Siły zbrojne

Dodatkowe Rafale dla Kataru

Fot. Alan Wilson/Flickr
Fot. Alan Wilson/Flickr

Katarskie władze oficjalnie zatwierdziły zakup 12 dodatkowych wielozadaniowych myśliwców Rafale. Tym samym całkowita liczba zamówionych we Francji maszyn tego typu wzrośnie do 36. Katar zamówił również 24 Eurofightery i 36 F-15QA. 

Zamówienie jest uzupełnieniem umowy z 2015 roku wartej 6,7 mld euro. Katarczycy podjęli wtedy decyzję o zakupie 24 mysliwców Rafale. Porozumienie sprzed trzech lat obejmowało także uzbrojenie maszyn w pociski rakietowe powietrze-powietrze typu Mica i Meteor, powietrze-ziemia Scalp i bomby kierowane AASM. W ramach kontraktu szkolenie we francuskiej bazie Mont de Marsans przechodzi 36 pilotów i 100 techników znad Zatoki Perskiej. Obecne zamówienie to wykorzystanie opcji z tego kontraktu. Nie ujawniono wartości umowy, cena jednej maszyny z tej dodatkowej transzy jest szacowana na ok. 100 mln Euro. 

Katarskie Siły Powietrzne dysponują tylko dwunastoma myśliwcami Mirage 2000-5EDA/DDA wspieranymi przez 6 szkolno-bojowych odrzutowców Alpha Jet. Zakup kolejnych francuskich maszyn jest częścią szerszego programu wzmocnienia lotnictwa wojskowego realizowanego od 2015 roku. W jego ramach Katarczycy pozyskają także 24 samoloty Eurofighter Typhoon, 36 F-15QA i 6 maszyn szkolno-treningowych Hawk.

Nad kupnem dodatkowych Rafale zastanawiał się także Egipt. Kair podpisał w 2015 roku umowę na dostawę 24 myśliwców tego typu. Na chwilę obecną decyzja o zakupie dodatkowej partii została jednak wstrzymana ze względu na problemy z dostawą uzbrojenia  do maszyn. Umowa na kupno 36 francuskich myśliwców została też zakontraktowana Indie. Konstrukcją zainteresowane są także władze Kuwejtu.

Komentarze (2)

 1. Derff

  Jaka jest rzeczywista wartość bojowa Rafael, gdy porównać go z super hornet, eurofighter, czy f16v? Z tego co pamiętam to prawdziwe misje bojowe realizował tylko w Libii.

  1. xawer

   Najbardziej wiarygodne wydają się testy na nowy uniwersalny samolot bojowy dla Szwajcarii. Na pewno testowane były Gripen, Eurofighter, f18(super hornet) i Rafael(może też inne). Wygrał(największa ilość punktów) Rafael ale go nie kupili ze względu na zagmatwane gierki polityczne.

  2. mac

   Nie ma samolotu Rafael! Jest RAFALE.

 2. xd1

  w dalszym ciągu nie doczekałem się wyjaśnienia odnośnie przywiązania tzw. zachodu do swoich wartości wszak katar został uznany przez najbardziej demokratycznego sojusznikA usa czyli saudów za głównego sponsora terroryzmu to czemu inny wierny sojusznik usa sprzedaje mu broń. może to ktoś wytłumaczyć

  1. xawer

   Erdogan uznaje Netanjahu i Kurdów za terrorystów. Netanjahu i Kurdowie uznają Erdogana za zbrodniarza wojennego i terrorystę. Wiele krajów Zachodu uznaje Putina za terrorystę, Chiny już nie. Japonia uznaje Koreę Północną i Chiny za....Rozkmiń ten węzeł gordyjski:-D

  2. Cealh

   Ponieważ samo USA sprzedaje broń do Kataru (F-15Q)? Więc skoro najważniejszy sojusznik Saudów handluje z nimi, to czemu sojusznik (Francuzi) tychże sojuszników (USA) mieliby nie sprzedawać? Kolega żyje w Narni czy Śródziemiu?

  3. Davien

   Widzisz dziecko ale USA nie uznały Kataru za wspólnika terrorystów a w przypadku AS to była zagrywka polityczna wiec Zachód jak najbardziej przestrzega wartości w przeciwieństwie do twojej Rosji.