Reklama

Siły zbrojne

Dostawy Foxów dla wojsk belgijskich

Fox demonstrowany podczas targów Eurosatory 2018. Fot. Paweł K. Malicki
Fox demonstrowany podczas targów Eurosatory 2018. Fot. Paweł K. Malicki

Belgijskie wojska odebrały pierwszych 5 pojazdów wielozadaniowych Fox, opracowanych przez brytyjską spółkę Jankiel zgodnie z wymaganiami tego kraju. Pojazd powstał na bazie zmodyfikowanego komercyjnego podwozia Toyoty.

Belgijskie Wojska Lądowe otrzymają Foxy w dwóch wersjach - 48 wozów w wersji dowodzenia (z rozbudowaną łącznością) oraz 60 wozów w wersji rozpoznawczo-łącznikowej. 

Typ rozpoznawczy wyposażony jest w obrotnicę, na której mogą być zainstalowane 12,7 mm karabin maszynowy lub 40 mm granatnik maszynowy. Dodatkowe uzbrojenie może stanowić 7,62 mm karabin maszynowy zainstalowany na ruchomym ramieniu, obsługiwany z miejsca obok kierowcy.

Wóz w wersji dowodzenia nie dysponuje obrotnicą, jedynie ramieniem pod montaż lżejszego karabinu. Dodatkowe wyposażenie stanowią wyrzutnie granatów dymnych umieszczone w przedniej części pojazdu. 

zdjęcie: Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Pojazdy skonstruowane są w typowym dla lekkich wozów bojowych używanych przez rozpoznanie, wojska specjalne i wojska powietrzno-desantowe układzie. Góra pojazdu jest otwarta, co zapewnia możliwość prowadzenia ognia i obserwacji we wszystkich kierunkach. Załoga jest chroniona przez klatkę przeciwkapotażową.

zdjęcie: Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Oprócz samych pojazdów Jankel dostarczy także 38 zestawów modułowego opancerzenia przeznaczonych do instalacji na Foxach. Zapewniają one (w chronionych strefach) ochronę na poziomie 1 według STANAG 4569. W skład pakietu wchodzi również osłona spodu wozu, która zapewnia ochronę przed ładunkami eksplodującymi pod pojazdem. Pakiet opancerzenia został zaprojektowany do szybkiego montażu, dwóc żołnierzy jest w stanie zainstalować go na wozie w czasie poniżej 4 godzin.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Bardzo Jasnowłosa

    Dominus, tu są przecież dwa rodzaje fachowców - jedni zawsze skrytykują i napiszą co by było lepsze, a drudzy, że super sprzęt, kupmy takich1000 sztuk i 100 f35. No i OK, po to jest forum, ważne, aby żyło

  2. Nieździwiony

    My kupiliśmy Żmije dla specjalsów. Czy się sprawdzą? Zobaczymy

  3. Dominus

    Juz widze jakie byly by komentarze tutejszych \"fachowcow\" od komentowania gdyby Polska armia kupila taki sprzet ...

Reklama