Reklama

Siły zbrojne

Dowództwo amerykańskiej brygady powstanie w Ciechanowie

Fot. US Army
Fot. US Army

W Ciechanowie planowane jest umieszczenie dowództwa amerykańskiej brygady, jak również 200 jednostek sprzętu – poinformował podczas wizyty w tym mieście minister obrony Tomasz Siemoniak. Jest to jedna z pięciu lokalizacji amerykańskich składów sprzętu które zostały określone w porozumieniu międzyrządowym pomiędzy Polską i USA. Pozostałe to Łask, Drawsko Pomorskie, Skwierzyna i Choszczno.

Deklaracja na temat lokalizacji amerykańskiej bazy i sztabu brygady na terenie koszar Wojska Polskiego po rozformowanym 1. pułku artylerii padła podczas wizyty wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Ciechanowie. Na ten cel zostanie przeznaczonych około 50 budynków oraz teren o powierzchni 25 hektarów. Ciechanów, obok obiektów należących do Bazy Lotniczej w Łasku, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie w Drawsku Pomorskim, kompleksów wojskowych w Skwierzynie i Choszcznie, będzie miejscem rozlokowania amerykańskich składów broni, które określono w porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Ciechanów jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozlokowany amerykański ciężki sprzęt. To finał długich rozmów i konsultacji. Przedstawiliśmy stronie amerykańskiej jak najlepsze propozycje. (…) Chcemy, aby prace adaptacyjne prowadzone były jak najszybciej, tak aby przed szczytem NATO w Polsce baza już działała.

Tomasz Siemoniak, Wicepremier Rządu i szef MON.

Dzięki porozumieniu Polska stała się jednym z beneficjentów amerykańskiej Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia (European Reassurance Initiative), ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę w Warszawie w ubiegłym roku. Inwestycje Stanów Zjednoczonych w infrastrukturę wojskową w Polsce są realizowane z funduszy przeznaczonych na ten program. Rozpoczęto już rozmowy z lokalnymi firmami, które mają zrealizować prace dostosowujące obiekty do nowych zadań.

Lokalizacja dowództwa "rotacyjnej" brygady w Polsce stanowi istotny sygnał o znaczeniu naszego kraju i jego kluczowej lokalizacji dla wschodnich rubieży NATO. W Ciechanowie ma znaleźć się około 200 jednostek sprzętu, najprawdopodobniej powiązanego bezpośrednio z funkcjami sztabowymi i obsługą dowództwa. Cała brygada może liczyć 1200 jednostek sprzętu, spośród którego mniej niż jedna czwarta to czołgi, bojowe wozy piechoty, czy artyleria samobieżna. Znaczną część stanowi sprzęt pomocniczy i pojazdy należące do kolumn transportowych. Sprzęt będzie prawdopodobnie wykorzystywany przez żołnierzy brygad US Army stacjonujących na stałe w Stanach Zjednoczonych, obecnych na Starym Kontynencie na zasadzie rotacyjnej.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Julka

  W zasięgu Iskanderów.....?

 2. Podbipięta

  Każdy amerykański sprzęt winniśmy akceptowac.Jeszcze niech przyślą tu żołnierzy .Polki ładne ,niech je cwierkają.Dla nas i tak wystarczy.Jak powiedział Laskowik w 1981 r /za komuny/,,,wypowiedziec wojne Ameryce i poddac się następnego dnia...Ameryka nie odbierze nam wolności a Moskwa i EU to i owszem.

  1. olo

   I to wszystko wpadnie przypadkowo w łapy ISLAMISTÓW którzy szykują się do inwazji na UE a sprzęt dostarczy im USA? Taki mają plan ISLAMIZACJI Europy!

 3. Choszcznianin

  No i fajnie, że znaleziono zastosowanie dla niszczejącej bazy koszarowej w naszym garnizonie. Choszczno zawsze było znaczącym garnizonem w systemie obronności naszego kraju.

  1. ppor.

