Reklama

Siły zbrojne

Do portów w Europie przybywa kolejny transport pojazdów armii amerykańskiej

Jednostki wchodzące w skład nowoprzybyłych wojsk do Europy mają zastąpić te wysłane interwencyjnie w lutym tego roku
Jednostki wchodzące w skład nowoprzybyłych wojsk do Europy mają zastąpić te wysłane interwencyjnie w lutym tego roku
Autor. US Army

Do portu w Vlissingen w Holandii, wpłynął kolejny transport sprzętu wojskowego należącego do armii amerykańskiej, w transporcie znajdują się także duże ilości wozów bojowych.

Reklama

Transport ten jest częścią przerzutu 2. Brygady Pancernej (2nd Armored Brigade Combat Team) podległej pod 1. Dywizję Kawalerii (1st Cavalry Division) z Fort Hood w Teksasie. Zgodnie z informacjami przekazanumi mediom , łącznie do portu trafić ma około 1250 różnego typu pojazdów wojskowych, w tym między innymi czołgi M1A2SEPv2, bojowe wozy piechoty M2A3 oraz armatohaubice samobieżne M109A6.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Większość przybyłego sprzętu ma zostać przetransportowana do Polski i na Litwę, gdzie wzmocni obronę wschodniej flanki NATO, w obliczu zagrożenia jakie niesie ze sobą wojna między Ukrainą a Federacją Rosyjską. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki prowadzą rotacyjną obecność swoich formacji bojowych, w ramach tzw. Operacji Atlantic Resolve od roku 2014, po rozpoczęciu wojny między Rosją a Ukrainą. Armia amerykańska jest także obecna w Polsce, gdzie między innymi budowane są magazyny sprzętu wojskowego w Powidzu, w ramach tzw. APS-2 (Army Prepositioned Stock - 2) a więc wysuniętych magazynów sprzętu wojskowego w Europie.

Reklama

Komentarze (4)

 1. DIM1

  Jeśli większość zmierzać ma do Polski i na Litwę, to czemu nie zawijają od razu do portów Polski i Litwy ?

 2. Sorien

  Mi się wydaje że to nie będzie pierwszy transport a USA szykują się na czarny scenariusz w którym Rosja zacznie zdobywać Ukraine i to będą siły które w krytycznym momencie wkroczą na UA - podjerzewam że nawet nie pod flagą NATO tylko jako "Ukriancy , zielone ludziki bądź Black Water .USA nie może oddać UA ruskim(Chinom) . Stanie się to samo co w poprzednich wojnach zastępczych między zachodem a wschodem - podział kraju na dwie części korea , Wietnam (chociaż tu przegraliśmy po wycofaniu) Ukriany nie oddadzą . Jeżeli Ruski ściągnie duże siły na UA poborowych będzie działo się to co teraz pod bahmutem powolne cofanie z tym że UA mimo sprzętu i pomocy z zachodu tak czy siak jest coraz słabsze podobnie jak Rosja z tym że UA szybciej zaczyna się chwiać na nogach - o czym media zachodnie nie piszą ale przez co ludzie są rozluźnieni i nie naciskają przez to na rzędu by bardzo mocno wsparły UA bo każdy myśli że wygrana UA to już formalności a to myślenie ich tak naprawdę zabija

  1. Prezes Polski

   USA na pewno nie zaangażują się w tę wojnę. Oni zmienili o 180 stopni politykę w tym zakresie. Czas interwencji się skończył. Natomiast zrobią wszystko żeby ruscy przegrali. Ich zwycięstwo byłoby polityczną katastrofą dla USA i sojuszników, zwłaszcza w Azji. Obstawiam, że te zwiększone dostawy sprzętu i ich alokacja to w dużej mierze straszak na Łukaszenkę, żeby nie dał się wciągnąć w wojnę. Być może już jest tajny plan posłania tego sprzętu na Ukrainę w perspektywie np. roku o ile wojna będzie wciąż trwała.

 3. Chyżwar

  I to jest sensowna wiadomość tym tygodniu.

 4. Hmmm.

  Ciekawe, czyje zestawy plot będą odpowiedzialne za obronę tych magazynów?

  1. mick8791

   Nie bój nic, nie Twoje!

  2. Paskuder

   Skoro Polska plotka na razie jest w rozsypce i Amerykańskie zestawy bronią naszych dwóch lotnisk w tym Jasionki, to wierzę w twoją inteligencję że się domyślisz czyje zestawy będą bronić tych składów.

Reklama