Siły zbrojne

Defexpo: Rosyjski pocisk niekierowany potrójnego działania

Odpalanie pocisków S-80FP ze śmigłowca Mi-17 - fot. Rostec
Odpalanie pocisków S-80FP ze śmigłowca Mi-17 - fot. Rostec

Rosjanie zaprezentowali publicznie nowy pocisk niekierowany potrójnego działania podczas trwających właśnie w Indiach targów Defexpo 2014. Rakieta wyposażona w głowice penetrującą o działaniu odłamkowo-zapalającym pasuje do standardowych rosyjskich wyrzutni wieloprowadnicowych kalibru 80mm. 

Rakieta typu S-80FP powstała w biurze "Spław" należącym do rosyjskiego koncernu państwowego Rostec. Pocisk wyposażony jest we wzmocniony stożek, zdolny do penetracji osłon, oraz 9 kg głowicę odłamkowo-zapalającą posiadającą zapalnik kontaktowy lub z dwoma nastawami opóźnionymi. Dzięki temu S-80FP może być wykorzystywany zarówno do niszczenia celów powierzchniowych, jak też umocnień, budynków i pojazdów opancerzonych.

Rakieta ma zasięg 6 km i może być odpalana zarówno z samolotów jak i śmigłowców z użyciem popularnych zasobników B8-M1 i B-8M-20, stosowanych na samolotach Su-24, Su-25, Su-27, MiG-23, MiG-27, MiG-29 oraz śmigłowcach Mi-8, Mi-35, Mi-28, Ka-50 i Ka-52.

Jak przekonują rosyjscy producenci, taki wielofunkcyjny pocisk ułatwia realizacje różnorodnych działań i upraszcza logistykę, łącząc działanie trzech wcześniej stosowanych rodzajów pocisków. Na jego bazie mają też powstać tanie pociski kierowane.

RakietaS-80FP była już wcześniej prezentowana "wybranym klientom", natomiast w Indiach nastąpiła ich oficjalna premiera międzynarodowa. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.