Reklama

Siły zbrojne

Dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej mianowani w Dzień Flagi

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej mianował dowódców trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, formowanych w województwach warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim (dwie brygady).

Szef MON Antoni Macierewicz wyznaczył z dniem 22 maja płk Mirosława Brysia na stanowisko dowódcy 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Andrzeja Wasielewskiego na stanowisko dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ppłk Tomasza Białasa na stanowisko dowódcy 6  Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednocześnie z dniem objęcia obowiązków na stanowisku służbowym ppłk Białas zostanie mianowany na stopień pułkownika.

Fundamentem, źródłem i siłą polskiej niepodległości było, jest i pozostanie Wojsko Polskie. Tak było w tamtych dniach końca XVIII wieku, tak było później, tak jest także dzisiaj. Wielkie, nieprzemijające osiągnięcia Wojska Polskiego w ciągu całego tysiąclecia, budują polską tradycję niepodległościową, są punktem odniesienia w naszym myśleniu o dniu dzisiejszym, o przyszłości, o naszym bezpieczeństwie.

Szef MON Antoni Macierewicz

To kolejne trzy jednostki nowego rodzaju Sił Zbrojnych, jakie są formowane. Pierwsze trzy brygady utworzono w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Antoni Macierewicz zdecydował niedawno o przyśpieszeniu tworzenia brygad w województwach śląskim i wielkopolskim, które pierwotnie miały powstać w ostatnim etapie (od 2019 roku), ale ich formowanie rozpocznie się rok wcześniej w ramach trzeciego etapu formowania WOT.

Jesteście reprezentantami tej wielkiej rzeszy żołnierzy, którzy w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy awansowali, którzy w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy rozpoczęli zmieniać polską armię. To jest 21 tysięcy awansów podoficerskich, to jest 5 tysięcy awansów szeregowych i to jest ponad 5 tysięcy awansów oficerów starszych, podpułkowników, pułkowników i generałów. Chcę z tego miejsca serdecznie podziękować szefowi Sztabu Generalnego, dowódcy Generalnemu, dowódcy Operacyjnemu, dowódcy Żandarmerii, dowódcy Obrony Terytorialnej i generałowi Głąbowi, za wybór, wskazanie i decyzję, którą ja jedynie podpisałem.

Szef MON Antoni Macierewicz

Uroczystość wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczenia medali resortowych i odznaczeń odbyła się 2 maja na Placu Marszałka J. Piłsudskiego. Antoni Macierewicz w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności kraju wyróżnił medalem „Za zasługi dla obronności kraju” 145 żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej. Odznaczenia wręczyli także: sekretarz stanu Michał Dworczyk oraz podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

Na was spada ten wielki obowiązek, nie tylko dowodzenia żołnierzami, nie tylko świecenia swoim przykładem, ale także kształtowania w żołnierzach polskich, myśli, pamięci i wiedzy historycznej o tym, czym jest armia polska i czym jest polska tradycja

Szef MON Antoni Macierewicz

Ponadto szef MON mianował na wyższe stopnie 378 oficerów, w tym 47 na stopień pułkownika (lub komandora w Marynarce Wojennej), 77 - podpułkownika (komandora porucznika), 127 - majora (komandora podporucznika), 34 - kapitana (kapitana marynarki) i 24 - porucznika. Za wkład w sformowanie Dowództwa WOT tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP zostali wyróżnieni pułkownicy Wojciech Czura i Marcin Malinowski.

Wojska Obrony Terytorialnej mają w 2018 r. liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 nawet 53 tys. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu). Czwarty – ostatni etap formowania WOT rozpocznie się na początku 2019 roku i obejmie cztery województwa na zachodniej ścianie naszego kraju: opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie. 

