Siły zbrojne

DCNS zwodował czwartą fregatę typu FREMM dla Marine Nationale

W stoczni koncernu DCNS w Lorient miało miejsce wodowanie fregaty rakietowej Languedoc- fot. DCNS.
W stoczni koncernu DCNS w Lorient miało miejsce wodowanie fregaty rakietowej Languedoc- fot. DCNS.

W stoczni koncernu DCNS w Lorient miało miejsce wodowanie fregaty rakietowej Languedoc (D 653) czwartej jednostki typu FREMM budowanej dla francuskiej floty. Cięcie pierwszych blach tego okrętu miało miejsce 30 listopada 2011 roku, wejście do służby zaplanowane jest na styczeń 2016 r. zaś jego portem macierzystym będzie Tulon.  

Aktualnie w różnych stadiach budowy znajduje się pięć okrętów tego typu. Najbardziej zaawansowane są prace przy Normandie (D 651), który od października 2013 r. odbywa próby morskie a do służby ma wejść pod koniec br. Na kolejnej jednostce Provence (D 652), która została zwodowana 18 września 2013 r. prowadzone są ostatnie prace wyposażeniowe. W pierwsze próby morskie wyjdzie ona w trzecim kwartale tego roku.

O wiele mniej zaawansowana jest budowa dwóch kolejnych fregat tego typu - Auvergne (D 654) i Alsace (D 655), w przypadku których trwa obecnie prefabrykacja elementów i łączenie sekcji kadłubów. Ich budowa rozpoczęła się odpowiednio w sierpniu 2012 r. i w czwartym kwartale ubiegłego roku.  

(AN)

Komentarze