Siły zbrojne

Dla sprawy komandosi potrafią zrobić wszystko … i to perfekcyjnie

Jak widać komandosi potrafią perfekcyjnie wykonać każde zadanie - fot. Royal Navy
Jak widać komandosi potrafią perfekcyjnie wykonać każde zadanie - fot. Royal Navy

Niecodzienny sposób zdobycia pieniędzy na cele dobroczynne znaleźli komandosi z 40 –Commanda Royal Navy. Zgodzili się oni bowiem pozować do kalendarza na 2013 rok, wiedząc, że dochód z jego sprzedaży (ponad 50 tysięcy funtów) ma być przeznaczony na odnowienie centrum pomocy rodzinom zielonych beretów w Norton Manor.Kalendarz pełen półnagich żołnierzy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy ponad półtoramilionowa rzesza chętnych do jego zobaczenia na Facebooku. I nie tylko samego kalendarza, ale również tych zdjęć, które do niego nie zostało wybranych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły te, gdzie żołnierze byli ubrani tylko w zielone berety.

Wszystkie zdjęcia są czarno-białe, na większości z nich żołnierze występują bez podkoszulek, wybierano szczególnie tych posiadających tatuaże, niekiedy smarując ich oliwką. Efekt - pierwszych 1000 egzemplarzy kalendarza sprzedano w ciągu 24 godzin i jest on niedostępny na stronie internetowej prowadzącej sprzedaż.

Sprawa wymagała dużej odwagi nie tylko od samych 40 komandosów, ale również od ich dowództwa, które musiało wyrazić zgodę na działalność daleko odbiegającą od tego, co rozumie się przez szkolenie bojowe. Tym bardziej, że sesja zdjęciowa odbywała się w czasie intensywnych przygotowań do misji w Afganistanie. I rzeczywiście tuż po zakończeniu zdjęć wszyscy żołnierze biorący w nich udział wyjechali na 6-miesięczną misję.

Na co dzień 40 Commando stacjonuje w Norton Manor koło Taunton i jest to formacja brytyjskiej piechoty morskiej wielkości batalionu, podlegająca pod 3 Brygadę Komandosów.

(MD)

Komentarze