Siły zbrojne

Dowódca Marynarki Wojennej RP odznaczony przez premiera Finlandii

Premier Rządu Finlandii Jyrki Katainen wręcza odznaczenie dowódcy MW admirałowi floty Tomaszowi Mathea - fot. M.Kluczyński
Premier Rządu Finlandii Jyrki Katainen wręcza odznaczenie dowódcy MW admirałowi floty Tomaszowi Mathea - fot. M.Kluczyński

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea został odznaczony przez premiera Finlandii Jyrki Katainena Komandorskim Orderem Białej Róży. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Rząd Finlandii. Czytaj: Koniec Marynarki Wojennej RP – pierwsze niepokojące wnioski z „Białej Księgi”

Uroczystość wręczenia odznaczenia rozpoczęła się w poniedziałek o godzinie 16:20 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, podczas wizyty premiera Finlandii w Trójmieście. Towarzyszyła jej wystawa fotograficzna w Muzeum MW prezentująca okręty Polskiej Marynarki Wojennej okresu międzywojennego wybudowane w Finlandii.

Floty Polski i Finlandii od wielu lat prowadzą współpracę na morzu. Realizowana jest ona głównie w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, a także w ramach kontaktów dwustronnych oraz w trakcie ćwiczeń NATO, w których Finlandia uczestniczy jako państwo partnerskie. W ostatnich latach polskie i fińskie okręty uczestniczyły m.in. w dużych ćwiczeniach Sojuszu z serii „Mariner” (Noble Mariner, Brilliant Mariner i Loyal Mariner). Biorą także udział w największych na Bałtyku ćwiczeniach „BALTOPS” oraz ratowniczych z serii „SAREX”.

Czytaj też: Rozpoczęły się największe na Bałtyku manewry ratownicze Baltic Sarex 2013

Nasze jednostki prowadzą bojowe operacje poszukiwania i zwalczania niebezpiecznych podwodnych obiektów zalegających od czasów II wojny światowej u wybrzeży państw bałtyckich. Prowadzona jest współpraca w zakresie hydrografii. Oba państwa są także członkami inicjatywy SUCBAS (Sea Surveillance Cooperation Baltic Sea). Jest to inicjatywa międzynarodowa krajów basenu Morza Bałtyckiego, której celem jest współpraca w zakresie wymiany informacji morskiej.

Marynarka Wojenna RP

Komentarze