Reklama

Siły zbrojne

Czy Stingery będą zwalczać rakiety manewrujące?

Fot. S.King/ U.S. Air Force photo
Fot. S.King/ U.S. Air Force photo

Amerykanie chcą rozpocząć program badawczy, którego celem będzie przystosowanie przenośnych rakiet przeciwlotniczych typu FIM-92 Stinger klasy MANPADS do zwalczania rakiet manewrujących.

Badanie rynku w tej dziedzinie rozpoczęło biuro projektowe systemów obrony przed rakietami manewrującymi CMDS (Cruise Missile Defense Systems). Biuro to sprawdza obecnie, czy stanieją potencjalne podmioty mogące świadczyć usługi inżynierskie ES (Engineering Services) dla systemu bojowego Stinger.

Amerykanie podkreślają jednak, że obecne badanie rynku na razie nie zakończy się podpisaniem kontraktu i że rząd nie będzie płacił za otrzymane informacje i wskazówki. Celem tych działań jest jedynie określenie możliwości uzyskania wsparcia projektowego, technicznego i produkcyjnego przy ewentualnym rozpoczęciu programu.

Efektem tych prac ma być nowa rakieta Stinger, posiadająca możliwości pozwalające na zorganizowanie punktowej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu i niskiego pułapu jednocześnie przeciwko samolotom i śmigłowcom, systemom bezzałogowym oraz rakietom manewrującym.

Będzie to wymagało prawdopodobnie zmodernizowania głowicy samonaprowadzającej, która obecnie pozwala na atakowanie „prostych” źródeł promieniowania podczerwonego. Dodatkowo, Stinger produkowany jest od 1981 r., niemal na pewno konieczne będzie więc daleko idące przeprojektowanie konstrukcji mechanicznej pocisków oraz zmiana ich procesora pokładowego. Zmiany w oprogramowaniu są zresztą wprowadzane na bieżąco, czego efektem jest, podobno, odporność najnowszych Stingerów na przeciwdziałanie przeciwnika w podczerwieni za pomocą standardowych flar.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Kilo

  "możliwości pozwalające na zorganizowanie punktowej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu i niskiego pułapu jednocześnie przeciwko samolotom i śmigłowcom, systemom bezzałogowym oraz rakietom manewrującym." Ogromny wachlarz celow. Tanio raczej nie bedzie.

 2. co nato "z netu"?

  Znaczy się dopiero teraz Stinger będzie mógł zwalczać pociski samosterujące co rosyjskie Igły-S potrafią od 14 lat? Co to jest głowica na "proste" źródła promieniowania? Czyżby Stingery dotąd nie dorobiły się wielopasmowej głowicy która oblicza z praw Wiena i Plancka charakterystykę termiczną celu (Igła-2 taką miała 32 lata temu!) i dalej używa kilkudziesięcioletniego jednopasmowego sensora IR z prymitywnym filtrem UV do odrzucania flar? :-)))

 3. Waste

  Czyli generalnie ze starą rakietą wspólna będzie nazwa.

  1. Pikolo

   + kaliber, wyrzutnia i chyba(dobrze pamiętam, ze Stinger to wystrzel i zapomnij?) szkolenie obsługi. Czyli całkiem sporo

Reklama