Reklama

Siły zbrojne

Dowódcy lotnictwa o szkoleniu i realizacji zadań

Fot. kpt. Krzysztof Nanuś
Fot. kpt. Krzysztof Nanuś

Na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach oraz w Ośrodku Szkolenia Sił Powietrznych w Kiekrzu od 8 do 10 października odbył się doroczny kurs szkoleniowo–metodyczny dowódczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP - ZLOT 2019.

Drugiego dnia kursu odbył się cykl wykładów, w czasie których poruszono szereg istotnych dla lotnictwa wojskowego kwestii.

image
Fot. kpt. Krzysztof Nanuś

Otwierając zebranie – I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka podkreślił istotę i rolę ZLOTU jako przestrzeni, w której mogą być poruszone najistotniejsze kwestie dotyczące całego lotnictwa wojskowego.

image
Fot. kpt. Krzysztof Nanuś

Po złożeniu meldunku, inspektor sił powietrznych gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła omówił efektywność szkolenia lotniczego w aspekcie stawianych jednostkom lotniczym zadań i występujących ograniczeń, przedstawiciel DK MON przedstawił wnioski z przeprowadzonych kontroli procesu szkolenia w Siłach Powietrznych w mijającym roku.

image
Fot. kpt. Krzysztof Nanuś

Omówiono także stan realizacji zadań lotniczych w aspekcie zidentyfikowanych zagrożeń. Zebrana kadra została zapoznana także z zaakceptowanymi kierunkami rozwoju i modernizacji techniki lotniczej. Dowódcy jednostek lotniczych zapoznali zgromadzonych z efektywnością szkolenia prowadzonego w podległych im jednostkach w kontekście bezpieczeństwa lotniczego.

image
Fot. kpt. Krzysztof Nanuś

Ostatniego dnia ZLOTU odbył się także uroczysty pożegnalny lot gen. dyw. pil. Sławomira Kałuzińskiego.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Orm Bywaly

  Dowódcy jednostek lotniczych zapoznali zgromadzonych z efektywnością szkolenia prowadzonego w podległych im jednostkach w kontekście bezpieczeństwa lotniczego. tyle w temacie

  1. Gal

   Ciekawe czy ktoś się odważył spytać o raporty powypadkowe. Trochę tego było!

 2. 123

  Żenada a nie lotnictwo, kilka samolotów na krzyż (z naciskiem na krzyż) i robią zlot. Kiedyś mieliśmy lotnictwo a jak był "Zlot Gwiaździsty" to samoloty nie mieściły się na CPPS-ie.

 3. trw

  Przeklikali parędziesiąt slajdów i poszli do kantyny na część nieformalną.

 4. Navigator

  Szkoda kolegów lata lecą a nalot nie wysoki

 5. BUBA

  48 samolotów bojowych to tyle co na lotniskowcu. Takim zgrupowaniem w USA dowodzi kapitan lub pułkownik a nie generał. Na dzień dzisiejszy całe nasze sprawne lotnictwo bojowe zmieściło by sie na pokładzie lotniskowca klasy Nimitz ale nie było by w stanie wypełniać tyle zadań co lotnicza grupa Nimitza. nie mamy samolotów AWACS, WRE........................................................................................................................ ...................................................................................................................................................................................... Po takich konferencjach widać jak niewydolne są PSP. Generałów przybywa wprost proporcjonalnie do ubytku sprzętu bojowego. Ostatnio straciliśmy/wycofaliśmy 32 Migi-29 i 14 Su-22. Reszta Su-22 18 szt. została zdegradowana do samolotu szkolnego. A generalicja ma się dobrze. im mniej samolotów tym bezpieczniej dla generałów.

 6. Paweł

  Ciekawe czy mówili prawdę, czy klepali się po plecach mówiąc "jest super, jest super...."

 7. Helidevil

  Czy coś mówione było o jakości lotnisk w wojskach lądowych??

 8. RK53

  czy omawiano kwestie procentowej sprawności posiadanego sprzętu???

  1. CdM

   Gdyby był wysoki, to chętnie by się tym chwalono. Ale jaki może być skoro nawet w USAF jest tak sobie, przy bez porównania lepszej logistyce i finansowaniu? Ja w cuda nie wierzę.

 9. Klakier

  Dowódcy debatują o lotnictwie bojowym ale my praktycznie nie mamy żadnego lotnictwa :) 48 samolotów F-16 i jeden Bóg wie ile z tego jest sprawnych.Podobnie jak nie tak dawno była debata o Marynarce Wojennej a ta praktycznie u nas nie istnieje.Śmiać mi się chce jak ktoś debatuje o tym jak wykorzystać to czego się prawie niema

 10. Szuwarek

  Kiekrz to fajny ośrodek wypoczynkowy. Jest sprzęt pływający, ryby itd. Chłopaki pewnie sobie poimprezowali i mile spędzili czas.

 11. Edsa

  Mnie najbardziej już śmieszy jak po każdych ćwiczeniach sztabowych dowódcy informują o wykonaniu zadań i oparciu wroga przy minimalnych stratach własnych. Przy tym sprzęcie i amunicji jaka dysponują to przecież kabaret prawda?

 12. Vdv

  A co z aktualizacja systemu swoj obcy?

 13. kristo

  A o sprawie IFF Mod 5 było mówione?

Reklama