Reklama

Siły zbrojne

Dragon-19: Leopardy pokonują rzekę [FOTO]

Fot. ppor. Artur Wróbel/DGRSZ
Fot. ppor. Artur Wróbel/DGRSZ

Żołnierze 1. batalionu czołgów z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz sojusznicy z Niemiec pokonywali przeszkodę wodną na rzece Kwisa. Był to jeden z epizodów trwającego ćwiczenia z wojskami pk. DRAGON-19.

Warszawska brygada wydzieliła jedną z kompanii czołgów, która w ramach wspomnianego ćwiczenia pełniła, według przyjętego scenariusza, rolę sił strony przeciwnej pozorując działania dla dwóch batalionów: niemieckiego i norweskiego.

Podczas przemieszczania się w rejonie żagańskiego poligonu załogi czołgów musiały pokonać przeszkodę wodną brodząc. Następnie kontynuowały przemieszczanie, prowadząc działania opóźniające dla strony przeciwnej, czyli naszych zagranicznych sojuszników z Niemiec i Norwegii.

image
Fot. ppor. Artur Wróbel/DGRSZ

- 1. Warszawska Brygada Pancerna kontynuuje zgrywanie elementów ugrupowania brygady w ramach ćwiczenia DRAGON-19 poprzez prowadzenie zintegrowanego szkolenia w ramach, którego batalion niemiecki i norweski prowadzi natarcie. Jednym z zadań batalionów było pokonanie przeszkody wodnej także przy pomocy mostu towarzyszącego - powiedział zastępca dowódcy 1WBPanc. płk Dariusz Czekaj. - Żołnierze dowództwa warszawskiej brygady doskonalą procedury dowodzenia działając w międzynarodowym środowisku.

image
Fot. ppor. Artur Wróbel/DGRSZ

DRAGON-19 jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są  odpowiedzią na współczesne zagrożenia.

image
Fot. ppor. Artur Wróbel/DGRSZ

Komentarze (5)

 1. GPAS

  Leopardy z Wesołej i tak wracają na ćwiczenia do żagańskich lasów. Czy w rejonie Wesołej nie można stworzyć jakiegoś porządnego pasa taktycznego ?

  1. Asdf

   Jest, tylko tam wejdzie pluton, a poligon pod lukowem już dawno zsmknietu

  2. Ro. An

   Jest past taktyczny duży i odpowiedni do czołgów

  3. Lou Cypher

   Nie można.

 2. Taka prawda !

  Rzekomo "sojusznicze" wojska niemieckie pod żadnym pozorem nie powinny być wpuszczane na polskie terytorium bo wszystkie informacje o Nas przekazują natychmiast do Moskwy !

  1. Moze tak byc

  2. Zdziwiony

   Rosyjscy obserwatorzy też mogą i wielokrotnie byli, a ich zsinteresowsnie budziła 11 dp, oststnio się nie pokazują. Ciekawe dlaczego

 3. Gustlik

  A gdzież to nasze wspaniałe 2PL? Powinno ich być już kilka plutonów a poza trzema z grudnia nic nie słychać. Myszy mówią, ze Niemcy nie bardzo się przykładają do tego kontraktu.

 4. Kwison

  Przeszkoda wodna ,1.3m głębokości Pancerni mówią ze ich zawiódł super uszczelniacz ,wóz pomocy wyciągnął z blota 3 Leosie

 5. Ryszard 56

  Rozpacz i nędza szkoda żołnierzy