Reklama

Siły zbrojne

Do końca roku rosyjska armia otrzyma 18 bombowców Su-34

Fot. Sukhoi
Fot. Sukhoi

Trzy pierwsze w bieżącym roku bombowce Su-34 jeszcze w maju opuszczą Nowosybirskie Zakłady Lotnicze i zostaną przekazane rosyjskim siłom powietrznym. Łącznie producent zapowiada wyprodukowanie w 2014 roku 18 maszyn.

Podczas konferencji prasowej dyrektor Nowosybirskich Zakładów Lotniczych, Siergiej Smirnof, zapowiedział przekroczenie o dwie maszyny tegorocznego planu dostaw, opiewającego na 16 samolotów. W roku 2013 jego firma przekazała siłom powietrznym 14 samolotów tego typu. Pierwsze trzy Su-34 z dostaw zaplanowanych na rok bieżący zostały już zmontowane i przechodzą obecnie próby państwowe.

Nowosybirska fabryka podpisała w 2008 roku kontrakt na dostawę 32 bombowców frontowych Su-34. W ramach programu modernizacji rosyjskich sił zbrojnych w 2012 roku zawarto umowę na kolejnych 92 samolotów, których dostawy powinny zostać zrealizowane do 2020 roku. Mają one zastąpić w jednostkach wysłużone bombowce Su-24. Plan zakłada wyposażenie w Su-34 łącznie 9 eskadr lotnictwa i marynarki wojennej do roku 2020.  

Su-34 to jeden z specjalistycznych wariantów Su-27, którego protoplastą był prototyp dwumiejscowej wersji Su-27K, oznaczony T10KM-2. Maszyny są zdolne do przenoszenia broni jądrowej i szerokiej gamy kierowanych pocisków rakietowych i bomb różnego typu. Su-34 mogą operować w każdych warunkach pogodowych - w dzień i nocą.

Uzbrojenie o łącznej masie sięgającej 8 ton jest  przenoszone na 12 pylonach pod skrzydłami i kadłubem. Podczas działania na niskim pułapie Su-34 osiąga prędkość 1,2 Macha i zasięg 1100km. Samolot posiada też możliwość tankowania w locie.

Reklama

Komentarze (8)

 1. rabarbarus

  Gdyby rosyjska armia kupowała tyle nowej broni, ile zapowiadają hurraoptymistyczne wypowiedzi jej przedstawicieli oraz przedstawicieli rosyjskiej administracji, to dzisiaj miałaby więcej sprzętu niż żołnierzy. Co parę tygodni słychać o nowych zakupach, nowych czołgach, samolotach i rakietach. A w rzeczywistości do jednostek trafiają pojedyncze egzemplarze nowego sprzętu.

  1. pinokio

   a nie pomyslales ,ze stary jest wycofywany?to myslenie sprawia ci trudnosc.

 2. Miroo

  "Rosja nigdy nie jest tak silna ani tak słaba na jaką wygląda" - Otto von Bismarck... Słowa te dzisiaj zachowują aktualność... To ku przestrodze amefykanofilów/rusofobów którzy deprecjonują Rosję i ku przestrodze rusofilom/amerykanofobom, którzy wychwalają Rosję pod niebiosa...

  1. adr

   100/100

 3. jang

  kolejnym krokiem będzie zmiana godła państwowego Rosji z dwugłowego orła na EROSA-AMORA Dlaczego? Bo TEŻ z gołą d...ale uzbrojony

 4. Podpułkownik Wareda

  Na forum zauważyłem kontrowersje na temat nazewnictwa dot. Su-34. Dlatego wyjaśnijmy od razu: czym jest ten samolot? Otóż, samolot Su-34 jest wielozadaniowym myśliwcem bombardującym, który może pełnić również funkcję bombowca taktycznego. Myślę, że to określenie powinno nam wystarczyć. Szczegóły zostawiam profesjonalistom z branży lotniczej oraz wojsk lotniczych. Powyższa informacja, jak wiele innych w ostatnim okresie, potwierdza wcześniejsze doniesienia, że Armia Rosyjska zbroi się intensywnie. Widać wyraźnie, że kierownictwo Kremla, nie szczędzi funduszy na techniczne unowocześnienie sił zbrojnych. Jaki jest tego dla nas wniosek: uważam, że nasi decydenci muszą podjąć zdecydowane i określone decyzje. Przed kilkoma dniami media obiegła informacja, że w najbliższych latach, przeznaczymy na cele wojskowe 140 miliardów złotych. To spora kwota! Interesuje mnie, jakie będą efekty wydatkowania tych pieniędzy?

  1. Jac

   To akurat proste. Działka dla generałów, działka dla polityków, działka do budżetu bo nie można być rozrzutnym a za resztę sprzęt. Aaaa i jeszcze działka dla tych obrotniejszych cwaniaków co się zakręcą.

 5. Rocco

  Bombowce to typowa broń ofensywna . A jak Polska chce mieć broń defensywną - "antyrakiety" to nas krytykują media "że drażnimy Rosję" . Czas przyjrzeć się tym mediom publikującym w Polsce ( TV, Radio , Gazety , potale ) dla kogo one działają ?! Bo nie dal dobra i obronności naszego kraju !

  1. Flanker

   Polska może mieć tyle "antyrakiet" ile chce - Rosji to nie przeszkadza pod warunkiem, że będą to rakiety POLSKIE, a nie bazy amerykańskie, sprzeczne z umowami Rosja<>USA, mające na wyposażeniu antyrakiety wymierzone w strategiczny arsenał Rosji i NIEZDOLNE DO OBRONY POLSKI (bo te "antyrakiety" nie będą mogły zwalczać rakiet wymierzonych w Polskę a co najwyżej w zachodnie skrawki Zachodniej Europy, ale przede wszystkim w USA). Ciekawe jak USA darłoby mordę, gdyby Rosja, wbrew umowom, umieściła na Kubie antyrakiety wymierzone w strategiczny arsenał USA? Trochę obiektywizmu!

  2. ryszard56

   zgadzam sie

 6. dddd

  Dlaczego zachód nie produkuje i nie kupuje bombowców????

  1. JW

   B-52H, B-1B, B-2 to nie bombowce? Su-34 to samolot szturmowy, na Zachodzie wyparty przez samoloty wielozadaniowe.

  2. Polak

   Amerykańskim odpowiednikiem Su-34 w sensie zadań jest F-15E.

 7. gcvdh

  Ile maszyn liczy eskadra w Rasiji?

 8. adi

  DRUGA KOREA PUŁNOCNA ludzie będą zryć cebule ale na bron musi być.

Reklama