dowódcy komponentu lądowego w ramach operacji obronnej we współdziałaniu z układem pozamilitarnym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.