Siły zbrojne

Dania wysyła wsparcie dla irackich Kurdów

Fot. Aldo Bidini/Wikiepedia
Fot. Aldo Bidini/Wikiepedia

Duński parlament zatwierdził udział tego kraju w działaniach przeciw siłom islamskich ekstremistów w północnym Iraku. Zostanie tam wysłany transport z pomocą humanitarną, bronią i amunicją na pokładzie samolotu C-130 hercules. 

Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, parlament Dani zatwierdził decyzję podjętą na posiedzeniu sejmowej komisji polityki zagranicznej, która zdecydowała o wsparciu Kurdów walczących z siłami Państwa Islamskiego (ISIS). Pomoc obejmuje oddelegowanie samolotu transportowego C-130 Hercules należącego do sił powietrznych oraz 55 specjalistów odpowiedzialnych za jego obsługę i rozładunek.

Maszyna ma dostarczyć do północnego Iraku transport lekkiej broni, amunicji, wyposażenie i „innych materiałów o przeznaczeniu wojskowym”, oraz środki medyczne i pomoc humanitarną. Decyzji o udziale Danii w międzynarodowej kampanii przeciw siłom fundamentalistów z ISIS działającym w północnym Iraku i Syrii nie poparli jedynie „zieloni” i sojusz lewicy. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.