Reklama

Siły zbrojne

Dowództwo WOT przenosi się do Zegrza [News Defence24.pl]

Fot. Dowództwo WOT
Fot. Dowództwo WOT

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie z dniem 1 października przeniesione do Zegrza – dowiedział się Defence24.pl. Stosowną decyzję podpisał już Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Plan przeniesienia Dowództwa WOT do Zegrza potwierdził w rozmowie z Defence24.pl rzecznik DWOT ppłk Marek Pietrzak. Zaznaczył, że odpowiednia decyzja została już podpisana przez szefa MON Mariusza Błaszczaka i przekazana do wykonawców. Od 1 października siedzibą Dowództwa WOT będzie więc garnizon Zegrze.

Powodem przeniesienia Dowództwa WOT jest trwająca budowa gmachu Muzeum Historii Polski na Cytadeli. Rozpoczęte na przełomie maja i czerwca 2018 roku przedsięwzięcie powinno zostać ukończone do 2021 roku.

Cytadela, pierwotna lokalizacja Dowództwa WOT, to miejsce historycznie ważne i prestiżowe, położone bardzo blisko ścisłego centrum Warszawy. Jest też dobrze skomunikowane, zarówno z centrum, jak i z drogami wjazdowymi i wyjazdowymi do i z Warszawy. Decyzja o budowie MHP spowodowała jednak konieczność przeniesienia Dowództwa WOT w inne miejsce. Należy oczekiwać, że również inne jednostki WP będą stopniowo przenoszone w inne lokalizacje.

W związku z koniecznością „przeprowadzki” DWOT analizowano różne lokalizacje, zarówno w Warszawie, jak i poza nią. Garnizon Zegrze został uznany za najbardziej korzystny, również biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju Dowództwa i możliwości odpowiedniego dopasowania infrastruktury w przyszłości. Nowa siedziba DWOT zostanie przygotowana z wykorzystaniem obiektów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Po ponad 2,5 latach funkcjonowania Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 20 tys. żołnierzy. W niedawnym ćwiczeniu Dragon-19 wzięło udział około 1,5 tys. z nich, z czego tylko stu to zawodowi wojskowi, a pozostali to żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej. Terytorialsi wykonywali zadania w stałych rejonach odpowiedzialności, współdziałali zarówno z wojskami operacyjnymi, jak i ze Strażą Graniczną. Żołnierze WOT wielokrotnie też uczestniczyli w działaniach z zakresu reagowania kryzysowego.  

Trwa formowanie kolejnych jednostek, doskonalony jest również system szkolenia. Na początku czerwca zakończył się pierwszy kurs instruktorski w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, inaugurujący funkcjonowanie Centrum. Jak podkreślał ppłk Pietrzak, celem powstania placówki było posiadanie własnej jednostki szkolnictwa przygotowującej żołnierzy w funkcjach dowódczych i specjalistycznych do realizacji zadań w strukturach WOT. Domeną Centrum Szkolenia ma być przygotowanie instruktora, dowódcy i lidera. Działalność centrum skupiać się ma, przede wszystkim, na przygotowaniu żołnierzy do realizacji zadań w strukturach brygad OT, choć będą wykonywane również zadania na korzyść innych Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach CS WOT będzie funkcjonowała Szkoła Podoficerska WOT (SP WOT), której struktura jest obecnie procedowana.  Uruchomienie SP WOT jest planowane jesienią br., a pierwsze kursy wiosną 2020 roku. W okresie przejściowym, do czasu osiągnięcia pełnej gotowości i powołania szkoły podoficerskiej, centrum będzie prowadziło kursy podoficerskie oraz szkolenie specjalistyczne kandydatów na oficerów. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. WSO Zegrze

  A co z łącznością w Zegrzu?

  1. Przejmują Centrum. Wojska operacyjne tracą ostatni ośrodek szkolenia łączności.

 2. To Tom

  Oj to chyba niektórym przyspieszy decyzję o odejściu na emeryturę. Zegrze jest bardzo źle skomunikowane z Warszawą, koszty dojazdu znacznie wzrosną.

  1. rafid

   Masę prywatnych lini lokalna komunikacja z PKP Legionowo autobus mzk 735 z metra Marymont za około rok kolej skm do Zegrza Płudniowego

  2. To Tom

   Teoria a praktycznie to koszty dojazdu wyrastają, stracony czas na dojazdy, zmniejszony dodatek za brak mieszkania z 900 na 750 zł ( zmiana garnizonu ), rewolucja w funkcjonowaniu rodzin szczególnie z małymi dziećmi w realiach deficytu państwowych żłobków i przedszkoli. Składanie wniosków zolnierzy DWOT na emeryturę i szukanie miejsca pracy w garnizonie Warszawa to tajemnica poliszynela?

 3. Obywatel Wschód RP.

  Witam, mimowolne wygaszanie WOT.

 4. say69mat

  @defence24: Cytadela, pierwotna lokalizacja Dowództwa WOT, to miejsce historycznie ważne i prestiżowe, położone bardzo blisko ścisłego centrum Warszawy. Jest też dobrze skomunikowane, zarówno z centrum, jak i z drogami wjazdowymi i wyjazdowymi do i z Warszawy. ### say69mat: ... a co z Radomiem??? Dlaczego ruch pasażerski - tanie linie lotnicze - przemieszcza się do Radomia, z kolei wojsko zda się przejmować infrastrukturę Modlina???

  1. Paweł P.

   Z Modlinem to ciekawe, mogłoby to problem jeden rozwiązać.

 5. Fort

  Czy jest sens umieszczać dowództwo po prawej stronie Wisły?

 6. Polish blues

  Super wiadomość! Decyzja o strategicznym znaczeniu - na miarę wejścia do NATO.

  1. zmechol

   dowództwo zostanie przeniesione o 30 km dalej od dotychczasowej dyslokacji, faktycznie bardzo strategiczna decyjza

 7. Obywatel Wschód RP.

  A to ciekawe co do SP WOT i szkolenia podoficerów - bowiem teraz bez stresu pozwalają podoficerom opuszczać WOT (z różnych powodów brak rozmów) podczas gdy na kompanię OT stan etatowy to ok. 20 podoficerów a jest średnio połowa a czasem nawet pięciu.

 8. Ben

  Dojazd z Warszawy jest słaby, koszty utrzymania wzrosną, będą odejścia ze służby.

Reklama