Reklama

Siły zbrojne

Dania modernizuje morskie samoloty patrolowe

fot. Adrian Pingstone/Wikipedia
fot. Adrian Pingstone/Wikipedia

Duńskie siły powietrzno planują remont i modernizację morskich samolotów patrolowych Bombardier Challenger 604.

Planowane prace mają zostać zakończone w 2018 r. Do najważniejszych zmian zalicza się zamontowanie nowej wersji stacji radiolokacyjnej, która zabezpieczy jednoczesne wykrywanie celów nawodnych, monitorowanie warunków pogodowych i wykrywanie zanieczyszczeń na powierzchni morza oraz zmodernizowanie kokpitu do standardu wykorzystywanego w samolotach Challenger 605.

Duńczycy jak na razie nie zdecydowali się na objęcie remontem samego płatowca. W Danii nadal bowiem za priorytet uważany jest proces wymiany samolotów wielozadaniowych F-16. Nie ma również konieczności gruntownej wymiany wyposażenia pokładowego, ponieważ Challenger 604 już wykorzystuje nowoczesne systemy łączności radiowej, system obserwacji optoelektronicznej Star Safire i urządzenia systemu automatycznej identyfikacji statków AIS. Zastosowany obecnie radar APS-143 OceanEye nie spełnia jednak wymagań, m.in. z powodu braku możliwości wykrywania plam ropy na powierzchni morza.

Prace będą przeprowadzone prawdopodobnie na trzech samolotach Challenger 604. Czwarty, posiadany przez duńskie siły powietrzne samolot tego typu jest bowiem wykorzystywany do przewozu VIP-ów.

Reklama

Komentarze

    Reklama