   Popieram, szkoda było patrzeć jak stoi i zarasta trawą

 4. Podlasianin

  Oto ile znaczymy dla USA. 1/4 z 1200 to ciężki sprzęt. Czyli ok 250 sztuk to czołgi, bwp, artyleria. Czyli na 6 krajów będzie 80 czołgów w sumie? I to wszystko za rok. A tymczasem w Niemczech już teraz jest przeniesionych z USA 250 sztuk samych Abramsów i to nowych lub po modernizacji, a dodatkowo prawie 1000 sztuk pozostałego sprzętu. A to wszystko w ciągu 2 miesięcy. To pokazuje rangę naszą i Niemiecką w hierarchii USA... I słusznie! Ciągle narzekamy i się ociągamy. W oczach państw zachodnich Polska i Polacy są tym kim dla nas są Ukraińcy czy Rumuni. I to jest nasza wina a nie ich!

  1. zac

   Przestań Kolego siać propagandę. Amerykanie reorganizują swoją obecność w Europie i właśnie w Grafenwoehr na bazie istniejącego centrum szkoleniowego i bazy logistycznej ulokowali tzw "European Activity Set". Centrum szkolenia, dystrybucji sprzętu itd. Niedaleko stamtąd w Vilseck jest JEDYNA większa jednostka wojskowa US Army w Niemczech tzn 2 Cav Rgt (czyli BCT na Strykerach). Wszystkie pancerne BCT ('brygady") są, póki co, ulokowane w Stanach, a na całym świecie Amerykanie mają jedynie trzy "brygady" : w Vilseck jest Stryker BCT, w Korei jest kolejny Stryker BCT, a we Włoszech są "spadochroniarze" ze 173go. I tyle. Gra idzie więc ni mniej, ni więcej tylko o siedzibę jedynej pancernej brygady US Army poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że to będzie właśnie Ciechanów. A to, że logistyka będzie scentralizowana w Niemczech ? Coś za coś.

  2. Arczi

   Ten sprzęt jest więcej wart niż sprzęt z krajów ,które wymieniłeś a więc Amerykanie przyślą sprzęt ,o którym mogą pomarzyć armie niektórych małych,średnich państw Europy..

 5. maniuś

  Jednak Amerykanie - za przyzwoleniem władz POLSKI - nie NARODU POLSKIEGO , stwarzają zagrożenie ataku obcych wojak na nasz kraj . Bo przecież pierwsze uderzenie będzie w te jednostki - a nie w pole . Taka jest doktryna wojskowa ? Co nam daje obecność wojsk Amerykańskich (czytaj NATO ) - poczucie niebezpieczeństwa na długie lata ( a tak było do 90r. gdy stacjonowały wojska ZSRR-CCCP) - uderzenie prewencyjne z użyciem - nawet broni BARYCZNEJ lub ATOMU . Niestety położenie POLSKI wschód - zachód logicznie na to wskazuje . Każda obecność "obcych wojsk nas do tego scenariusza przybliża" - po 90r. jako tako był pokój w EUROPIE - po katastrofie SMOLEŃSKIEJ - nastąpił regres , ba nawet niechęć do ROSJI (PUTINA) . Bo to oni są oskarżani o morderstwo PREZYDENTA POLSKI ? Nie zabezpieczającego od strony POLSKICH służb . Im więcej obcych jednostek ulokowanych na terenie POLSKI - tym większe prawdopodobieństwo jako pierwsi otrzymania bombardowań - przy jakimkolwiek konflikcie ze strony MOCARSTW ? Służąc w wojsku (a to rok 1975- 24 miesiące , szkolono nas na wypadek użycia broni ATOMOWEJ) - wręcz wpajano nam cywilom i żołnierzom jak zachować się na ten że wypadek . Korzystania z schronów w zakładach pracy czy w wojsku , a nawet w miastach - bo takież były . Jak czytam hura optymizm od Forowiczów - jak to dobrze że tu będą - aż ciarki po plecach przechodzą - tym bardziej iż technologia poszła dużo naprzód w wojski i możliwości się zwiększyły .

