Reklama

Siły zbrojne

Dragon - największe ćwiczenia Wojska Polskiego w 2017 roku

 • Pojazd wsparcia ogniowego Wilk z wieżą Cockerill CT-CV 105HP– fot. CMI
  Pojazd wsparcia ogniowego Wilk z wieżą Cockerill CT-CV 105HP– fot. CMI

Rozpoczęły się przygotowania do największego w 2017 roku ćwiczenia poligonowego wojsk pod kryptonimem Dragon-17. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wysłuchał wstępnego zarysu przyszłorocznego ćwiczenia i przedstawił swoje wytyczne do przygotowania koncepcji. Manewry odbędą się w układzie połączonym, z udziałem państw sojuszniczych i partnerskich.

Manewry pod kryptonimem „Dragon” są jednym z największych ćwiczeń w Polsce i odbywają się cyklicznie co 2 lata. Dotychczas były domeną głównie wojsk lądowych, niemniej jednak przyszłoroczne będą miały charakter operacji połączonej, w którą zaangażowane będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Natomiast w tym roku największe manewry to oczywiście czerwcowa Anakonda, z udziałem ponad 30 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej: Gen. Różański: Anakonda egzaminem dojrzałości Dowództwa Generalnego [Defence24.pl TV]

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w przyszłorocznych manewrach uwzględniono obecność wojsk sojuszniczych i partnerskich oraz pododdziałów Obrony Terytorialnej. W 2015 roku w manewrach uczestniczyła między innymi batalionowa grupa bojowa, z udziałem pododdziałów zmechanizowanych Bundeswehry oraz British Army. 

Czytaj więcej: Prezydent, rezerwiści i sojusznicy na ćwiczeniach Dragon [FOTO]

Warto jednak zaznaczyć, iż w poprzedniej edycji ćwiczeń w 2015 roku, w których brało udział ok. 7000 żołnierzy, wzięli udział również żołnierze z batalionu Obrony Terytorialnej. Wówczas ćwiczenie Dragon-15 było najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w 2015 roku. Miało za zadanie sprawdzenie planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych jako odwodu dowódcy komponentu lądowego w ramach operacji obronnej we współdziałaniu z układem pozamilitarnym.

Reklama

Komentarze (4)

 1. rezerwista z LWP

  to są ćwiczenia Wojska Polskiego czy zbieraniny z nato, ukrainy i gruzji.

 2. poborowy wróg trepów

  Zmienić ustawę z dnia 21 listopada 1967r.!!! To kpina aby nękać ćwiczeniami starych dziadów po 40-tce!!! Żenujące, że tak stara komunistyczna ustawa jeszcze funkcjonuje w takiej formie! Wojsko powinno być zawodowe i ochotnicze, a nie przymusowe, bo z przymusu nigdy nie będzie nic dobrego! Tym bardziej, że ochotników nie brakuje, a przymusowi już mają dosyć. Każde wezwanie zachęca do wyjazdu z Polski i to na zawsze (z powodu takiego wieku granicznego jak w ustawie - 63 lata!!! kpina!). Tak więc działanie jest dokładnie odwrotne do zamierzonego celu. Panie Antoni! Ustawa do naprawy i to w pilnym trybie!

 3. GPS

  Dobrze przetrenować też zabezpieczenie i obronę miejsc takich jak np.:Jasna Góra, Wawel czy Zamek w Wilanowie. Może w pierwszych dniach ataku na nasz kraj wroga nie powstrzymamy, ale perły z korony zabezpieczyć trzeba.

  1. Wawiak

   Ten zamek w Wilanowie to wpierw musisz wybudować. Póki co,jest tylko pałac... 8-]

 4. Palmel

  Jak Niemcy dowiedzą się że przyjadą Ukraińcy to przyślą jakichś kucharzy w tym roku przysłali saperów

Reklama