Reklama

Siły zbrojne

Deutsche Marine odebrała trzeci zaopatrzeniowiec

Zaopatrzeniowiec Frankfurt am Main typu Berlin fot. A. Nitka
Zaopatrzeniowiec Frankfurt am Main typu Berlin fot. A. Nitka

W bazie morskiej w Wilhelmshaven odbyła się uroczystość wcielenia do służby zaopatrzeniowca Bonn (A 1413) - trzeciej jednostki typu Berlin w szeregach niemieckiej floty. Dwa poprzednie okręty weszły do służby na początku obecnego wieku. 

Berlin (A 1411) – 11 kwietnia 2001 r. a Frankfurt am Main (A 1412) – 27 maja 2002 r. Jednostki tego typu są wielozadaniowymi zaopatrzeniowcami floty służącymi do zaopatrywania zespołów floty płynne i stałe do przerzutu ładunków suchych oraz płynnych

Budowa zaopatrzeniowca Bonn realizowana była przez konsorcjum firm Peene-Werft z Wolgast gdzie powstał kadłub,Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG) z Flensburga odpowiedzialnej za budowe nadbudówki, ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS), która w swojej stoczni w Emden dokonała połączenia kadłuba okrętu z nadbudówką oraz Lürssen odpowiedzialnej za integrację systemów okrętowych. Stępkę pod budowę tego okrętu położono 19 września 2010 r., zwodowano go 27 kwietnia 2012 r., zaś jego chrzest i nadanie nazwy miało miejsce w Emden 17 kwietnia 2012 r. Jednostka ta miała wejść do służby już w październiku 2012 r., na przeszkodzie stanęła jednak upadłość stoczni Peene-Werft.

W oparciu o projekt okrętów typu Berlin w Kanadzie na licencji zbudowane zostaną w niedługiej przyszłości dwie jednostki które zastąpią w służbie zaopatrzeniowce typu Protecteur. (AN)

Reklama

Komentarze

    Reklama