Te słowa, które mogą się wydawać kierowane przede wszystkim do tej najnowszej formacji, jaką jest piąty rodzaj sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej, dotyczą całej polskiej armii i dotyczą całego polskiego narodu, wszystkich władz Rzeczpospolitej, bowiem wojsko jest nie tylko dumą i chwałą narodu polskiego, ale jest jego tarczą, jest jego siłą. Dla wojska naród winien szacunek. Dla wojska władze Rzeczpospolitej winne dopełnić obowiązku dobrego rządzenia i sprawienia, by to wojsko miało broń, dowódców, przewodnią ideę i myśl historyczno-polityczną, która sprawi, że jego patriotyzm będzie siłą pozwalająca na utrzymanie całości i niepodległości Rzeczpospolitej

Szef MON Antoni Macierewicz

MON/PAP/(JP)

Reklama

Komentarze (10)

 1. Oleum

  Nie rozumiem dlaczego w kraju w ktorym jest tylu generalow dowodztwa jednostek obejmuja pulkownicy. Jaki to ma sens? Co robia ci wszyscy generalowie?

  1. edi

   Bo generałowie przynajmniej większość nie ma czasu na zabawę z żołnierzami oni są na placówkach zagranicznych albo w WARSZAWIE a nie gdzieś tam w Polsce. Po drugie brygadą raczej nie powinien dowodzić generał bo on chce dowodzić armią tylko żołnierzy u nas za mało aby dla wszystkich starczyło. PO zmniejszyło armię ze 120 000 do 98 000 i dalej chciała ciąć jakby nie Putin.

  2. realista

   pułkownik jako dowódca brygady będzie bardziej lojalny

 2. Bren

  Pamiętacie kto by przeciwny Rosomakom??? Tak , to pan Antoni!!!! Teraz wszystkie ważne programy zbrojeniowe utknęły i nie ma takiej siły, która zmusiłaby MON do ich realizacji.....

 3. Mokotów

  Tylko całkowita wymiana odziedziczonych elit pozwoli nam budować nową jakość Państwa. Tylko całkowita wymiana odziedziczonych elit w Wojsku pozwoli nam współpracować z armia amerykańską i wzbudzać zaufanie, a także da nam podstawy do przewagi nad Rosją. To się właśnie dzieje.

  1. Militaryboy

   Kolego jaką przewagą nad rosją ??

  2. Sadyba

   Mądrość wzięta z "Prawdy" z 1937 roku. Oby nie skończyła się równie fatalnie dla żołnierzy co tamta wymiana elit...

  3. tc2

   tak

 4. Karol

  Mam nadzieję że Macierewicz będzie 8 lat w MON! Tyle co on zrobił dla wojska to żaden nie dokonał przez ostatnie 8 lat. Pierwsze co zrobił to wycofał durnowaty przepis że po 12 latach żołnierze byli usuwani z wojska. Jak pomyśle o 13 mld zł jakie miały być wydane na śmigłowce to mi się ...... . Mam nadzieje że tymi ludźmi zainteresuje się prokurator.

  1. Mm

   Jasne. Zniesienie 12 lat dla szeregowych i zamiast wrzucić ich do 25 letnich emerytur, to przyjętym przed 2012 pozwoli się przejść na nie po 15 latach służby. Jak napisano w projekcie ustawy znoszącej limit 12 lat, to tylko 5 mld. Złotych, ale to dopiero za 3 lata. Niech się inni martwią.

  2. Maho

   Masz rację po co wydawać 13mld jak można wydać 25mld albo zero i pozbawić naszą armię możliwości prowadzenie np. operacji specjalnych czy ratownictwa morskiego? Słusznie lepiej kupić 80k przestarzałych karabinków jak na horyzoncie widać nowoczesne MSBS. Pełna racja nikt nie zrobił tyle dla MON co on, niekoniecznie pozytywnego.

  3. proton

   Może poczekaj z tym podsumowaniem do końca kadencji. Wierzyłbym bardziej rządzącym, gdyby wycofali ową fatalną ustawę 1066 poprzedniego rządu. A tak, to bazujemy na informacjach głównych mediów - może wojsko idzie w dobrym kierunku, a może nie, ale jedno nie ulega wątpliwości; będzie to spore obciążenie dla budżetu.

