Siły zbrojne

Dania kupuje niemieckie wozy wsparcia technicznego

Dania zamówiła 14 ciężkich taktycznych wozów wsparcia technicznego HTRV – fot. Rheinmetall Defence
Dania zamówiła 14 ciężkich taktycznych wozów wsparcia technicznego HTRV – fot. Rheinmetall Defence

Dania zamówiła dla swoich wojsk lądowych od niemieckiej firmy Rheinmetall 14 ciężkich taktycznych wozów wsparcia technicznego HTRV (Heavy Tactical Recovery Vehicle).Więcej: Pojazd CV90 Armarillo dostarczono Duńczykom

Dania będzie trzecim europejskim (po Irlandii i Wielkiej Brytanii) użytkownikiem tych pojazdów. Mają one m.in. pomóc w procesie wycofania się będącego częścią ISAF - kontyngentu duńskiego z Afganistanu (HTRV będą dostarczone od 2014 do 2015 r.).

Zgodnie z umową offsetową (100%) pojazdy mają być montowane w Dani – w zakładach MAN Trucks Bus. Każdy pojazd waży ok 36 t. głównie przez zastosowane opancerzenie, zabezpieczające przed ostrzałem z broni małego i średniego kalibru (poziom 3/3). Pojazd reklamuje się również jako odporny na wybuchy mniejszych i średnich improwizowanych ładunków wybuchowych. Kabina załogi jest klimatyzowana i szczelna, chroniąc ludzi przed skutkami broni ABC.

Więcej: Duński F-16 awaryjnie lądował po zderzeniu z ptakiem

Na wielokrotni sprawdzonym podwoziu ciężarówki RMMV SX45, z napędem 8x8 zamontowano moduł ewakuacyjny produkowany przez amerykańską firmę Miller Industries Towing Equipment Inc. z Ooltewah w Tennessee, która jest światowym liderem w tej dziedzinie. Zespół zamontowanych tam urządzeń (dźwig o udźwigu 75 t, oraz trzy wyciągarki – dwie Rotzler TR200 i jedna Rotzler HZ090 o ciągu 30 t) pozwalają w ciągu 4 minut w najtrudniejszych warunkach ewakuować uszkodzone pojazdy wojskowe o masie do 40 t, a także podjąć kontenery o wadze 17 t.

(MD)

 

Komentarze