Siły zbrojne

Dodatkowe Rafale dla Kataru

Fot. Alan Wilson/Flickr
Fot. Alan Wilson/Flickr

Katarskie władze oficjalnie zatwierdziły zakup 12 dodatkowych wielozadaniowych myśliwców Rafale. Tym samym całkowita liczba zamówionych we Francji maszyn tego typu wzrośnie do 36. Katar zamówił również 24 Eurofightery i 36 F-15QA. 

Zamówienie jest uzupełnieniem umowy z 2015 roku wartej 6,7 mld euro. Katarczycy podjęli wtedy decyzję o zakupie 24 mysliwców Rafale. Porozumienie sprzed trzech lat obejmowało także uzbrojenie maszyn w pociski rakietowe powietrze-powietrze typu Mica i Meteor, powietrze-ziemia Scalp i bomby kierowane AASM. W ramach kontraktu szkolenie we francuskiej bazie Mont de Marsans przechodzi 36 pilotów i 100 techników znad Zatoki Perskiej. Obecne zamówienie to wykorzystanie opcji z tego kontraktu. Nie ujawniono wartości umowy, cena jednej maszyny z tej dodatkowej transzy jest szacowana na ok. 100 mln Euro. 

Katarskie Siły Powietrzne dysponują tylko dwunastoma myśliwcami Mirage 2000-5EDA/DDA wspieranymi przez 6 szkolno-bojowych odrzutowców Alpha Jet. Zakup kolejnych francuskich maszyn jest częścią szerszego programu wzmocnienia lotnictwa wojskowego realizowanego od 2015 roku. W jego ramach Katarczycy pozyskają także 24 samoloty Eurofighter Typhoon, 36 F-15QA i 6 maszyn szkolno-treningowych Hawk.

Nad kupnem dodatkowych Rafale zastanawiał się także Egipt. Kair podpisał w 2015 roku umowę na dostawę 24 myśliwców tego typu. Na chwilę obecną decyzja o zakupie dodatkowej partii została jednak wstrzymana ze względu na problemy z dostawą uzbrojenia  do maszyn. Umowa na kupno 36 francuskich myśliwców została też zakontraktowana Indie. Konstrukcją zainteresowane są także władze Kuwejtu.

Komentarze