 5. żłośnica

  Ponadto mianował 378 oficerów. Po kursach korespondencyjnych? I tak się tworzy lojalne siły zbrojne.

  1. KJM

   "Ponadto szef MON mianował na wyższe stopnie 378 oficerów" Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Na Wyższe stopnie mianuje się oficerów za zasługi w tym doskonałą służbę i ofiarność np na misjach. Na pierwszy stopień oficerski mianuje się np podoficerów po ukończeniu kursów oficerskich a cywili po studiach w WSO. W tych przypadkach mianowanie jest połączone z tzw. promocją oficerską. Kadra podoficerska i oficerska doskonali swe umiejętności i wiedzę oraz doszkala się z trakcie służby. Awanse następują z rekomendacji przełożonych.

 6. say69mat

  @def24.pl: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej mianował dowódców trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, formowanych w województwach warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim (dwie brygady). say69mat: A teraz proszę sobie wyobrazić prawdopodobny przebieg mobilizacji w trybie alarmowym jednostek OT. Przyjmując za punkt odniesienia okres czasu niezbędny do wybudowania okrętu klasy MEKO 100 w naszej stoczni ;)))

  1. box

   To ja proponuję sobie wyobrazić "okres czasu" mobilizacji oraz zdolności ot powolywanego przez poprzedników, gdzie oddziały tej formacji miały być tworzone z powoływanych wrazie zagrożenia żołnierzy rezerwy którzy ostatni raz widzieli karabin 10lat wcześniej co dawało by doskonały efekt mięsa armatniego. Wreszcie wbrew marudzeniu komentatorów którzy obraz świata budują na przekazie mediów "całą prawdę całą dobę" ot zaczyna być poważna i profesjonalną formacja tworzona z pomoca jednej z najlepszych tego typu na świecie (gwardii narodowej usa) i ze wsparciem żołnierzy wojsk specjalnych oraz zaopatrywana w najnowocześniejszy sprzęt.

 7. k.

  Awanse dla lojalnych, emerytury dla niepokornych i zaraz się okaże, że cały budżet MON będzie wydawany na koszty osobowe. Jak tak dalej pójdzie, to 2,5%PKB na obronę zostanie szybko przeżarte. O modernizacj armii można zapomnieć, trzeba będzie tych ludzi w kosy uzbroić.

  1. box

   Tak, to straszne ze nie rządzi juz platforma. W tedy nie było takich problemów ze ktoś źle wyda dodatkowe pieniądze na armie, bo żadnych dodatkowych pieniedzy by nie było, żołnierzy zawodowych było by 95tys, ot nie było by w ogóle i jeszcze może z 10tys nsr-u co do którego jeszcze chyba do dziś nikt nie wie po co jest i do czego ma służyć. A tu same problemy: liczbę wojsk zawodowych chcą zwiększyć o ponad 30tys, stworzyć ot z prawdziwego zdarzenia (a nie mięso armatnie jak według planów poprzedników) i jeszcze chcą zwiększyc wydatki na armie o ok 30mld do 2026 roku. Skandal!

 8. Jo81

  Ppłk. szefem brygady?

  1. b

   Plk Maczek dowodzil brygada pancerno motorowa w 39 roku, nie wiem co w tym dziwnego?

  2. Modrak

   Z dniem objęcia stanowiska - pełen pułkownik , tylko brygada papierowa ....

  3. ppłk rez.

   Specjalista wysokiej klasy- nie odróżniasz szefa od dowódcy, to nie wypowiadaj się na temat stopni

 9. Marek1

  Trwa budowa tzw. pretorian dla sił zbrojnych de iure NIE podgalających nikomu poza ministrem MON. Znając ulubieńca mediów wszelakich chodzi o człowieka, którego odwołania domaga się już ok 70% Polaków.

 10. żenada

  Radziwiłł "Panie Kochanku" też miał prywatną armię, tyle że za swoje pieniądze.

  1. Tymon

   OT jest Twoim zdaniem prywatną armią?

Reklama