  1. Krzysztof Columbus

   Teoretyzujesz maniuś, żeby nie powiedzieć, że bajdurzysz lekko. Po pierwsze - zezwolenie władz polskich = zezwolenie narodu polskiego, bo władze w Polsce wybiera naród drogą demokratycznych wyborów, a to już wiedzą dzieci w szkole podstawowej. W demokracji nic lepszego narazie nie wymyślono, ale wszystko przed tobą. Po drugie - naoglądałeś się maniuś filmów wojennych i teraz starszysz ludzi na forum publicznym. Nie każda wojna musi się zaczynać tak jak nasza na Westerplatte, albo ta jankeska w Pearal Harbour. Tym bardziej, że teraz istnieją systemy wczesnego wykrywania symptomów zachowań nieprzyjaznych, ale nie będę cię uświadamiał. Co do reszty twoich nader odkrywczych stwierdzeń stanowiska nie zajmę, bo jako żywo nie kumam, o co ci chodzi. Ale mam propozycję. Poczytaj trochę maniuś o tym w mądrych książkach, pogadaj z Koszłkiem Opałkiem, a potem zrób sobie kogel-mogel i zjedz go w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Życie jest piękne maniuś, a to że będziemy mieli Jankesów w Polsce to nie boli i nie szkodzi. W Ciechanowie ludzie się cieszą, bo sobie na nich trochę zarobią. Są pozytywy maniuś!

 6. zac

  Można odnieść całkowicie błędne wrażenie, że amerykańska jednostka to jakiś przerośnięty logistycznie twór, gdzie na 200 wozów bojowych przypada 1000 jednostek sprzętu wsparcia. Jest trochę inaczej (a liczba 1200 jest absolutnie kosmiczna) : aktualny etat amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (a nie, jak się nad Wisłą wciąż mówi "ciężkiej brygady") przewiduje ponad 300 wozów bojowych (90 abramsów,ponad 200 różnych wozów Bradley,30 paladynów,ponad 20 MATV) oraz ponad 200 wozów wsparcia.

  1. Killer

   Ciekawe, przerośnięty twór logistyczny, ABCT to 3 bataliony pancerno-zmechanizowane, batalion artylerii, batalion logistyczny, batalion saperów, batalion rozpoznania (tzw szwadron kawalerii), dowództwo brygady. Skład ilościowy jest taki 90 M1 Abrams, 90 M2 Bradley, 29 M3, 112 różnych wersji M113, 18 M109 Paladin. U podstaw brygadowych grup bojowych leży, że mają mieć możliwość całkowicie samodzielnego działania bez związku z dywizją. "oraz ponad 200 wozów wsparcia." raczej ok 900 wozów wsparcia bo ok 60-70 to tylko cysterny przewożące paliwo, a ponad 200 to jest różnych wersji HUMVEE.

 7. Darek S.

  Pasowałoby Amerykanom wybudować nowoczesne i wygodne koszary. Inaczej skończy się na tej jednej jednostce z USA.

 8. wiarus

  Proponuję nie zapominać, że jesteśmy w okresie przedwyborczej propagandy; i zwrócić uwagę na słowa : deklaracja, planowane, przedstawiliśmy propozycje, prawdopodobnie, rozmowy :)

 9. Ciechanowianin

  Cieszę się bardzo z tego że tereny JW będą zagospodarowane. Z pewnością część ludzi dostanie pracę a i w handlu będzie zwiększony ruch. Coś się będzie działo.

 10. mandzur

  I tego wszystkiego będzie pilnowała tzw. Ochrona skład- 1 dziadek z laską .

  1. Franz

   Czy ma Pan lepszych kandydatow do ochrony? Wynika ze jest Pan swietnym fachowcem od ochrony. Moze powinien Pan zorganizowac profasjonalna sluzbe. Wiele amerykanskich firm ale i zagranicznych przeniosloby sie do Polski natychmiast gdyby nie problemy z zatrudnieniem odpowiedniego personalu. Obslugi jak i ochrony. Modzi ludzie wyjechali do anglii czy gdzies a wiec kto ma robic serwis i ochrone. Lepeij zatrudnic i wyszkolic dziadkow jak fatalnie umotywowanych niska (niestety, niestety) pensja mlodych.

 11. as

  Ciechanów bdb lokalizacja oby więcej się tam tego sprzętu znalazło.

Reklama